Stavebnice Merkur je pojmem pro generaci dnešních rodičů, stále populární je ale i mezi dětmi.

„Merkur je názvem kovových stavebnic a vláčků, které původně vznikaly od počátku 20. století v Polici nad Metují pod značkou Inventor. V roce 1925 výrobce přešel na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě dodnes. Stavebnice se přiblížila reálnému konstruování a umožnila dětem tvořivou práci. Ve 30. letech začal také vývoj plechových vláčků. Jejich výroba byla definitivně zrušena v roce 1968. Od 60. let Kovopodnik Broumov exportoval Merkur do celé Evropy,“ přiblížila stručně historii známé značky kurátorka výstavy Veronika Rybová.

Po roce 1989 ve výrobě stavebnice pokračovala firma Komeb a o čtyři roky později nejznámější českou hračku zachránil Jaromír Kříž, jehož firma stavebnici vyrábí dodnes. Každý rok přichází na trh s novým typem stavebnic.

„Merkur byl v roce 1997 vyhlášen hračkou roku a je exportován hlavně do zemí západní Evropy, ale i do zemí bývalého sovětského svazu,“ doplnila Rybová.

Autorem exponátů na výstavě je Jiří Mládek, který patří mezi pět největších sběratelů dětských kovových stavebnic na světě. Postavil mimo jiné i Ocelové město na motivy románů Julese Verna, které váží 1200 kilogramů. Velikostí jej lze přirovnat k Třebechovickému betlému a figurují v něm různé vynálezy a technická zařízení z přelomu 19. a 20. století.

Návštěvníci výstavy nebudou moci jen obdivovat exponáty, ale také sami konstruovat. Pro ty, kteří si budou chtít hrát a stavět, bude v Rytířském sále po celou dobu výstavy otevřena herna s přibližně 10 kilogramy stavebnice.

Vernisáž výstavy začíná v 18 hodin. O hodinu později na ni naváže koncert písničkáře, spisovatele a cestovatele Jana Buriana.