VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled na týden

Šumpersko/Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Vodní tvrz v Jeseníku.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Galerie Snop zve na vernisáž

Zlaté Hory – Gelerie Snop, která je součástí Městského muzea ve Zlatých Horách, zve na výstavu obrazů malíře Bena Drápala s názvem Nalezená cesta. Vernisáž s doprovodným programem se uskuteční v úterý 4. června v 17 hodin. Výstava potrvá do 26. června.

Jílek vystaví díla mladého malíře

Šumperk - Galerie Jiřího Jílka zve na vernisáž výstavy obrazů mladého přerovského výtvarníka Petra Kunčíka. Slavnostní otevření expozice s názvem Něco bylo ve tmě, co nebylo vidět se uskuteční ve středu 5. června od 18 hodin. Galerie je přístupná denně, stačí jen zazvonit na recepci Penzionu G, který nad galerií nabízí tříhvězdičkové ubytování. Výstavu bude možné vidět do 30. června. (sos)

Historik zavede za bratry Kleiny

Sobotín  - Vlastivědnou vycházku na téma Putování za Kleiny připravilo na středu 5. června Vlastivědní muzeum Šumperk.   Sraz účastníků je 5. června v 9 hodin v Sobotíně u motorestu Permoník. Trasu, která bude mít kolem 6 kilometrů, účastníci projdou za zhruba dvě a půl až tři hodiny. Vycházku povede a doprovodné slovo zajistí Zdeněk Gába, geolog a historik Vlastivědného muzea Šumperk.

Rebeláci nastudovali Starce na chmelu

Jeseník – Ve čtvrtek 6. června bude od 19 hodin patřit Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku populárním muzikálovým melodiím. První český muzikál Starci na chmelu nastudoval divadelní soubor Rebeláci při SVČ Duha Jeseník. V hlavních rolích se představí Karolína Furmánková a Martin Lyko, režie se ujala Michaela Rotterová. Vstupné je 50 korun, lístky je možné zakoupit již nyní v recepci divadla a SVČ Duha.

Češi v Bosně a Hercegovině

Zábřeh - Na čtvrtek 6. června připravilo zábřežské kino Retro ve spolupráci s místní skupinou České křesťanské akademie přednášku Milady Duškové a Jana Odehnala o českých rozvojových projektech v Bosně a Hercegovině. Tu doplní promítání půlhodinového dokumentárního filmu, který vznikl nedávno na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Dokument mapuje aktivity realizátorů rozvojových projektů v Bosně a Hercegovině a zasazuje dané téma do politických, historických a kulturních souvislostí celého balkánského regionu. Přednášející Milada Dušková se tématem balkánských zemí zabývá od doby svého studia na univerzitě v Tuzle v roce 2009. Pořad začíná v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

Školní akademie v Mohelnici

Mohelnice – Čtvrtek 6. června bude slavnostním dnem pro žáky a pedagogy Základní školy Mlýnská – Masarykova v Mohelnici. V místním domě kultury se od 15 hodin bude konat školní akademie. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program, během kterého děti představí své umění, vlastní tvorbu a nápady.

V Javorníku bude Muzejní noc

Javorník – Městské kulturní středisko Javorník zve všechny milovníky historie na Muzejní noc, která se uskuteční v pátek 7. června v prostorách muzea. Pro návštěvníky je připravena beseda s ukázkami z mineralogické sbírky (od 18 hodin), přednáška na téma Z pavučin našich depozitářů (od 19 hodin), na programu je i volná a lehce komentovaná  prohlídka muzea s připravenými hádankami (od 20 hodin) i bubínková show (od 20.30 hodin). Vstupné na akci je dobrovolné.

Biolog provede jarní přírodou

Jeseník – Vlastivědné muzeum Jesenicka zve všechny na tradiční exkurzi, tentokrát na téma Jarní příroda. Odjezd účastníků exkurze je v sobotu 8. června v 7.40 hodin z autobusového nádraží v Jeseníku, stanoviště 3. V plánu je trasa: Červenohorské sedlo – Vřesová studánka – Točník – Keprnický potok – Domašov. Exkurze je zaměřena na poznávání jarní přírody. Délka trasy je asi 12 km. Zpět se poutníci vydají v 13.18 hodin z Bělé pod Pradědem – Domašova. Exkurzi povede Lukáš Bobek, biolog Vlastivědného muzea Jesenicka. Cena exkurze je 30 korun.

Sbor oslaví narozeniny na festivalu

Jeseník – Velká narozeninová oslava Jesenického smíšeného pěveckého sboru proběhne v sobotu 8. června v Jeseníku. Těleso bude mít hned několik gratulantů, ke svým 15. narozeninám totiž organizuje festival sborových zpěvů s názvem Jesenické notování. Uskuteční se dva koncerty. Od 10.15 hodin se bude zpívat na jižním svahu jesenických lázní, v 16 hodin festival vyvrcholí v budově Pentagonu v ulici Karla Čapka v Jeseníku. Vstupné na koncerty je dobrovolné.

Písničky Karla Hašlera

Jeseník – Zrcadlový sál jesenických lázní rozezní v pondělí 10. června v 19 hodin hudební program s názvem Písničky Karla Hašlera. V programu zazpívá a bude vyprávět Karel Šedivý z Národního divadla v Praze. Vstupné je 60 korun.

Vodní tvrz otevírá obnovenou expozici

Jeseník – V úterý 11. června Vlastivědné muzeum Jesenicka, které má sídlo ve Vodní tvrzi v Jeseníku,  opět otevírá stálou expozici Fauna a flóra Jesenicka.

„I když původní stálá výstava fauny a flóry Jesenicka získala v roce 2005 cenu Gloria musaealis v kategorii výstava, ve stejné podobě ji návštěvníci již neuvidí. Z důvodu rekonstrukce a reorganizace stálých expozic ve Vodní tvrzi je tato expozice živé přírody nově přesunuta do Rytířského sálu," informovalo vedení muzea.. Celková koncepce výstavy zůstala zachována. S přesunem expozice byly zároveň obnoveny texty a fotografie, které se zaměřují na vybrané významné fenomény jesenické přírody, jako jsou alpinské hole, rašeliniště, horský smrkový les, skalní biotopy a botanicky a faunisticky velmi cenná Velká kotlina. Za prohlídku expozice zaplatí dospělí 40 a děti 20 korun.

Autor: Soňa Singerová

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Šumperku. Ilustrační foto

Debakl. Šumperk dostal sedmičku na hřišti favorita

Divácky nejoblíbenější je roztančená ulice. Všechny zúčastněné soubory projdou v průvodu Šumperkem, na několika místech se zastaví a zatančí či zazpívají. Obrovský úspěch sklízeli i tenečníci z Alžíru
65

Šumperské ulice roztančil folklor, z Alžíru, Francie i Číny

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Přestože v sobotním domácím utkání proti Líšni dali tři góly, tak neuspěli. Nově složený celek Mohelnice se na úvod letošní MSFL stále hledá, po třech duelech má na kontě jediný bod.

Mlynář musí mít sílu i umět seřizovat stroje. A být zároveň uklízeč

Stojím před masivním strojem, do kterého vede spousta trubek. Průzory vidím, jak se v nich posouvají zrna či létá šedý prášek. Mnohametrákové zařízení je právě v běhu. Kromě hluku o tom svědčí i chvění bytelné betonové podlahy. Stroj přede mnou je mlýn a tvoří srdce celé budovy biomlýna ve Starém Městě. Cesta od zrnka obilí k mouce je však mnohem složitější.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení