Šumperské basketbalistky postupují do ligy. Po 30 letech

Šumperk – Basketbalistky Šumperku postupují do 2. ligy, po více než třiceti letech.

29.5.2012

Šumperské basketbalistky během utkání s Ostravou.Foto: Oldřich Sládek

K utkání družstvo již odjíždělo jako jistý postupující, a proto po dohodě zůstaly doma některé hráčky, které měly zdravotní problémy, studijní povinnosti nebo například Renča Kohoutová bojovala v atletické lize v Hranicích za Šumperk v běžeckých disciplínách.

Na šumperských hráčkách bylo vidět, že jim nejde jen o postup, ale o vítězství v kvalifikační skupině a že chtějí splnit cíl postoupit z 1. místa.

Tomu byla podřízena příprava na utkání, kdy navíc trenér v sobotu sledoval v Ostravě rozhodující utkání skupiny mezi Ostravou a Týništěm. Domácí hráčky neponechaly nic náhodě, s přehledem vyhrály a tím potvrdily i šumperský postup.

Začátek utkání sedl Šumperku, který vedl 3:0 a 10:5, následně ale děvčata ze Šumperku soupeř jasně přehrál jednoduchými akcemi a po neúspěšných střelách zakončoval z rychlých protiútoků a vypadalo to na jednoznačné utkání pro domácí, kteří vedli až o 17 bodů.

Do druhé čtvrtiny ale hosté změnili obranu na zónu a tím domácí děvčata prohrávala na celé čáře všechny souboje a před koncem poločasu Šumperčanky vedli 39:36, skvělá čtvrtina za povzbuzování všech hráček. Poločas 40:40.

Ve třetí čtvrtině pokračovala šumperská děvčata v dobře rozehraném utkání a po ní vedla 54:53.

Čtvrtá čtvrtina opět perfektní spolupráce mezi Sašou Čechovou a Šárkou Ševčíkovou, které skvělou střelbou doplňovala Petra Valentová s Katkou Eflerovou. Výsledkem bylo vedení až o pět bodů.

Devátá minuta byla osudná pro výsledek utkání, soupeřky stáhly náskok a šly do vedení. Posledních 27 vteřin měly domácí hráčky míč na zakončení za stavu 74:72 pro ně. Šumperské hráčky ubránily celých 23 z 24 vteřin útoku Ostravy, s houkáním padající hráčka domácích odhodila míč směrem ke koši a on se štěstím pečetil vítězství domácích.

Po oddechovém čase Saša Čechová trojkou snížila na rozdíl 1 bodu, ale následně se již nepodařilo faulovat a utkání, kdy hosté předváděli nádherné akce, rychlé protiútoky a dobrou obranu, pro Šumperk skončilo nešťastně.

Přesto ženy ukončily skvělou sezónu výborným výkonem a postupem do ligy. Je to asi více jak po 30 letech, kdy se do Šumperku vrací liga žen, přesně jak dlouho to bylo, zjistíme až po nahlédnutí do basketbalového archívu.

V dnešní době je problém se sháněním financí ve všech sportech. Děvčata chtějí splnit svůj sen a zahrát si druhou ligu. Nyní začíná období před podáním přihlášek do soutěže a tím i shánění finanční podpory pro zabezpečení následující sezóny. I touto cestou prosím basketbalový tým žen potencionální sponzory o pomoc. Kontakt: tjsumperk@seznam.cz. Autor: Oldřich Sládek

SBŠ Ostrava B – Šumperk 76:75 (29:17, 40:40, 53:54)

Body Šumperk: Valentová Petra 20, Ševčíková Šárka 17, Čechová Saša 17, Eflerová Katka 10, Knířová Pavla 5, Zelená Martina 4, Hejlová Vendula 2, Krobotová Lucka, Leštinská Petra.