Letošní první vzájemné klání dvou zástupců Olomouckého kraje přilákalo na šumperský zimní stadion letošní rekordní návštěvu, o kterou se výrazně přičinila i početná výprava fanoušků z Hané. Sobotní dramatický duel tak provázela bouřlivá kulisa a k vidění bylo opravdu derby, jak má být. Kdo nepřišel, rozhodně může litovat.

Domácí, kteří nastoupili do duelu poprvé s novým trenérem Svatoplukem Číhalem, odehráli jednoznačně nejlepší utkání v dosavadním průběhu 1. ligy, na jehož konci je vyprovázel potlesk na otevřené scéně.

V první třetině však tempo hry udávali hosté, kteří naplnili roli favorita již v 5. minutě, kdy poslal Moru do vedení její kapitán Richard Brančík.

Draci, kteří dlouhou dobu za svým protivníkem zaostávali zejména v bruslení, se začali výrazněji dostávat do hry od druhého dějství, kdy postupně svým pohybem v útočném pásmu donutili hosty k několika nedovoleným zákrokům.

Díky nim se Šumperku v polovině utkání naskytla výhoda dlouhé přesilovky pět na tři, kterou sice domácí celek sehrál velice dobře, jenže bez kýženého gólového efektu.

Nejblíže vyrovnání byli Draci ve 37. minutě, na poslední chvíli však olomoucký gólman Štefan Žigárdy zastavil na brankové čáře kotouč směřující do sítě.

Další obrovskou šanci domácích nevyužil ze sóla v oslabení ve třetí třetině Jiří Hašek, jenž při neúčasti zraněného Miroslava Baruse převzal roli kapitána Draků.

Na druhé straně mohl naopak pojistit z brejku náskok Hanáků Petr Haluza.

Těsný výsledek tak vydržel až do 53. minuty, kdy obranu hostí rozebrala dvojice Antonovič – Meluzín, z jejichž souhry těžil skórující Jakub Orsava – 1:1.

Hubená remíza vydržela až do konce normální hrací doby a nic na ní nezměnilo ani prodloužení. Letos podruhé tak viděl šumperský zimní stadion penaltový rozstřel.

Zatímco Draci v rámci 4. kola proti Havlíčkovu Brodu nájezdy nezvládli, Olomouc naopak poslední dvě klání rozhodla ve svůj prospěch právě v nájezdech. Do třetice ale neuspěla.

Nejprve nedali své pokusy domácí Lubomír Vosátko a Martin Podešva, za hosty se neprosadili nejlepší střelec letošní 1. ligy Martin Davídek, ani tradiční exekutor trestných střílení Milan Ministr.

Až ve třetí sérii skórovali šumperský Jakub Hulva i olomoucký Petr Polodna. Stejní hráči si pak záhy své pokusy zopakovali.

Zatímco střelec Kohoutů tentokrát neuspěl, patnáctka Draků i napodruhé rozvlnila síť za Žigárdym a zajistila Šumperku překvapivé, ale o to více cenné vítězství.

„Měli jsme v zápase několik hluchých míst, když jsme hráli možná až příliš lehkovážně. V první třetině jsme mohli asi dát více než jeden gól, ale to je jen kdyby. Na druhé straně domácí hráli pod novým trenérem na krev a ve třetí části potrestali naši chybu vyrovnáním a v závěru jen díky vynikajícímu Žigárdymu došlo utkání až do nájezdů. Penaltový rozstřel, to je již loterie,“ prozradil olomoucký trenér Petr Fiala.

„Kluci dnešní zápas odmakali opravdu parádním způsobem. Minimálně bod jsme si rozhodně zasloužili a ten druhý je taková třešinka na dortu. První třetinu jsme byli trochu zaražení, ale potom jsme se dokázali zvednout a důležité bylo, že se nám podařilo vyrovnat. Dnešní zápas se musel fanouškům určitě líbit, hráčům musím za předvedený výkon poděkovat,“ doplnil nový kouč Draků Svatopluk Číhal.

I přes zisk dvou bodů však nováček soutěže paradoxně klesl kvůli horšímu skóre na dno tabulky, neboť doposud poslední Havířov vyhrál v normální hrací době s Vrchlabím.

Salith Šumperk – HC Olomouc 2:1 po nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)

Branky: 53. Orsava (Antonovič, Meluzín), rozhodující nájezd Hulva – 5. Brančík (Janáček, Černý). Vyloučení: 5:6, bez využití. Rozhodčí: Přikryl – Novák, Poláček. Diváci: 1660.
Šumperk: Hylák – Vosátko, Ondráček, T. Sedlák, Chatrnúch, Rimmel, Zukal – Brynecký, Hašek, Vymazal – Z. Sedlák, Hulva, Pekr – Meluzín, Podešva, Antonovič – Orsava.
Olomouc: Žigárdy – Bartoň, Mikel, Lhotský, Ondrušek, Vyrůbalík, Nedbálek, Janáček – Polodna, Ministr, Davídek – Korhoň, Mikšan, Kucharczyk – Bordowski, Čuřík, Zbořil - Brančík, Černý, Haluza.