Na pracovních židlích trávíme hodně času, a tak bychom se měli zamyslet nad tím, jestli naše židle plně splňuje všechna kritéria, která na ni klademe. Židle musí vyhovovat našim potřebám a poskytovat nám optimální prostředí k plnému soustředění na práci – delší sezení na obyčejné židli není jen nepohodlné, ale po čase můžeme začít trpět bolestmi zad a podobně.

U kancelářské židle nedejte na první dojem

Přestože investujeme nemalé částky do nejmodernějších počítačů, notebooků a dalšího technického zázemí našich pracoven, při volbě pracovní židle dáme na první dojem a často se spokojíme s klasickou černou „manažerskou" židlí potaženou koženkou. Takový nákup se povětšinou obejde i bez pečlivého ozkoušení židle a její funkčnosti v místě prodeje. Výsledkem takové koupě je pouze nový kus nábytku, který často není uzpůsoben pro dlouhé sedavé zaměstnání a nesplňuje ani nejzákladnější funkce, které od dobré pracovní židle očekáváme.

Jak by tedy správná židle měla vypadat?

Především by měla umožnit aktivní sezení, tedy takové, které by kompenzovalo náš sedavý způsob života a malé množství fyzické námahy a pohybu. Ačkoli naši předci mohli dříve sedět i na tvrdých židlích, protože nenaseděli zdaleka takové množství času jako my dnes, v dnešní „sedavé" době je však nutné přistupovat k volbě pracovní židle rozvážně a dopřát si větší komfort, tedy nábytek, který nebude naše tělo ještě více zatěžovat, ale poskytne mu naopak oporu a úlevu a zpříjemní nám tak hodiny trávené v domácím pracovišti.

Kapa Zlín

Kapa Zlín. Foto: archiv podniku

Jak vybrat správnou pracovní židli?

Neměli bychom se nechat zlákat reklamními akcemi velkých obchodních řetězců a prodejen, kde nejsou na prodej tohoto typu nábytku specializováni. Naopak se zaměříme na obchody, které mají s prodejem kancelářského nábytku zkušenosti, nabízejí širokou škálu rozličně řešených židlí, které je možné přímo na místě vyzkoušet.

Prodejce by měl být schopen přesně vysvětlit funkce daného mechanismu a možnosti nastavení kancelářské židle, doporučit optimální židli podle naší výšky a hmotnosti. Teprve u takového prodejce můžeme nalézt židli na míru, v níž se budeme cítit příjemně a hodiny trávené sezením pro nás nebudou muka, ale příjemným odpočinkem.

V takové židli je pak sezení dynamické, což znamená automatické přizpůsobení zádové i sedací opěry pohybům trupu. Kvalitní židle umožňuje také relaxační polohu (až 125 úhel zádové opěrky), která zabrání statickému zatížení našeho těla, zlepší prokrvení a nabídne nám potřebnou relaxaci přímo na židli. Při koupi je nutné řídit se tím, jestli se nám v pracovní židli dobře a pohodlně sedí. Až v druhé řadě jde o volbu vhodného designu či potahové látky. Vyzbrojeni těmito základními znalostmi se můžeme vydat na nákup.

Požadavky na pracovní židli

Samozřejmostí je stabilita pracovní židle, kterou zaručí většinou pětiramenný kříž na kolečkách. Ta se liší podle typu podlahové krytiny. Vhodné je i použití polykarbonátové podložky pod židli, která zabrání poškození podlahy a usnadní pohyb při práci. Nastavitelná výška sedáku zajistí optimální výšku pro každého tak, aby při sedu koleno a lýtko svíralo pravý úhel a chodidla byla na podlaze. Nastavitelná síla odporu zajistí přizpůsobení židle váze uživatele.

Dostatečně široká sedací plocha

Sedák by měl být vpředu zaoblen, vzadu mírně zvednut a celá sedací plocha by měla být anatomicky vytvarovaná. Pokud u stolu v průběhu dne střídáme různé typy práce, jistě oceníme i sedák, u něhož lze měnit sklon. Vertikálně polohovatelná opěrka zad a dynamické opěradlo s mechanickou pružinou. Při více činnostech oceníme rovněž područky, které by měly být lehce výškově a bočně nastavitelné. Samozřejmostí jsou kvalitní potahové látky, které musejí být prodyšné a snadno čistitelné. /PR/