Tým vedený archeologem Vlastivědného muzea v Šumperku Jakubem Halamou tady začal už v listopadu záchranný archeologický průzkum v lokalitě nad kostelem, kde budou stát nové rodinné domy. Obec pro ně buduje inženýrské sítě a trasy jejich výkopů teď archeologové zkoumají. V lokalitě působili celý březen a znovu se sem vrátili před týdnem.

„Zatím jsme objevili pětatřicet významných objektů: zásobní a odpadní jámy, ohniště, pec a kůlové jámy, tedy zbytky po kůlech, které tvořily konstrukci obydlí,“ řekl Jakub Halama.

Našli i keramické střepy, kosti domácích zvířat a fragmenty bronzových nástrojů. Několik nádobek už se restaurátorovi podařilo ze střepů slepit. Nejnovějším nálezem z pátečního odpoledne 6. května je zlomek zrnotěrky; to byl kámen, kterým lidé v době bronzové roztírali obilná zrna na mouku.

Výkopy vydaly i zlomky takzvané mazanice - hroudy vysušené hlíny, kterou si dávní lidé obmazávali dřevěné stěny příbytků.

Lidská obydlí vznikala především na jižních svazích blízko řek a potoků, což dávné dubické sídliště přesně splňuje.

„Pod ornicí je jílové podloží a v něm jsou zahloubeny zbytky objektů. O zdejším sídlišti z pozdní doby bronzové se vědělo už ve 20. letech, kdy tady prováděli sondy amatérští nadšenci z místního vlastivědného kroužku,“ řekl Jakub Halama.

Všechny nálezy průběžně zdokumentuje, protože stavbaři je po dokončení archeologického průzkumu znovu pohřbí.

Až se začnou stavět rodinné domy, tak se bude archeolog do Dubicka opakovaně vracet.

Ve svahu nad kostelem vznikne dvakrát šest řadových domů, které vybuduje a prodá developerská firma. Dalších sedm samostatných domků budou stavět jednotliví stavebníci. Pro obec to znamená přísun obyvatel a dětí do místní základní školy.

„Pozemky už jsou zčásti prodány, další budeme prodávat v květnu. Rádi bychom v rozšiřování zástavby v této lokalitě dál pokračovali, ale brání tomu problém s vlastníky pozemků, kteří je nechtějí prodat,“ řekl starosta Dubicka Josef Sobotík (ODS).