VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam za kulturou? Na Pavla Šporcla i slavnost na náměstí

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 11. týden

14.3.2016
SDÍLEJ:

Pavel ŠporclFoto: DENÍK/Michal Fanta

16.3.

Odborník z poradny SOS bude radit lidem v Libině

Libina – Místní knihovna Libina pořádá přednášku, na které odborník lidem poradí lidem, jak reklamovat zboží, jak odstoupit od smlouvy, jak řešit problémy s předváděcí akcí, podomním prodejem nebo s nákupy přes internet. Na dotazy přítomných bude odpovídat ve středu 16. března od 17 hodin Jiří Makoň ze šumperské poradny SOS. (zak)

16.3.

Beseda bude o čokoládě

Javorník – Život s vášní čokolády – tak se jmenuje přednáška, která se uskuteční ve středu 16. března od 18 hodin v novém sále kulturního domu v Javorníku. O voňavé dobrotě bude vyprávět Marcela Krčálová. Přiblíží historii čokolády a blahodárné účinky pravé poctivé lahůdky. Součástí diskusně vzdělávacího večera bude ochutnávka kvalitních českých čokolád. Vstupné je dobrovolné. (zak)

16.3.

Spisovatelka bude číst ze své knihy

Šumperk – Autorské čtení a besedu se spisovatelkou Martinou Bittnerovou připravuje na středu 16. března od 18.30 hodin Městská knihovna v Šumperku v ulici 17. listopadu.

Číst se bude z knihy Utajené životy slavných Češek.

Publikace odhaluje pět nevšedních ženských osudů, včetně jejich stinných a méně lichotivých stránek. Básnířka Simonetta Buonaccini se dvakrát ne zrovna šťastně vdala a experimentovala s narkotiky. Obdivovaná herečka Leopoldina Ortová de Pauli žila s nevěrníkem a zároveň největším podvodníkem své doby. Dcera Boženy Němcové, Theodora, dávala přednost hudbě před literaturou a pořídila si nemanželské dítě.

„Dozvíte se také, proč si spisovatelku Bertu Mühlsteinovou nikdo neodvedl k oltáři a kdo byl velkou láskou skladatele Bohuslava Martinů," zvou na autorské čtení pořadatelé. Vstupné je 50 korun. (zak)

17.3.

Cestovatel se podělí o zážitky z Kanady a Aljašky

Jeseník – Jiří Jůzl, cestovatel a autor knižní publikace Z Trutnova na Nový Zéland se s podělí o snímky a dobrodružné zážitky ze Severní Ameriky. O své cestě bude vyprávět ve čtvrtek 17. března od 17 hodin v knihovně Vincence Priessnitze v Jeseníku. Knihu Západní Kanada a Aljaška plnou fotografií ze svého putování se zájemci budou moci zakoupit na přednášce. Na tu je vstupné 50 korun. (zak)

17.3.

Historik popíše, jak se po válce starali o předškoláky

Jeseník – Přednáška na téma Předškolní výchova na Jesenicku po roce 1945 se bude konat ve čtvrtek 17. března od 17.30 hodin ve středisku volného času DUHA Jeseník. Peripetie předškolní výchovy a jejího vývoje na území poválečného Jesenicka představí v kontextu celkových dějin historik Vlastivědného muzea Kamil Tomášek. Vstupné je 20 korun. (zak)

17.3.

Pavel Šporcl potěší své fanoušky v Šumperku a v Jeseníku

Šumperk, Jeseník – Jeden z nejžádanějších českých umělců, houslový virtuóz Pavel Šporcl, míří za svými fanoušky na sever Moravy. První koncert bude mít v Domě kultury v Šumperku ve čtvrtek 17. března, druhý den pak zamíří do kongresového sálu jesenických lázní.

V obou městech se představí v rámci pořadu Gipsy Fire s cimbálovou kapelou Gipsy Way Ensemble, spojující velké mistrovství s temperamentem. Projekt sází na nevšední technickou vybavenost a osobitost primáše Pavla Šporcla. Během koncertu zazní jak úpravy lidových písní různých národů, tak vlastní tvorba Pavla Šporcla či skladby Johanna Sebastiana Bacha.

S cikánskou cimbálovou kapelou odehrál koncerty v nejrůznějších zemích světa včetně Číny, provedl úspěšná turné, v rámci nichž třikrát zcela vyprodal legendární pražskou Lucernu.

„Velice často a rád vybočuji z klasické hudby a typického houslového repertoáru. Cikánská hudba mě bavila od malička. O to víc mě těší, že se projektu Gipsy Fire tak daří. Mám s ním za sebou 270 repríz a další se chystají," řekl Pavel Šporcl.

Prostřednictvím svých vystoupení také podporuje benefiční projekty několika nadací a neziskových organizací, je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

„Na koncertě Pavla Šporcla s cikánskou kapelou Gipsy Way Ensemble se návštěvníci mohou těšit na gejzír nespoutané energie a strhující virtuosity," uvádí produkční domu kultury Michaela Horáková.

Koncert houslového virtuóza Pavla Šporcla s kapelou Gipsy Way Ensemble se uskuteční od sedmi hodin večer ve velkém sále Domu kultury v Šumperku, v Jeseníku se houslista opře do strun ve stejný čas. (zak)

17.3.

Film Kmotr ze sedmdesátých let promítnou v Retru

Zábřeh – Kmotr je další ze série kultovních filmů, které si mohou letos fanoušci v remasterované kvalitě užívat v českých kinech. Kmotr je naprostou legendou, je jedním z nejlepších filmů patřících zároveň mezi divácky nejoblíbenější snímky vůbec. A právě toto původní mistrovské dílo se objeví na plátně zábřežského kina Retro ve čtvrtek 17. března.

Film natočil slavný režisér Francis Ford Coppola. Jde o přelomové dílo své doby nejen po stránce umělecké, ale i komerční, protože si ho zamilovali akademici i filmoví fanoušci.

Jedná se o příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, v jejímž čele stojí vážený don Vito. Režisérovi se ve filmu povedlo přesně popsat prostředí organizovaného zločinu v Americe po druhé světové válce na příkladu hierarchicky organizované italské mafie začleněné do tehdejší společnosti. Divák sleduje boj o moc, rodinné pnutí a předávání pomyslného žezla synovi.

„Snímek získal tři Oscary – za nejlepší film, scénář podle předlohy a nejlepší mužský herecký výkon. Nyní se vrací do asi čtyřiceti českých kin, Retro bude jedním z nich," zve na výjimečný titul do zábřežského biografu jeho vedoucí Věra Smrčková. (zak)

17.3.

Doris pozvala Mirka Kováříka a Mika Perryho

Šumperk – Večer autorských písniček s kytarou Mika Perryho, nevšední poezie Václava Hraběte, Josefa Kainara a skvělých povídek Alexandry Berkové v podání Mirka Kováříka. Tento program bude mít další večer, které připravuje v rámci cyklu setkávání se zajímavými osobnostmi Via lucis volnočasové centrum Doris Šumperk. Pořad se uskuteční ve čtvrtek 17. března od 18 hodin ve vile Doris v ulici 17. listopadu v Šumperku. Vstupenky je možné rezervovat na tel.: 731 610 037, nebo na e-mailu: konupcik@doris.cz (zak)

17.+18.3.

Dětský sbor připravuje dva Jarní koncerty

Šumperk – Hned dva Jarní koncerty připravuje pro své příznivce Šumperský dětský sbor. Ten první se koná ve čtvrtek 17. března od 18 hodin v Divadle Šumperk a vystoupí na něm nejmladší děti z oddělení Zpívánky, Růžové děti a ti nejzkušenější zpěváci, komorní sbor Motýli. O den později, ve stejný čas, ale na jiném místě, a to v klášterním kostele, se představí tři další oddělení – Barevné děti, Plaměňáci a Motýli. Na první koncert stojí lístek 70 korun, na druhý je vstupné dobrovolné. (sos)

18.3.

Gabriela Filippi servíruje léčivé divadlo

Bludov – V pátek 18. března bude od 17 hodin v kulturním domě v Bludově na programu léčivé divadlo Gabriely Filippi Chlapec, který viděl pravdu. Jedná se o skutečný příběh o tom, jaké to je vidět auru, duchy i skryté myšlenky druhých a žít s tím uprostřed těch, kteří nevidí. Vtipné monodrama, které čerpá z deníku, který si chlapec psal. Po představení bude beseda. Vstupné je 120 korun.(zak)

18. 3.

Zdravou kavárnu rozezní ukulele

Jeseník – Koncert kapely Ukulele Band, která využívá neobvyklé nástroje, se uskuteční v pátek 18. března v 19 ve Zdravé kavárně ve Vodní ulici v Jeseníku. Hudebníci představí své umění na ukulele, djembe a cajon. (zak)

18.3.

Expediční kamera přinese velkou dávku dobrodružství

Javorník – Do kulturního centra v Javorníku zamíří v pátek 18. března především milovníci cestování a dobrodružství. V pět hodin večer startuje celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech. Vstupné je 60 korun, děti do 15 let neplatí nic

19.3.

Kapely se poperou o účast na Blues Alive

Šumperk – Sedm skupin se představí na soutěžní přehlídce Blues Aperitiv v sobotu 19. března ve velkém sále Domu kultury v Šumperku. Všechny mají jediný cíl, dostat se na prestižní festival. Dvěma vítězům pořadatelé garantují místa v hlavním programu renomovaného festivalu Blues Alive, který se letos koná v termínu od 17. do 19. listopadu. „Avšak zkušenost z minulých ročníků dává naději více než pouze dvěma souborům! I další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou porotu či uspějí v diváckém hlasování, mohou dostat pozvánku k účinkování na vedlejších scénách Blues Alive či na přehlídkách v Polsku," uvedl ředitel festivalu Vladimír Rybička. O možnost si zahrát se utkají dvě polské, dvě slovenské a tři české kapely.

Finálový koncert soutěže Blues Aperitiv se uskuteční v sobotu 19. března v Domě kultury v Šumperku od 19 hodin. Vstupné je 90 korun. (zak)

19.3.

Tančírna láká na velikonoční jarmark

Račí údolí – Velikonoční jarmark připravuje pro své návštěvníky tančírna v račím údolí v sobotu 19. března. Návštěvníci si budou moci zakoupit či prohlédnout nejrůznější velikonoční zboží od 10 do 16 hodin. (zak)

19.3.

Kieslowski nabídnou poetiku s duší folku

Zábřeh – Pražské akustické duo Kieslowski přijede do zábřežského kina představit svou intimní hudbu v sobotu 19. března. Koncert začíná mimořádně v jednadvacet ho­din.

Kieslowski je projekt o dvou lidech a dvou hlasech, které tvoří kytarista David Pomahač a pianistka Marie Kieslowski. Své místo na české hudební scéně si toto uskupení našlo především díky poetickým melodiím s upřímnými texty. Jejich poslední deska Mezi lopatky, obsahující písně o lásce, stárnutí a loučení, naplno vystihuje jejich přímočarý způsob, jak zpívat o vztahu mezi dvěma lidmi.

Vstupenky na koncert zasazený do folkového hávu nabízí Zábřežská kulturní v předprodeji za příznivých 90 korun, na místě vstupné podraží na 130 korun. (zak)

19.3.

Slavnostní večer věnují všem Pepíkům

Loštice – Nejen všichni Josefové, jsou zváni na Pepíkovský večer, který se uskuteční přesně na svátek všech Josífků, Pepíčků a Pepčů, v sobotu 19. března v kulturním středisku v Lošticích. Od 19 hodin zahraje k tanci a poslechu Šlapetečko a hudba Franta, v programu vystoupí seniorky z Majetína Báječné ženské, připraveno bude losování o ceny, půlnoční kankán a bohaté občerstvení. Vstupenka stojí 70 korun. (sos)

19.3.

Setkání obcí bude na Josefa

Doubrava – Svazek obcí Mikroregionu Mohelnicko pořádá v sobotu 19. března ve 14 hodin Josefovské setkání obcí Stavenice, Moravičany, Třeština, Úsov na společné hranici u kaple sv. Josefa v Doubravě. Skupiny poutníků vycházejí ze Stavenic v 12:30 od kulturního domu, z Moravičan ve 13 hodin od sokolovny, obyvatelé Třeštiny vycházejí v poledne od obecního úřadu, v Úsově je sraz u pohostinství na náměstí ve 12.30 hodin.Na programu je vedle setkání se sousedy i pověst o vzniku kaple sv. Josefa. (zak)

20.3.

Na náměstí bude velikonoční trhová slavnost

Jeseník – Masarykovo náměstí v Jeseníku obsadí v neděli 20. března Velikonoční trhová slavnost. Návštěvníci si od 9 do 15 hodin budou moci nakoupit nejrůznější velikonoční zboží, naučí se vyrobit pomlázku či jarní dekoraci. Pro děti budou připraveny hry a soutěže, v programu vystoupí Divadélko Karambol, představí se děti z MŠ Jiráskova, Sankofa a další účinkující. Pořadatelé ze spolku Sudetikus připravují bohaté občerstvení, chybět nebudou uzeniny, koláče, palačinky, perníčky, velikonoční pivo a punč. (zak)

20.3.

Do Barborky míří Prímadonky

Zábřeh – Cyklus Bravo nabídne další hudební zážitek. V neděli 20. března se kostel sv. Barbory rozezní hlasy početného dívčího pěveckého sboru Prímadonky z Havlíčkova Brodu.

Sbor v Zábřehu doprovodí členové prestižního Komorního smyčcového orchestru J. V. Stamice se dvěma sólistkami – mezzosopranistkou Michaelou Štefáčkovou a klavíristkou Šárkou Baštovou. „Na programu jejich společného koncertu zazní skladby reflektující blížící se velikonoční svátky. Kromě skladeb Johanna Sebastiana Bacha to bude Messe Basse francouzského skladatele Gabriela Faurého a mše pro dva hlasy a varhany jiného francouzského Mistra Charlese Gounoda," uvedl dramaturg cyklu Martin Hroch.

Šestý koncert hudebního cyklu Bravo Zábřeh v letošní sezoně má začátek v tradičních 16 hodin. Za vstup zaplatí návštěvníci stokorunu, držitelé slevové karty Bravo o dvacet korun méně, děti mají vstup zdarma. (zak)

20.3.

Muzikál Šakalí léta zazní v Lošticích

Loštice – Městské kulturní středisko v Lošticích bude v neděli 20. března patřit muzikálu. Divadlo Moravia Vápenná uvede od 19 hodin inscenaci Šakalí léta z dílny ostřílených tvůrců Petra Jarchovského a Jana Hřebejka, hudbu složil Ivan Hlas. Vstupenka přijde na 60 korun. (zak)

21.3.

Welzlování zakončí dvě diashow

Zábřeh – Hned dva audiovizuální pořady zakončí letošní 13. ročník zábřežského cestovatelského festivalu Welzlování. 21. března přijede do zaplněného kulturního domu reportér Rádia Impuls Jiří Kolbaba s diashow Sedm divů Islandu a o tři dny později povypráví Zábřežan Josef Tempír v kině Retro o brazilském Pantanalu – největším mokřadu světa, zapsaném na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

„Jirka Kolbaba je jakýmsi patronem našeho festivalu. Do Zábřehu jezdí už pravidelně a pokaždé se jeho povídání setká s velkým ohlasem. Nejinak tomu jistě bude i v případě Islandu, který patří k jeho nejatraktivnějším přednáškám. Při poslední návštěvě u nás navíc uvedl, že o tomto ostrově chce napsat další ze svých knih," prozradil Kolbabovy plány Zdeněk David ze Zábřežské kulturní. (zak)

22.3.

Šumperská průmyslovka chystá benefici pro Ostrůvek

Šumperk – Žáci a učitelé Vyšší odborné a Střední průmyslové školy Šumperk zvou veřejnost na druhý benefiční koncert pro Dětské centrum Ostrůvek, který pořádají 22. března v 17 hodin v H-clubu Šumperk.

O hlavní program se postarají děti z centra Ostrůvek, představí se učitelé a studenti z průmyslovky, taneční klub Tornádo centra Doris Šumperk a hudební skupiny Omicron a Darren Eve.

Peníze, které škola z koncertu získá, poputují na celodenní výlet pro děti z Ostrůvku. K tomu studenti přidají finance, které utržili dobročinným prodejem svých výrobků. Na dobročinném koncertu se budou zdarma podílet i partneři: H-club propůjčí prostor, hudební skupina NOA aparaturu se zvukaře, Ladislav Šebesta nabídne službu profesionálního fotoateliéru a účastníci programu budou vystupovat bez nároku na honorář. (zak)

22.3.

Beseda bude o léčebné síle minerálů

Rapotín – O minerálech, jejich účincích a využití bude vyprávět v úterý 22. března od 17mhodin v zasedací místnosti kulturního centra v Rapotíně Danuše Poprachová. Zájemci si po přednášce budou moci zakoupit kameny a šperky. (zak)

22.3.

Exponáty budou vnímat jen hmatem

Jeseník – Neobvyklá výstava se otevře v prostorách Vlastivědného muzea Jesenicka v úterý 22. března. Návštěvníci se ponoří do naprosté tmy a exponáty budou vnímat jen za pomocí hmatu. Poznají tak na své vlastní kůži svět tmy, který zažívají nevidomí.

Expozici připravili, organizace, které pomáhají slabozrakým a nevidomým lidem. „Otestujete své smysly a orientaci a vyzkoušíte si, že kdo se tmy nebojí, ten se v ní neztratí," uvedla kurátorka výstavy Hana Hošková z jesenického muzea. Na vernisáži, která se uskuteční od 18 hodin, vystoupí písničkář Jan Žamboch a představí projekty Guitar & Forest a Wolf lost in the poem. Výstava potrvá do 5. června. (zak)

Autor: Redakce

14.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dušan Žmolík

Mohelnice má nového trenéra, ale pořád čeká na výhru

Opava proti šumperským Drakům
15

Draci deklasovali Opavu a už nejsou poslední

V Šumperku opět proběhl Týden hokeje, tentokrát však bez ledu

FOTOGALERIE / Podruhé v letošním roce se v Šumperku uskutečnil Týden hokeje. V úterý 19. září si děti bez rozdílu úrovně pohybových dovedností mohly zdarma vyzkoušet, jaké to je být hokejistou.

Poláci lákají mladé na Jesenicku: Pojďte studovat k nám

Do Opavy, Olomouce nebo Brna jezdí mladí lidé z Jesenicka za univerzitním vzděláním. Jednu vysokou školu přitom mají pár kilometrů za polskými hranicemi. O Státní vysoké odborné škole v Nyse slyšel v regionu málokdo, ráda by přitom přilákala zájemce z Česka.

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Rozloučili jsme se

Týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení