„Na premiéru je téměř vyprodáno, zájem lidí je skutečně enormní. Těžko ovšem říct, zda je film přitahuje také díky tomu, že mírovská věznice, odkud Kajínek uprchl, je v našem regionu. Film Kajínek má obrovskou reklamní kampaň,“ řekla Holubářová.

Mírovská věznice si skutečně legendární útěk Jiřího Kajínka zopakovala, filmaři na Mírově před rokem strávili tři dny. Vězeň se tedy opět spouštěl z okna na hradby, ozývala se střelba strážného, jen to tentokrát nebylo doopravdy. Útěk se natáčel v cele, kterou tehdy Kajínek skutečně obýval. Ve filmu se také objevuje mírovská věznice na pohledech zvenčí.

„Filmařům jsme se snažili vyjít vstříc, ale pro některé zaměstnance věznice to byla zátěž, natáčelo se hlavně v noci a v prostorech, které jsou v režimu ostrahy, takže bylo samozřejmě nutné zajistit bezpečnost štábu,“ sdělila mluvčí mírovské věznice Magda Petříková.

Doživotně odsouzený Kajínek z přísně střeženého mírovského vězení uprchl oknem po laně v říjnu roku 2000, do té doby se to žádnému vězni nepodařilo. V okolí Mírova a později na celém Šumpersku vypukly policejní manévry, které neměly obdoby. Několik dní po Kajínkově dobrodružném útěku psal tehdejší deník Svoboda ve své regionální příloze: „Zatímco policisté pročesávali lesy, lidé měli strach. Někteří rodiče nepustili své děti do školy, ze svých domovů se báli vycházet i starší obyvatelé…“ uvedla ve svém článku z 31. října 2000 šumperská novinářka Soňa Singerová.

Zcela přesné podrobnosti Kajínkova útěku, především jména těch, kteří mu pomáhali, jsou dodnes obestřeny otazníky. Kajínek byl dopaden po několika týdnech v Praze.

Související: Vězeň Kajínek znovu prchnul z Mírova. Ve filmu (fotogalerie)