Autorkami medailonků jsou Milena Filipová a Alena Turková, grafické zpracování publikace je dílem grafičky muzea Michaely Stuchlé.

„Shromažďování materiálů trvalo téměř dvacet let. Souvisí s budováním sbírky výtvarného umění našeho muzea a my doufáme, že prostřednictvím publikace vzbudíme zájem a účast veřejnosti na doplňování portrétů i na obohacení sbírky,“ informovala mluvčí muzea Miluše Berková.

Vedle známých umělců, jako jsou na příklad Anežka Kovalová, Miroslav Koval, Zdeněk Sklenář, Bohumil Teplý nebo Adolf Kašpar, jsou tu i medailonky umělců, kteří veřejnosti mnoho neříkají, protože s regionem je spojuje jen jejich narození anebo tu už léta nežijí. Proslavili se ale ve světě.

K nejzajímavějším patří sochař, rytec a malíř Vladimír Gottwald, který žil v Moravičanech a pracoval jako správce v mohelnickém muzeu. V roce 1980 emigroval s rodinou do Austrálie a stal se jedním ze dvou rytců a medailérů v královské mincovně v Cambeře. Byl představen královně Alžbětě II., protože navrhl pamětní minci vydanou při příležitosti její návštěvy Austrálie. Je také autorem návrhu na jednodolarovou minci z roku 1994.

K umělcům, o nichž veřejnost v regionu už téměř nic neví, patří i Kurt Hallegger, malíř, grafik a scénograf, syn šumperského fotografa a absolvent místního gymnázia. V roce 1945 se dobrovolně přihlásil do odsunu a poté působil jako scénický výtvarník v mnoha evropských divadlech. V Paříži byl vyznamenán Velkou cenou národů za scénografii.

Zábřežany zaujme portrét zábřežské rodačky Ludmily Novotné, významné kostýmní výtvarnice, která čtvrt století působila v Československé televizi. Navrhovala kostýmy na příklad pro seriály F.L.Věk, Sňatky z rozumu nebo Cirkus Humberto.
Do slovníku byly zařazeny osobnosti narozené do roku 1950 a působící ve 20. a 21. století. Mladší výtvarníci se dočkají uvedení v druhém díle, na kterém muzeum teprve pracuje. U jednotlivých portrétů nechybí seznam použité literatury, který může zájemce nasměrovat k podrobnějším informacím.

„Obrazově bohatě vypravenou publikaci lze koupit za 80 korun v muzeích v Šumperku, Mohelnici a Zábřehu, také v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích a v knihkupectví Duha v Šumperku,“ uvedla Miluše Berková.