Tehdy ve svém sídle hostil pokrokový biskup Jindřich Förster romantického básníka Josefa von Eichendorff a muzikanty.

„Sláva buď bohu na výsostech se rozléhalo tímto zámkem od doby, kdy tady působil biskup Jindřich Förster. Byl to významný muž, který do města povolal Chudé školské sestry de Notre Dame, aby tady vedly školu a biskupem založený sirotčinec. Teď se už přenesme v myšlenkách do dávné doby. Je Štědrý den a zámek se připravuje na velký svátek,“ řekl průvodce při otevírání dveří, za kterými se ozývala hudba.

To členové dechového kvarteta nacvičovali pro biskupa večerní koncert. V hudebním salonku se učitel se svými žáky také připravoval na muzicírování. Po prohýřené noci ale neměl pochopení pro nové hudební myšlenky mladého Isidora, kterého nechal za trest klečet s předpaženýma rukama.

V kuřáckém salonku mezitím zasedl k siestě biskup s básníkem Josefem von Eichendorffem, jehož návštěvy zámku dodnes připomíná kamenná lavice na vyhlídce.

„Líbí se mi vaše pokrokovost. Prý budete mít vánoční stromeček,“ chválil biskupa básník.

To bratranec biskupa tímto nápadem nebyl vůbec nadšený.

„Doufám, že nenahradíte betlém stromem,“ kritizoval novátorství biskupa jeho příbuzný.

„Vánoční strom není nic nového. Už Římané si přinášeli domů zelené snítky. Druidové krášlili vánoční strom jablíčky. A myslím, že nebudeš o nic ochuzen. Co je romantičtější než to, že sestra předvede na nádvoří s dětmi ze sirotčince živý betlém?“ uklidňoval biskup bratrance. „Takže si klidu s harantama neužiju!“ zabědoval bratranec.

Kolem návštěvníků, které čekala v každé místnosti zámku jiná výzdoba, se každou chvíli mihly klevetící služebné. Na poslední chvíli utíraly poslední smítka prachu, chystaly vánoční tabuli, aby s nimi byl biskup spokojen. Rušno bylo i v bytě paní správcové, která si usmyslela sehnat nápadníka nejen pro své dcery, ale i pro sebe.

„Děvčata, jdeme si hodit střevícem, ať vidíme, jestli se provdáme. Tak co? Zase nic? Nevede špička ke dveřím? Tak ještě jednou,“ nevzdávala se správcová.

Novinkou letošní sváteční prohlídky zámku byly trhy.

„Pokaždé se snažíme přijít s něčím novým. Výzdoba, kterou si děláme sami, je vždy jiná. Trhy jsme připravili na přání hostů,“ uvedla kastelánka Kateřina Danielová. Návštěvníci si tak mohli koupit vánoční dárky, ozdoby, ale i pochutnat na zabijačkových specialitách.

„Chodíme sem pravidelně. Chceme si navodit vánoční atmosféru. Moc se nám tady líbí. Každým rokem je to tu jiné. Obdivuji herce, v jakých podmínkách vystupují, protože v zámku je velká zima,“ řekla po prohlídce Marie Kmeťová.