„Digitální kopie jsou kvalitnější než klasický filmový pás, při přehrávání nedochází k opotřebení. Jejich výroba je levnější, proto budou filmy k dipozici ve více kopiích a premiérové snímky se tak do našeho kina dostanou dříve. Nyní je někdy dostáváme až 14 dní po uvedení a méně atraktivní tituly mají v našem kině skluz až 5 týdnů,“ vyjmenovala některé z výhod digitalizace ředitelka šumperského Kina Oko Zdena Holubářová.

Pro diváky to znamená, že si v Šumperku budou moci vychutnat stejný zážitek, za kterým dosud museli jezdit do Olomouce. Kino nabídne lepší obraz a zvuk, některé z filmů bude promítat ve 3D. Od 15. do 27. srpna to bude poslední díl rodinné animované komedie Shrek, tentokrát s podtitulem Zvonec a konec. Speciální brýle pro sledování trojrozměrného promítání si nasadí také diváci filmu Avatar, který kino uvede od čtvrtku 29. července do středy 4. srpna.

Jak často bude Oko v 3D promítat?

„Každý měsíc vycházejí ve 3D premiérově jeden až dva filmy. V srpnu bychom ale chtěli odehrát i ty, které byly do distribuce nasazeny už dříve,“ řekla Holubářová. Diváci se mohou těšit na taneční snímek Street Dance a rodinný animovaný film Jak vycvičit draka. V premiéře 19. srpna kino uvede také očekávaný filmový hit Poslední vládce větru. V listopadu pak bude pro diváky připraven předposlední díl Harryho Pottera.

Projekt modernizace kino zvládlo v rekordním čase od konce května do půlky července. Celková výše investice dosáhla 3,8 milionu korun. Město Šumperk na ni přispělo částkou 1,4 milionu korun. Dotace z fondu kinematografie činila 800 tisíc korun, což však bylo o 400 tisíc korun méně, než vedení kina předpokládalo. Tyto peníze musí kino uhradit ze svých rezerv.

Je prvním v regionu

Šumperské kino Oko je prvním v regionu, které 3D efekt nabízí. Nejbližší jsou v Olomouci a v Přerově. Tato technologie umožňuje prostorové vnímání pomocí speciálních brýlí a diváci jsou díky ní vtaženi do děje. Je vhodná například pro přírodní snímky, oblíbená je také u rodinných animovaných filmů.

Ochutnávku 3D projekcí nabídlo divákům šumperské kino i v minulosti. Velký zájem mezi diváky loni v únoru vzbudil například film Cesta na měsíc. Zážitek z filmu promítaného pomocí nové technologie se však podle ředitelky kina Zdeny Holubářové s těmito projekcemi nedá srovnávat.

„Rozdíl mezi projekcemi, které kino nabízelo v minulosti pomocí papírových brýlí, u nichž se jednotlivé očnice lišily svojí barvou, je obrovský. Používání této metody znamenalo především ztrátu barevné informace. 3D pasivní brýle jsou pohodlnější a poskytují divákům kvalitnější a věrohodnější zážitek díky použitým polarizačním filtrům,“ řekla Holubářová.