Šumperský Soptík přilákal rekordní účast

Šumperk - Již 14. ročník populárního Šumperského Soptíka, hasičské soutěže mládeže v běhu na 60 m překážek, proběhl na Tyršově stadionu. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 448 závodníků ze všech koutů naší republiky. Ti své síly změřili v kategoriích přípravka do 8 let, mladší dívky, mladší chlapci, starší dívky a starší chlapci.

25.10.2012

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Bergman

Vzhledem k velkému počtu závodníků postupuje do druhého kola 30 nejlepších z kola prvního v každé kategorii. Nejlepší časy 4 závodníků z jednoho pětičlenného družstva se z prvního kola sčítají a započítávají se do hodnocení družstev. Družstvům okresu Šumperk se tato soutěž započítávala do hodnocení Ligy mladých hasičů.

V nejpočetnější kategorii přípravka, ve které změřilo síly 105 závodníků od 4 do 8 let vybojoval prvenství Patrik Bohačík z Ostravy Heřmanic v rekordním čase 17,98s, druhý skončil se ztrátou 1,5 vteřiny Martin Gerža z Oznice a třetí místo patřilo Adéle Hujarové z Ostravy Heřmanic. Až na čtvrtém místě se umístil přeborník okresu Šumperk Ondřej Golda z Dolních Studének a nadvládu družstva Ostravy Heřmanic potvrdil pátým místem Ondřej Svačina.

Nejméně obsazenou kategorii mladších dívek, kde soutěžilo 58 závodnic, jasně vyhrála Vendula Nováková z Kamence v rekordním čase 15,06s, když ostatním závodnicím doslova utekla o více jak vteřinu. Na druhém místě se umístila Tereza Geryková z Jarcové, na bronzový stupínek vystoupala Kateřina Borovičková z Morkovic. Přebornice šumperského okresu, Gabriela Krobotová z Nového Malína, si doběhla pro čtvrté místo, na pátém místě se umístila reprezentantka Starého Lískovce Sára Sahtciu.

Ve vyrovnané kategorii mladších chlapců, kde závodilo 82 závodníků vyhrál časem 15,68s Jiří Červinka z Moravského Berouna, který porazil Štěpána Šmída z Lulče o pouhých 5 setin sekundy, o další setinku horší čas měl třetí Petr Kroužel z Choltic! Na čtvrtém místě se umístil Jaroslav Drápela z Výčep, pro páté místo si doběhl přeborník okresu Šumperk Michal Prokop z Nového Malína.

Celkově pak v součtu družstev kategorie mladších zvítězilo družstvo Nového Malína A, druhé skončilo družstvo z Výčap a třetí Trusovice. V hodnocení okresních družstev vyhrálo družstvo Nového Malína A před druhým Bludovem A, a třetími Dolními Studénkami A.

V kategorii starších chlapců, kde se na start postavilo 101 závodníků, byly k vidění opravdu vyrovnané souboje okořeněné rekordem trati. Toho dosáhl celkově samozřejmě první Marek Peterek z Michálkovic a čas jeho pokusu se zastavil na 12,70s. Druhý Daniel Klvaňa z Oznice na vítěze ztratil 3 desetiny a třetí Petr Laštůvka z Třeštiny se stal s časem 13,88s přeborníkem okresu Šumperk. Do první pětky se probojovali ještě Michal Brodacký z Trusovic a Jakub Vondra z Ivanovic na Hané.

V kategorie starších děvčat startovalo 102 závodnic. S nástrahami tratě si nejrychleji poradila Adéla Jarošová z Morkovic, která dráhu proletěla za 13,69s. Na stupně vítězů ji doprovodily Michaela Doležalová z Kamence a Kamila Krejčí z Morkovic. Do první pětice se ještě probojovaly Dominika Klvaňová z Oznice a Karolína Dombrovská z Ostravy Heřmanic. Přebornice okresu Sabina Nezvalová z Lesnice se umístila až na 14. místě. O nadvládě přespolních dívek hovoří i to, že do první třicítky se v této kategorii probojovaly pouze 3 zástupkyně našeho okresu.

Soutěž družstev v této kategorii vyhrálo družstvo z Oznice A před družstvem Morkovic A, na třetím místě se umístilo družstvo Ivanovic na Hané. Z okresu Šumperk bylo nejlepší družstvo Temenice A před Troubelicemi A, na třetím místě se umístilo družstvo z Kolšova.

Další ročník Šumperského Soptíka je tak minulostí, nezbývá než opět poděkovat šumperské odborné radě mládeže za zorganizování nádherné soutěže, všem sponzorům za hodnotné ceny, vedoucím a závodníkům za předvedené výkony, neboť jak je vidět, úroveň soutěže neustále stoupá. O propagaci soutěže se i letos postarala hasičská internetová televize www.hasici150.tv, která ze soutěže vysílala online přímý přenos. Na této adrese je možno shlédnout i záznam této akce. Nezbývá tedy, než se těšit na další ročník této soutěže a za rok na 15. ročníku Soptíka AHOJ!