Zámku se vrací vnější podoba, jakou měl v 17. století. Levé křídlo čelní fasády je už hotové, na věži uprostřed se právě finišuje a pravé křídlo zatím čeká pod lešením s podkladní vrstvou omítky. Práce za deset milionů korun musejí být hotové do konce roku.

Dělníci postupují v podstatě stejně jako před čtyřmi sty lety jejich předchůdci. Postup je to složitý a mimořádně náročný na ruční práci.

„Nejprve jsme museli starou omítku otlouct, vyškrabat kramlí někde až do hloubky sedmi centimetrů a pak vystříkat plochu horkou tlakovou vodou. Následoval penetrační postřik, podkladní postřik, hrubá omítka a na ni vrstva francouzské omítkové hmoty, která propouští páry ven, ale z vnějšku odpuzuje vodu,“ popsal technologii Josef Bednařík, který má na starosti stavební dozor.

Do další vrstvy jemné zavlhlé omítky se válečkem natlačuje vápno a na jeho zavadlý povrch se rozkreslí obrazce psaníček s přesností na milimetry. Obrysy psaníček a jejich vnitřní měsíčkový dekor se pak vyškrabuje špachtlí a hřebíkem. A to vše na ploše přes dva tisíce metrů čtverečních. Psaníček jsou desetitisíce.

„Práce vyžaduje velkou přesnost a pečlivost, v zedničině je to specialita. Parta, která tady pracuje, je sehraná, jsou to opravdoví fachmani, někteří léta pracovali v zahraničí,“ říká Josef Bednařík.

Zaručuje, že zámek nedopadne jako protější budova fojtství, kterou zdobí stejná sgrafita. Bílá fasáda stará patnáct let je už hodně zčernalá.

„Způsobila to chybná technologie - použití cementové malty, která nedýchá a zdivo se pod ní rozpadá a plesniví,“ uvedl Bednařík.

Obyvatelé Branné se chodí na práci zedníků na zámek dívat a sledují, jak se strašák, léta hyzdící střed obce, proměňuje.

„Už jsem ani nedoufala, že se toho dočkám. Kam mi paměť sahá, vždycky tu stála nevzhledná ruina,“ řekla postarší obyvatelka Branné.

Proměna by měla plynule pokračovat i další dva roky na nádvořích a v interiérech. Její rychlost záleží zejména na úspěšnosti při získávání dotací. V zámku má být hotel, apartmány, společenské sály, restaurace.

„Uvažujeme, že si některé místnosti připravíme tak, abychom mohli pokračovat v práci i v zimě,“ řekl Bednařík.

Památka patří akciové společnosti Kolštejn, která má dnes už jen jednoho soukromého majitele. Obec svůj podíl ve společnosti před lety prodala. Olomoucký majitel Kolštejna, který je velkým fandou památek, před rokem koupil v dražbě další zpustlý zámek - v Loučné nad Desnou.