Šumperané budou moci vidět tance a slyšet tradiční hudbu z Mauricia, Venezuely, Egypta, Srbska, Švýcarska, Rumunska, Ukrajiny, Indonesie, Senegalu a z USA.

„Velkou radost jsem měla, když se přihlásil soubor z amerického Tenesee. Účastníka ze severní Ameriky jsme na festivalu ještě neměli. Velmi se také těším na skupinu z Mauricia. Muzikanti hrají na sedm kovových bubnů. Každý z nich váží třicet kilo a hraje se na ně zevnitř paličkami. Vydávají nádherné zvuky. Pro návštěvníky to bude určitě velký zážitek,“ odpověděla ředitelka festivalu Libuše Drtilová na otázku, které soubory považuje za nejatraktivnější.

Kromě zahraničních účastníků na festival přijaly pozvání i soubory z České republiky, letos budou prezentovat tradice z oblasti Hané a Valašska.

Letošní ročník festivalu je výjimečný v několika ohledech. „Letos celý festival doprovodí téma gastronomie. Ve středu nebude u posezení s cimbálem chybět vínko, na čtvrtečních dožíňkách budou moci lidé ochutnat koláče, chleba, tvarůžky nebo slivovici. Páteční odpoledne bude věnované tradicím myslivosti. Připraven bude například myslivecký guláš nebo dančí či srnčí speciality. Sobotní den ukrajinské kultury zase doprovodí ochutnávka boršče, šašliků, nebo pirožků,“ láká Drtilová. Nedělní dopolední program doplní ochutnávka regionálních potravin.

Mezi novinky letošního ročníku patří sobotní pořad věnovaný keltské kultuře. O program se od 20 hodin postará Kelt Grass Band ze Stránského. Letos poprvé budou moci diváci zhlédnout páteční pořad věnovaný mysliveckým zvykům a tradicím.

Festival dostane ke svým dvacátým narozeninám výjimečný dárek – stane se členem organizace CIOFF. Pod touto zkratkou se skrývá celosvětová organizace fungující pod patronátem UNESCO. Sdružuje foklorní festivaly nebo kolektivy, které se zabývají ochranou lidové kultury. Šumperský festival se tak ocitne ve společnosti několika nejlepších folklorních festivalů České republiky.

„Je to vysoké ocenění pro festival i pro Šumperk. Ve stejné kategorii jsou u nás jen přehlídky v Plzni, Frenštátu a Strakonicích, doplnila Drtilová.