VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Javorníku zakončili seriál Shock Cupu v off rod tech trialu

Javorník – Poslední závod letošního ročníku mistrovství České republiky v off rod tech trialu SHOCK CUP hostil Javorník. Závody v Javorníku mají již patnáctiletou tradici. Pořadatelem závodu, jako i celého seriálu, byl AGENAS TEAM autoklub v AČR Javorník v úzké spolupráci a podpory s Městem Javorník a Olomouckým krajem.

4.10.2012
SDÍLEJ:

Klid před bouří. Takhle to vypadalo v sobotu ráno na závodišti před rozpravou a startem do sekcí. Foto: Jan Mýlek

Zahájení Velké ceny města Javorník 2012 bylo v sobotu ráno na náměstí v Javorníku. Závod slavnostně zahájili Irena Karešová, starostka města Javorník, Tomáš Kočí, zástupce generálního partnera závodu společnosti Al-Namura Praha a Oldřich Janků, ředitel závodu a celého seriálu SHOCK CUP. Po slavnostním zahájení se posádky za doprovodu Policie České republiky, dopravního inspektorátu Jeseník, přesunuly na závodiště v Horních Hošticích.

Na poslední závod do Javorníku přijelo celkem 30 posádek z celé České republiky. Startovní pole letošního ročníku bylo rozděleno na dvě skupiny. Extra třídy pro ostrý závod a volné třídy pro začínající závodníky a ostatní zájemce z řad široké veřejnosti, kteří si zatím na ostrý závod netroufají, ale chtějí si jízdu v terénu vyzkoušet. Pořadatelé tak chtějí vytvořit podmínky pro organizované ježdění v lokalitách k tomu určených a zamezit tak volnému a neorganizovanému ježdění ve volné přírodě. V extra třídách startují posádky s vozidly s úpravami pro náročnou jízdu v terénu. Volných tříd se mohou zúčastnit pouze vozidla tzv. „leštěnky, tj. vozidla s přidělenou registrační značkou a zaplaceným pojištěním odpovědnosti za provoz vozidla. V extra třídách startovalo v Javorníku celkem 17 posádek, ve volných třídách 13 posádek.

Závodiště v Horních Hošticích se nevyznačuje extrémním terénem s prudkými stoupáními. Přesto se pořadatelům podařilo připravit pro extra třídy technicky náročné sekce, ve kterých nechybělo ani pověstné Hoštické bláto. Pro volné třídy byly připraveny podstatně méně náročné sekce, odpovídající startujícím vozidlům a schopnostem posádek.

Že to nebudou mít posádky v extra třídách lehké, se posádky přesvědčily hned v prvních sekcích. Dolní sekce se postupem času a průjezdem vozidel měnily v bahnité tůně a tak nebyla v průběhu závodu nouze o vyprošťování vozidel z bahnitých pastí.

V extra třídě O1 nenechali nikoho na pochybách Vladimír Müller s Romanem Kocinou ze Škvorce (startovní číslo 105), že to s letošním titulem myslí vážně. Svoji formu a umění potvrdili i v Javorníku, kde svoji třídu vyhráli a v celkovém hodnocení seriálu obsadili první místo.

V extra třídě O2 byla situace na prvních třech místech velice vyrovnaná. Každá z prvních třech posádek průběžného pořadí před posledním závodem mohla dosáhnout na celkově první místo. Po velmi dramatickém průběhu závodu v této třídě nakonec vyhráli Jan Linek s Václavem Pechancem z Hradce Králové (206) a získali i titul Mistrů České republiky v této třídě.

Snad nevyrovnanější startovní pole v letošním ročníku bylo v extra třídě O3, těch největších offroadů. V této třídě se v průběhu letošního ročníku vystřídalo sedm posádek z devíti. I toto svědčí o vyrovnanosti této třídy v letošním roce. Nakonec se po velmi vyrovnaném a napínavém boji s nástrahami Hoštických sekcí nejlépe poradili Milan Velechovský s Martinem Světíkem ze Sadské (301) a tuto třídu vyhráli. Bylo to jejich premiérové vítězství v závodu. Celkové prvenství v seriálu a titul Mistra ČR si z Javorníku odvážejí Daniel Ollé s Janem Kaspříkem z Karviné (324).

Ve volných třídách se bojovalo se stejným nasazením jako v extra třídách. Samozřejmě náročnost sekcí pro volné třídy je daleko menší než pro extra třídy. Ve volné třídě O4 startovaly pouze dvě posádky, z nichž jedna pro poruchu na svém voze odstoupila. Tuto třídu vyhráli Zdeněk Kadeřábek a Aleš Sirotek ze Škvorce (402). Ve volné třídě O5 vyhrála posádka Tomáš Horníček s Lucií Parmovou z Rapotína (511), kteří této třídě dominovali po celou sezónu. Vyhráli všechny závody a získali i celkové prvenství v celém seriálu. Nejvíce posádek startovalo ve volné třídě O6. V Javorníku tuto třídu vyhráli manželé Jakub a Eva Černický z Brna (608). Celkové vítězství seriálu si vybojovali pátým místem v Javorníku Miroslava Hadačová a Jan Šárník z pořádajícího Agenas teamu Javorník (399).

Poslední závod letošního ročníku seriálu SHOCK CUP Velká cena města Javorník mají posádky za sebou. Kdo se přišel do Horních Hoštic podívat, určitě nelitoval. Po oba dva dny závodu přálo počasí a bylo se opravdu na co dívat. Posádky v extra třídách předváděly doslova husarské kousky na hranici fyzikálních závodů. Je až neskutečné co jsou schopni s auty v terénu projet a nepochopitelné, že se ve velkých náklonech nepřevrátí.

Více informací k závodu a celému seriálu naleznete na www.shockcup.cz.

Jan Mýlek

Autor: Redakce

4.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Kabelkový veletrh 2016 ve foyer Moravského divadla v Olomouci
8

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení