Po dvou nedávných ligových nervácích si na sváteční pondělní podvečer nachystala parta kouče Radima Šímy thriller, který v Šumperku opravdu nemá obdobu a který bude jen těžko někdy překonán.

Ve 2. kole poháru přijela na palubovku Tyršova stadionu záloha Opavy, potkali se tak dva lídři dvou druholigových skupin. Hosté ale přijeli posíleni trojicí hráčů áčka, tedy týmu z nejvyšší soutěže Mattoni NBL.

Viktor Cvek, Aleš Remeš a především Jiří Dihel byli dlouho pro domácí hráče nepřekonatelní v obraně a těžko se drželi na distanc v útoku. Především dvoumetrový mladík Dihel udivoval bezchybnou střelbou, kterou uváděl tribuny v zoufalství.

Hosté si do přestávky vybudovali dvanáctibodový náskok a málokdo věřil, že suverénní jízda opavského celku zpomalí.

„Špatně jsme útočili, nikdo nechtěl jít do koše, pořád jsme to házeli okolo,“ vysvětloval šumperský trenér Radim Šíma.

Po přestávce ale domácí vyrukovali s agresivní osobní obranou už od půlící čáry a začaly se dít věci. Opava kupila chybu na chybu a Šumperk postupně ukrajoval z náskoku soupeře.

Šumperk pak vedl 63:59 v 7. minutě třetí čtvrtiny, před poslední desetiminutovkou svítil na tabuli výsledek 67:64, ale hosté ještě jednou skóre otočili.

Hrdinou utkání se stal autor jediného koše matador Ota Pösl, který v závěru utkání během nesmírného tlaku Opavy vystihl špatnou rozehrávku hostů na jejich polovině a nikým neatakován za neuvěřitelného řevu fanoušků došel ke koši a bodoval.

Poslední minuta a půl infarktového zápasu se odehrávala jen pod koši, jedna nebo druhá strana házela šestky a doposud suverénní Opava podlehla ohlušujícímu pískotu tribun a dvě nedala. Šumperk pak dvoubodové vedení udržel.

„Atmosféra tady byla neuvěřitelná, a přestože jsem kluky upozorňoval, že v Šumperku bývá bouřlivé prostředí, asi tomu podlehli, nejsou na to zvyklí,“ konstatoval opavský trenér Petr Valeček.

Hlavním tahounem domácího celku byl Ondřej Šich, nejlepší střelec a jeden z mála domácích, který se fyzicky dokázal prosadit proti urostlé sestavě hostů. „Šich byl hladový po hře, šel do toho naplno, dával body a získával míče,“ uvedl Šíma.

Domácí musí výhra nad skvělou Opavou těšit, hosté totiž ve své skupině 2. ligy letos ještě ani jednou neprohráli.

„Měli jsme zápas dobře rozjetý, ale pak jsme domácí podcenili a oni nás uběhali, zbili a udolali. Nedělali tolik chyb jako my, ale především prokázali daleko větší srdce,“ dodal opavský Petr Valeček.

Skvělé šumperské publikum se tak může těšit na další basketbalový bonbonek, v rámci 3. kola přijede 17. prosince do Šumperku Prostějov B, který hraje 1. ligu.

Šumperk – Opava B 85:83 (22:26, 14:22, 31:16, 18:19)

Body Šumperku: Šich 28, Wiesner 25, Poštulka 12, Vláčel 5, Müller 4, Kuchtík 4, Gonda 4, Pösl 2, Pajer 1.