VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéftrenér fotbalové akademie: Hlavní je vychovat zdravého a silného jedince

Olomouc – Projekt regionálních fotbalových akademií vzbudil hodně pozornosti. Jedni jej odsuzují, druzí se těší, že se odmala bude s hráči konečně pracovat správně. Ivo Gregovský šéftrenér té olomoucké, lidem vzkazuje důležitou věc. „Nejde nám jen o výchovu hráče pro velký fotbal, budeme rozvíjet především osobnost," říká muž, který se stal před pěti lety dorosteneckým koučem roku.

28.4.2016
SDÍLEJ:

Ivo Gregovský - šéftrenér olomoucké fotbalové akademieFoto: archiv Iva Gregovského

Jak pokračuje projekt akademie?
Absolvovali jsme schůzku s rodiči a jejich syny. Byl pozván širší výběr v podstatě všech, o které se zajímáme a chceme je v rámci akademie oslovit. Společně se zástupci FAČR jsme přestavili projekt akademie v celkovém kontextu a pak samozřejmě směrem k fungování a chodu akademie přímo v Olomouci. Dále připravujeme veškeré konkrétní složky pro to, abychom měli vše v řádném termínu zastřešeno a mohli jsme v září bez potíží odstartovat.

Co by mělo rodiče přesvědčit, aby své dítě do akademie přihlásili?Ivo Gregovský - šéftrenér olomoucké fotbalové akademie

Pokud bych byl rodič takového dítěte, tak by se mi samozřejmě líbila náplň hodin tělocviku. Bude ve skupině, takže si víckrát sáhne na míč, víc bude třeba na hrazdě, na trampolíně a podobně. Na všechno bude víc času a prostoru. Další mimořádnou věcí by pro mě byla strava, přítomnost fyzioterapeuta a vůbec celého početného realizačního týmu. Celková komplexnost a péče o hráče, řečeno s nadsázkou nepřetržitě po celý den.

To zní jako nákladná záležitost. Kolik rodiče zaplatí?
Tisíc korun. Tato částka poputuje do nadačního fondu, který musí při akademii vzniknout a fungovat. Když budu přemýšlet pouze pragmaticky, tak si troufám říct, že je to velmi nestandardní částka za to, co vše akademie nabízí.

A jaké jsou mimosportovní výhody projektu?
Budeme rozvíjet především osobnost. Troufnu si říct, že když to pro kluka nebude jednou na velký fotbal, tak rodiče dostanou človíčka, který bude schopný postarat se v celé řadě situací sám o sebe. Bude schopný přijímat jakékoli jiné životní porážky mnohem líp, což si myslím, že je do dnešního života důležité. Hlavní je vychovat zdravého, silného jedince, který si jednou může třeba skloubit povolání se sportem, pro nás fotbalem.

Důležité je samozřejmě vzdělání. Se kterou školou bude akademie spolupracovat?
Budeme navazovat po linii sportovního střediska mládeže, kterou má Sigma, což je základní škola Heyrovského. Je tam dlouholetá zkušenost ve spolupráci s fotbalem, přístupu k tréninkovým jednotkám i v režimu. Je velmi dobré, že nám škola dovoluje v kooperaci s dominantním klubem vstoupit do tvorby plánů a samotného rozvrhu.

Co když je někdo na víceletém gymnáziu? Dá se to řešit?
Samozřejmě. Otázkou je pak rozvrh, protože osm hodin navíc je znát, to je citelné. Je potřeba se domluvit s vedením gymnázia. Rozhodující bude dojezdová vzdálenost, protože pokud skončí hodina a dítě by mělo například ještě půl hodiny cestovat, tak je to složitější. Ale nic proti ničemu, je to na individuální dohodě a přístupu především hráče a rodičů.

Na internátu dítě nutně musí bydlet, nebo může přebývat i doma, když bude místní?
Nemusí, není to podmínkou. I já jsem zastáncem toho, že pokud není vzdálenost a dojezdové možnosti překážkou, je naprosto v pořádku usínat doma u rodičů. Samotné zkušenosti z Plzně hovoří ale ve prospěch akademie, protože ne vždy se podaří rodiče přesvědčit o tom, že doporučení výživového poradce o skladbě jídelníčku v domácích podmínkách je nutné opravdu dodržovat.

Nevytvoří si vazby? Ukáže čas

Nemůže nastat v případě bydlení na internátu socializační problém? Klukům může například chybět kontakt s děvčaty.
Máte pravdu, je trochu handicap, že na ZŠ Heyrovského jsou fotbalové třídy čistě jen chlapecké. Na druhou stranu holky ve škole budou a jsem si jist, že se s fotbalisty jen míjet nebudou.

Jste spokojen s výběrem trenérů?
Do svého realizačního týmu jsem si vybral zkušenost, mládí, pragmatismus, pedagogické vzdělání a fotbalovou osobnost do nedávna působící v A týmu SK Sigma. Především jsou to ale všichni správní lidé, jednoznačně se ztotožňující s celým projektem a ochotou obětovat se ve prospěch všech hráčů. To, že svými dovednostmi a profesní kvalitou mají co přinést a všechny obohatit, není třeba víc komentovat. Zmíním třeba Martina Kotůlka, Martina Blahu, Tomáše Janotku, Honzu Krajčoviče, Frantu Nepožitka či Davida Čecha.

Když jsem se bavil se staršími zkušenými trenéry, řekli mi, že projektu akademie moc nevěří. A to zejména z toho hlediska, že kluci jsou pět dní někde zavření s jednou partou a o víkendu přijedou na zápas s jinými spoluhráči. Nevytvoří se vazby a podobně. Co vy na to?
Na to nám pravděpodobně nejvíce odpoví až čas. Já bych přemýšlel následovně – dokážeme v klubu dát svým hráčům to, co nabízí akademie, umožníme jim trénink v takové konkurenci? Podle mě na tom přece musejí mateřské týmy jen profitovat.

Co když přijde chvíle, kdy rodič nebo dítě zjistí, že akademie není to pravé ořechové?
Rozhodující bude opět vlastní pocit dítěte a jeho samostatný úsudek proč ano či ne. Z naší strany bude maximální snaha o to, aby nám děti chod a režim akademie zvládaly a byly především šťastné a uvolněné. Je nám ale také jasné, že ne vždy se to může podařit, v takovém případě budeme respektovat názor hráče a rodičů.

Slyšel jsem myšlenku, že můžete nahradit hráčské agenty. Jak?
V žádném případě to nebereme jako boj s agenty. V dnešní době to patří ke koloritu fotbalu. To, že se dnes zajímají agenti o čím dál mladší hráče, je odrazem společnosti a způsobu života. A my si všichni velmi dobře uvědomujeme jejich přítomnost. Půjde zase jen o to, jak budeme všichni komunikovat a mít na prvním místě hráče se vším všudy, v žádném případě nemůže jít jen o fotbal samotný! Za mě je to ale zcela jednoduché. Vždyť kdo může a bude mít nejlepší informace o hráči, jeho školních a sportovních výsledcích, o jeho chování, zázemí, duši a charakteru? Ti, jenž ho uvidí několikrát za měsíc, nebo ti, kteří s ním budou každý den několik hodin?

Autor: Michal Kvasnica

28.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Billboardy na I46 mezi Olomoucí a Šternberkem
3

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Pátek bude horký, víkend přinese rapidní ochlazení s deštěm

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům. 

Opilý cyklista nedal přednost. Těžce se zranil

Těžkým zraněním cyklisty skončila nehoda, která se stala ve středu 16. srpna krátce před půl jedenáctou dopolední u odbočky na Kolšov mezi obcemi Lesnice a Sudkov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení