VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA TAUBEROVÁ

Daniela Tauberová / Olomoucký deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jeseníky zalijí vydatné srážky, voda v řekách stoupne

Před vydatným sněžením a deštěm, v polohách pod 1000 metrů, varují meteorologové hlavně na Šumpersku a Jesenicku.

Na mrazíky poslali sadaři mlhu z raketového motoru

Sněžení a studený vítr, které v tomto týdnu znepříjemňovaly život nejen v Olomouckém kraji, nevzbuzovaly v ovocnářích v nižších polohách takové obavy, jako počasí předpovídané na noc na čtvrtek.

Takto teď vypadá Morava na Šumpersku. Ochlazení tání zastaví

Tání sněhu a déšť, ale také ledové kry, zvedly hladiny potoků a řek v Olomouckém kraji. 

U labutí z Jesenicka potvrzena ptačí chřipka

Olomoucký kraj – U dvou uhynulých labutí nalezených o víkendu na Jesenicku potvrdilo laboratorní vyšetření ptačí chřipku H5.

AKTUALIZOVÁNO

O volby byl na Šumpersku větší zájem na venkově

Šumperk/Jeseník - Sledovali jsme druhý den krajských voleb na Šumpersku a Jesenicku.

VIDEO: Do hor přišla zima. Na Pradědu to bude na staré běžky

Jeseníky – Vrcholky hor v Jeseníkách ve středu 5. října pokryl první sníh. Spolu se silným větrem nadělal starosti silničářům, kteří poprvé vyjížděli do terénu se zimní technikou, a to na Červenohorské sedlo a Videlský kříž.

V kopcích vydatně zaprší, v Jeseníkách se čeká sníh

Jeseníky – Nejvyšší partie Hrubého Jeseníku může v úterý pokrýt sníh. Sněhové přeháňky předpovídají meteorologové na večer. Ještě před tím však v horských okresech Olomouckého kraje pořádně zaprší.

Ženisté zdolávali Rabštejn, trénovali úkoly v horách

Oskava – Břidlicové skály Velkého Rabštejnu patří mezi nejatraktivnější lezecké oblasti Hrubého Jeseníku. V těchto dnech je zdolávali armádní průzkumníci. Zdokonalovací kurz se zaměřil na plnění úkolů v horách. Těžce dostupný terén prověřil jejich schopnosti.

Mladí s dětmi mohou žádat o státní půjčku na bydlení

Šumpersko, Jesenicko – Program 600 neboli úvěr pro mladé na pořízení bydlení právě startuje. Ode dneška mohou zájemci do 36 let, kteří pečují o dítě mladší šesti let, požádat o šest set tisíc korun od státu. Žádosti se podávají na Státním fondu rozvoje bydlení v Olomouci.

AKTUALIZOVÁNO

Kvůli vodě v losinských termálech padají trestní oznámení

Velké Losiny – Složením vody v termálním parku ve Velkých Losinách se zabývali policisté. A to na základě anonymního trestního oznámení, podle něhož bazény nejsou napuštěny přírodní termální vodou, ale pouze obyčejnou ohřívanou. Policisté věc prověřili, nic protiprávního nezjistili. Že by v bazénech byla jiná voda než termální, odmítli též hygienici a provozovatel vodního světa. Ten na neznámého pachatele podal trestní oznámení pro pomluvu.

Není problém turistu do Jeseníků přitáhnout, ale udržet

Jeseník - Za devatero horami a devatero řekami.. Tak by se dal s velkou nadsázkou uvodit rozhovor o Jesenicku., území, které oplývá přírodními krásami, ale také problémy, s nimiž se musejí vypořádávat místní obyvatelé i zaměstnavatelé. 

Církev žádá na Jesenicku 20 tisíc hektarů

Olomoucký kraj – Vypořádání se státu s církvemi se vleče. Rok od termínu, do kdy se církve měly písemně přihlásit o komunisty zabavený majetek, je ten tam, a zpátky mají snad jen třetinu toho, co si nárokovaly. Přesně tak to totiž aktuálně vypadá v případě výzev podaných olomouckým arcibiskupstvím. Žalobu na instituce zodpovědné za jejich vyřízení zatím nepodalo.

Nemocným seniorům nikdo nedal léky

Sobotín – Tři dny nedostali potřebné léky staří lidé, kteří žijí v zařízení pro seniory v Sobotíně. Stalo se tak poté, co zdejší středisko Diakonie propustilo část zdravotních sester. S Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) se nedohodlo na smlouvě o poskytování ošetřovatelské péče a na jejich platy nemá peníze. Případ již řeší policie.

Lokálkou do Olomouce 160 za hodinu

Šumperk – Zatímco nyní jezdí Marie Hrušková do Olomouce za prací ze Šternberku vlakem dvacet minut, za takřka pět let jí tato cesta bude trvat pouhých osm minut. „Děláte si legraci? To nesjedete ani autem, i když není žádný provoz," reagovala Marie Hrušková na informaci o schválené modernizaci trati mezi Olomoucí, Uničovem a Šumperkem. Pětimiliardovou přes
tavbu tohoto úseku nedávno schválilo Ministerstvo dopravy. Trať se má začít elektrifikovat za tři roky. Sloužit lidem by pak měla začít v roce 2021.

Vši? Nekončící boj, který je na rodičích

Olomoucký kraj – Kdo má doma školáka, toho asi nepřekvapí, když v žákovské najde zprávu, že ve škole se vyskytly vši a je zapotřebí prohlédnout dětem hlavu. Jejich výskyt je častý a odráží odolnost vší na dříve používané přípravky. Na Olomoucku podle hygieniků má až 20 procent dětí ve školách a na prvním stupni základních škol ve vlasech stopy po vších. Nic dramatického. Mnohem horší je samotný boj s tímto drobným hmyzem.

Kdy dostaví R35 ?, ptali se prezidenta v Mohelnici. A dali mu popelníček

Mohelnice /VIDEO/  - Unikátní popelník ve tvaru elektromotoru si z návštěvy mohelnického Siemensu odvezl prezident Zeman.

Kněží se nechystají do lesa se sekyrou, církev najímá zkušené lesáky

Šumpersko, Jesenicko - Církvím se vrátí nemalé majetky, které jim zabavili komunisté. Anebo také ne. Záleží, jak podané žádosti o pozemky a budovy vyhodnotí státní úřady, případně soudy. Kolem lukrativních pozemků či kvalitní zemědělské půdy již začali kroužit zájemci, kteří by v rámci církevních restitucí rádi přišli na své.

Církve chtějí na Jesenicku vrátit dvacet tisíc hektarů pozemků

Jesenicko, Šumpersko – Do Olomouce a na zemědělský venkov. Tam by zřejmě kritici či zastánci církevních restitucí směřovali nejvíce žádostí o vrácení komunisty zabaveného církevního majetku.

Foukat bude do sobotního večera

Olomoucký kraj – Pořádně foukat bude celý dnešek, ale i v sobotu. Silný vítr se zklidní až v sobotu ve večerních hodinách. Kdo si naplánoval lyžovačku nebo túru v Jeseníkách, měl by si raději ověřit, jak vypadá situace v lyžařském středisku.

Z genů přečtou, zda hrát hokej nebo běhat maratón

Olomouc - Otec je hokejista a matka úspěšná biatlonská běžkyně. Oba předpokládali, že syn bude po tátovi, a tak dnes už teenager hraje několik let hokej. Na trénincích potí krev, pracuje na sobě, přesto za nejlepšími zaostává. Proč? Jeho genetická výbava ho předurčuje k jinému sportu. Odborníci z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc již dokáží pomocí genetického testu zájemcům poradit, jakému sportu se nejlépe věnovat.

Žízeň je velká, pivovary posílily distribuci, nabídly i novinky

Hanušovice/Litovel –  Panují příjemné letní teploty a pivaři vyprazdňují sud za sudem. Největší pivovary v regionu v těchto dnech posílily nejen distribuci zlatavého moku, ale také servis v hospodách, který zaručuje čepování piva v prvotřídní kvalitě. Jak se v žíznivém počasí daří uspokojovat poptávku a s jakými novinkami přišly na prázdninový trh Pivovary Holba a Litovel?

EXKLUZIVNĚ

Stačí tři hlty fridexu a jde o život

Šumperk /ROZHOVOR/ - Sedm lidí, kteří ve středu večer popíjeli v Šumperku, se otrávilo fridexem. Dva jsou mrtví, ostatní leží v nemocnici. Podle toxikologa Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc Petera Ondry je ethylenglykol vysoce nebezpečný.

V Jeseníkách má vydatně pršet

Jeseníky  –  V Jeseníkách bude zítra a ve středu vydatně pršet. Srážky by měly spadnout na severním návětří nejvyšších moravskoslezských hor a neměly by dramaticky ovlivnit hladiny potoků a řek na Olomoucku. Jinde by mělo pršet jen občas.

Babybox, utajený porod, nebo kojenecký ústav. Zabíjet miminka není nutné

Olomouc/Šumperk – Budoucí matka, která těhotenství úzkostlivě tají, se má kam obrátit, aby nemusela sahat k nejkrajnějšímu řešení. Vedle babyboxů, který je v Šumperku v nemocnici, může jít cestou utajeného porodu, kdy dítě pod jinou identitou přivede na svět ve zdravotnickém zařízení, a to poté půjde k adopci. Bezpečné útočiště může najít i v kojeneckém ústavu, kde těhotné v tíživé situaci poskytnou zázemí už dva týdny před porodem.

Byl to lump. Ale taky nadšený muzikant, říkají o hledaném Bakalárovi

Moravičany – Policie jej hledá kvůli jedné z největších loupeží v Olomouckém kraji. O čtyřiapadesá­tiletém Jánovi Bakalárovi mluví v Moravičanech jako o lumpovi, který je léta se zákony na křížku, i jako o slušném a hodném sousedovi.

Vzduch v Jeseníku jako v Ostravě? Byla nepříznivá situace, vysvětluje meteorolog

Jeseník –  Překvapením nejen pro zbytek Olomouckého kraje bylo zhoršení ovzduší v Jeseníku v minulém týdnu, kdy se koncentrace polétavého prachu během deseti hodin zvýšila téměř desetkrát a dosáhla hodnot na Ostravsku. Podle Libora Černikovského, vedoucího oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ, navíc hodnoty přímo ve městě byly pravděpodobně větší. Měřicí stanice stojí v lázních, ve vyšší nadmořské výšce.

O víkendu hrozí ledovka, varují meteorologové

Olomoucký kraj – Bude to klouzat! Meteorologové vydali výstrahu před ledovkou. Na Moravu se rozšíří v sobotu ráno. Zatímco v Čechách během sobotního dne teploty vystoupí nad nulu a tvorba ledovky bude zvolna polevovat, na Moravě budou teploty nižší a nebezpečí tvorby ledovky hrozí až do neděle.

Jak pacienti hodnotí nemocnice? Bodovala zařízení z Olomouckého kraje

Olomoucký kraj – Ve které nemocnici jsou pacienti nejspokojenější? V Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Ale hned na druhém místě je Vojenská nemocnice Olomouc a na čtvrtém Nemocnice Prostějov. Zdravotnická zařízení z Olomouckého kraje opět bodovala a v uznávaném průzkumu vypracovaném společností HealthCare Institute. Téměř 62 tisíc pacientů hodnotilo 159 nemocnic po celé České republice.

Na Šumpersku našli jitrnice a slaninu s nebezpečnou bakterií

Olomoucký kraj – Inspektoři krajské veterinární správy nařídili stáhnout, případně nepustit do oběhu, bezmála metrák jitrnic a půl metráku anglické slaniny ve firmě v Crhově na Šumpersku.

Žloutenky v kraji přibylo, proti loňsku téměř jednou tolik

Olomoucký kraj – Banální věc, jakou je důkladné mytí rukou, a máme s ní pořád problémy. Přitom ruce, jak každému vysvětlují už učitelky v mateřské škole, jsou nejčastějším přenašečem infekcí, hlavně žloutenky - ne nadarmo se infekci říká „nemoc špinavých rukou". Právě v Olomouckém kraji se letos výrazně zvedl počet případů onemocnění žloutenkou typu A. Epidemiologové nad nárůstem kroutí hlavou a upozorňují, že bez dodržování základních hygienických návyků se onemocnění nezbavíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies