Návštěvníci v ní najdou informace na panelech, audiovizuálního průvodce ve všech světových jazycích i mučicí nástroje. Náklady se odhadují na 8,5 milionu korun, řekl novinářům mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Kraj vypsal výběrové řízení na dodavatele, nabídky přijímá do 25. června.

„Bude nutné zrekonstruovat sklepní prostory, vybudovat v nich osvětlení, ozvučení, zhotovit figuríny a repliky spojené s čarodějnickými procesy na Jesenicku v 17. století. Procesy si na Jesenicku v letech 1622 až 1684 vyžádaly 250 lidských životů," uvedl Heger.

Podle ředitelky Vlastivědného muzea Jesenicka Veroniky Vrbové se muzeum myšlenkou stálé expozice zaobírá zhruba čtyři roky. Je to velmi lákavé téma, které však není příliš zpracováno z odborného hlediska.

„Dosud o čarodějnických procesech na Jesenicku pojednává pouze jedna odborná kniha. Naši historici přinesou i nové informace, musí studovat prameny, které jsou většinou umístěny v polské Wroclawi," uvedla Rybová.

Podle ní bude expozice pojata moderním způsobem, nebude chybět audiovizuální technika, audio průvodce či informace na panelech. Lidé uvidí i ukázky mučicích nástrojů. Pro badatele bude připraven počítač pro zpracování informací.

Práce by měly být zahájeny letos v srpnu a dokončeny v prosinci. Muzeum očekává, že výstava vzbudí velký zájem veřejnosti.

Expozici Čarodějnické procesy si mohou od loňského roku prohlédnout v takzvaném Geschaderově domě také v Šumperku. Expozice vznikla jako součást projektu Čarodějnickou cyklotrasou po česko-polském příhraničí, na němž spolupracovalo město Šumperk s polským regionem Nysa a Sdružením cestovního ruchu Jeseníky. Těší se velkému zájmu veřejnosti, jen od konce dubna do září ji navštívilo 5332 lidí.