Mnozí z nich už sami mají třicet let válčení za sebou. Šumperská skupina Magna Moravia slaví letos kulaté výročí. Diváky baví už deset let.

„Začínali jsme kdysi ve skupině Moravští rytíři, takže jsme nejprve předváděli boj z doby gotiky a renesance. Ale šermování vyžaduje dobrou fyzičku, a jak nám přibývaly roky a zdravotní potíže, rozhodli jsme se vyměnit šerm za střelbu,“ říká současný velitel jednotky Josef Langr.

Sám střídá během roku dvě podoby. Po poslední akci sezony se v říjnu oholí a ostříhá nakrátko, takže ho pak mnozí lidé ani nepoznají. Od března už mu vlasy a vousy opět rostou, aby na léto vypadal jako mušketýr.

Magna Moravia má dnes dvacet členů a vedle střelby z mušket provázené pětatřiceti povely předvádí dokonale sehrané pochodování. Na akcích představuje i vojenské ležení s dobovými stany a ohništěm, na němž v kotlíku bublá guláš.

Po Evropě najezdí Magna Moravia za sezonu tisíce kilometrů. Většina víkendů od května do října patří válčení v Polsku, na Ukrajině, Německu, u nás i na Slovensku . V bitvách, včetně té smutně proslulé na Bílé hoře, jsou členové skupiny jako doma.

Dostanou scénář, vědí, kdy mají útočit, kdy ustoupit či hrdinně padnout na bitevním poli a kdy je třeba takzvaně recyklovat mrtvoly, čili s pomocí markytánek opustit bojiště a obloukem se na ně zase vrátit jako čerstvá posila.

Ani mimo sezonu pro ně třicetiletá válka nekončí. Je třeba vyprat a opravit kostýmy, zásobníky na prach a zbraně. Zbrojíře má Magna ve svých řadách. Václav Římský dokáže vyrobit meč i mušketu, jen hlaveň musí zadat soustružníkovi.

Ukázkové válčení je pro všechny životní koníček, ale zároveň i životní styl. „Dokud nám to zdraví dovolí, budeme válčit dál,“ shrnuje veterán Václav Římský.