Třeština hostila další díl seriálu SHOCK!

Třeština - Travnatý povrch třetího závodu SHOCK! Poháru v Třeštině nejvíc svědčil Petře Mifkovičové a Františkovi Kunovskému. Ti dokázali, že i na tomto povrchu se dají běhat vynikající časy a dokonce třeba i s pěti stometrovými sprinty v nohách.

12.8.2010

Snímek z třeštinského závoduFoto: Karel Švéda

V kategorii žen dokázala v základním kole prodat svoji letošní stovkařskou formu otaslavická Andrea Frgálová, která se po třeštinském angličánku prohnala za 18,17 vteřiny a druhé v pořadí Petře Mifkovičové nadělila téměř čtyři desetiny sekundy.

Za Rychaltickou sprinterkou zůstala další černá díra ve výsledkové listině, ovšem o třetí místo se rozhořel tuhý boj, protože do jedné desetiny vteřiny se vecpaly čtyři závodnice. Tou nejšťastnější z nich byla Vlčnovská Martina Mertová, která brala bronz za 18,83 a o setinku zpět na nepopulárním čtvrtém místě diváci zaznamenali nejlepší dorostenku, kterou se stala Alojzovská naděje Martina Pekrová.

Kořením sprinterských klání je vyřazovací závod. V něm se v Třeštině utkalo šestnáct nejrychlejších žen po základní části. Zde si spravila chuť jedna z favoritek závodu Míša Špačková, která postoupila až z osmého místa. Snad zdravé naštvání na sebe samotnou způsobilo, že začala přesně a rychle sázet rozdělovače a na cestě za pohárem odmazávala jednu soupeřku za druhou.

Zuby si vylámala až ve finále na rychlíkovi z Rychaltic a Petra Mifkovičová tak mohla hned v cíli radostně padnout do náruče svým rodičům.

V duelu poražených semifinalistek vybojovala bronz Andrea Frgálová před již viditelně „mrtvou" Martinou Mertovou. Jak by taky ne. Na cestě k medailím bylo nutno bezchybně zvládnout šest ostrých sprintů. „ Dráha byla perfektně upravená, tráva sestřižená nakrátko, takže to bylo rychlé, pružné a dobře se mi na ní běhalo," vysekla poklonu pořadatelům vítězka. „Ve finále jsem pokazila přeskok a Míša stále vedla. Na rozdělovači jsem se na ni ale dorazila a pak už jsem doufala, že to zvládnu. No a nakonec jsem vyhrála, takže jsem moc spokojená," zářila v cíli Petra Mifkovičová.

Mužská kategorie odstartovala zostra. Hned v prvním rozběhu nasadil laťku hodně vysoko Petr Vaculín z Veselé a časem 17,33 dlouho vedl. Jeho čas vyrovnal Vlčnovský Jan Vráblík. Až v předposledním rozběhu se na start postavili loňský vítěz Jakub Arvai spolu s loňským nejlepším dorostencem Vojtou Vavrečkou. Jejich souboj zvednul diváky ze sedadel a vyzněl vítězně pro Jakuba , když proletěl fotobuňkou za 17,14. Vojtových 17,20 stačilo na průběžné druhé místo.

Druhé pokusy se nesly ve znamení risku na rozdělovačích a většinou všechny tyto pokusy končily neslavně. Snad jediným, komu se vyplatilo jít do rizika, byl letošní dorostenecký mistr republiky Franta Kunovský, kterému čas 17,19 zajistil druhou příčku. Karty před play-off byly rozdány a jako nejvýše nasazení postupovali v pořadí Arvai, Kunovský, Vavrečka, Vaculín a Vráblík.

Uchazečů o vítězství bylo pět, ale místa v semifinále pouze čtyři. Na to doplatil vítěz základní části Jakub Arvai, kterému vystavil stopku Jenda Vráblík. Vlčnovský závodník ale neunesl tíhu semifinále a skončil v něm hned na začátku po naštěstí lehkém pádu z kladiny. Petr Vaculín tak měl cestu do finále volnou.

Druhým finalistou se stal František Kunovský, který využil chyby Vojty Vavrečky na rozdělovači. Poslední dva rozběhy byly skutečným zlatým hřebem dne. Oba dva přinesly šestnáctkové časy. Nejdříve v boji o bronz pro sebe urval medaili Těškovický Vojta Vavrečka ( 16,82 ), když doslova o prsa porazil Jendu Vráblíka ( 16,87 ).

Nejlepší čas dne ale padnul symbolicky až ve finále zásluhou Franty Kunovského. Ten zastavil časomíru na hodnotě 16,80. Stříbro získal jeho letošní věčný pronásledovatel Petr Vaculín, který i přes porážku ve finále měl z výsledného času 16,97 velkou radost.

„Přijel jsem s tím, abych potvrdil dobré umístění z Bludova a byl bych rád za první desítku. Vítězství jsem ale nečekal. V tom šestém startu už jsem vůbec nemohl hýbat nohama, ale atmosféra finále mě vyhecovala a nakonec z toho byl nejlepší čas dne," radoval se po doběhu do cíle vítězný František Kunovský.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Poslední pracovní den nabídne teploty přes třicet stupňů, víkend ale přinese déšť a výrazné ochlazení. V neděli se rtuť teploměru v Olomouckém kraji vyšplhá jen ke 22 stupňům.

Těžkým zraněním cyklisty skončila nehoda, která se stala ve středu 16. srpna krátce před půl jedenáctou dopolední u odbočky na Kolšov mezi obcemi Lesnice a Sudkov.