Před necelými dvěma týdny jsem vysela do truhlíku čtveřici bylinek.

Den co den netrpělivě čekám na hustý porost plný vitaminů, jenže ze substrátu se zatím klubou hubené a neduživé nitky.

Jestliže se nechcete při čekání na čerstvé bylinky ukousat nudou, vyrazte ven. Jarní příroda nabízí zelenou lékárnu doslova na každém kroku!

Za pár dnů se duben přehoupne do své druhé poloviny, a přestože teploty nejsou nic moc, příroda nelení a všechno kolem roste do krásy. Možná se budete divit, ale právě v těchto dnech je příroda na bylinky bohatší více než kdy jindy.

Mladé rostliny mají v sobě sílu prvních jarních paprsků a byla by škoda některé životabudiče nechat bez povšimnutí.

Jarní únava, nedostatek slunečního svitu a minimální přísun vitaminů jsou přesně ty důvody, proč nečekat na zelenající se truhlík, ale sebrat odvahu, menší košík a vydat se za město.

Přestože na většinu bylinek narazíte i v bezprostředním okolí vašeho domova, není mnohdy o co stát. Bylinky kypící zdravím najdeme pouze v čistém prostředí, poblíž lesů, luk a čistých vodních toků.

VYZKOUŠEJTE:

Bylinková polévka

Bylinková jarní polévka se špenátem a šťovíkem 

Pesto. Ilustrační foto

Domácí bazalkové Pesto genovese

Plevel na talíři

Kopřiva, smetanka lékařská, sedmikráska chudobka či podběl. Pro mnoho z nás docela obyčejný plevel, kterého se snažíme zbavit.

Paradoxem je, že uvedené rostlinky jsou bezednou pokladnicí vitaminů a cenných látek. Kromě vysokého obsahu vitaminů a kyselin bylinky skvěle ochutí nejeden pokrm, pomohou se zdravotními neduhy a šikovné ruce promění třeba květy sedmikrásky v překrásnou dekoraci. Pojďme si jednotlivé druhy představit blíže.

S prvními jarními paprsky obsadí louky a trávníky drobné sedmikrásky a sytě žluté květy pampelišek. Oprostěme se na chvíli od myšlenek na jejich totální likvidaci a raději je pozvěme do kuchyně.

Taková pampeliška nám toho nabízí víc, než bychom čekali. Mladé lístky lze využít do salátů a z květů můžeme připravit lahodný pampeliškový med.

Smetanka lékařská je odedávna součástí jarních detoxikačních kúr mladé listy mají silné močopudné účinky a kromě očisty nás pampeliška zásobuje vitaminy A, C a B, navíc také křemíkem, draslíkem a vápníkem.

Přestože jsou lístky lehce nahořklé, právě v zeleninových salátech dokonale vynikají. Ovšem pozor, s konzumací pampeliškových listů opatrně: dospělý by neměl snít víc než jednu hrst čerstvých listů. Větší množství může způsobit zažívací problémy.

Při pohledu na chudou sedmikrásku se snad ani nechce věřit tomu, že je pro lidský organismus nebývale prospěšná. Sedmikráska působí protizánětlivě, čaj z květů se užívá při zahlenění dýchacích cest a nálevem z květů lze zmírnit kožní problémy a plísně.

Malý kvítek však dokáže divy i při aranžování pokrmů takový kandovaný květ v cukru vytvoří ze zákusků či obložených talířů lákavou podívanou.

Stejně tak můžeme kvítky konzumovat samotné, menší hrst květů nám zajistí přiměřenou denní dávku hořčíku, navíc v unikátní přírodní formě, případně jimi můžeme dozdobit zeleninové i ovocné saláty. Stejně jako z pampelišky i z chudobek můžeme připravit léčivý sirup.

Na kopřivu nedám dopustit, a to i přesto, že mi její prlení není dvakrát příjemné. Ale takový čaj z kopřivových listů už nejednou dokázal povzbudit mé vlasy k nebývalé aktivitě. A nejen je.

Kopřiva je zkrátka dar, který se neodmítá. Kromě zmíněného očistného a posilujícího čaje můžeme z jejích lístků připravit kopřivový špenát, neztratí se v jarních polévkách a neměla by chybět ani ve velikonočních nádivkách.

Dále se sekané kopřivy dají využít všude tam, kde bychom přidali petrželku, pažitku či jiné podobné zelené koření. Sílu lze z kopřivy čerpat zhruba do poloviny května, později její účinky slábnou a stává se z ní jen obtížný plevel.

Při sběru kopřivy doporučuji trhat pouze horní lístky, které v sobě koncentrují nejvíce živin. Kopřiva je zdrojem vitaminu C, betakarotenu, vitaminu A, vápníku a železa. Pomáhá při chudokrevnosti, akné, ekzémech a revmatismu.

Opět však mějte na paměti, že konzumace kopřivových čajů se nemá přehánět a je vhodná ve zhruba dvou- až třítýdenních intervalech. Je-li pro vás chuť kopřivového čaje příliš silná, můžete ji zmírnit přidáním sypaného heřmánku.

Když se vydáte do lesů, na jejich okraji nejspíš narazíte na další jasně žlutý kvítek, a tím je podběl. Nenechte se zmást, opravdu kvete i na jaře, ne jen na podzim. Podběl je vynikající bylinkou při onemocnění plic a průduškových obtížích.

Skvěle také povzbuzuje zimou unavený organismus, ale i zde pozor lépe je podběl používat do směsí bylin, jen málokdy ho pijeme samostatně.

Často můžeme narazit na šťovík, jehož mladé lístky byly hojně využívány do polévek, salátů, omáček či se konzumovaly jen tak.

Při neurózách, migréně, ale i dýchacích obtížích nám spolehlivě pomůže čaj ze směsi bylinek, ve které je obsažena prvosenka jarní čili všem známý petrklíč.

Bazalka vede

Pojďme se vrhnout na ten můj bylinkový truhlík. Bylinky jsou seřazeny pěkně podle abecedy. Jako první jsem vysadila bazalku, která se mi odvděčila svým relativně rychlým růstem. Hned vedle je pažitka, má královna dětství, která nesměla chybět na žádném krajíci chleba s máslem.

V těsném sousedství pažitky trůní petrželka a poslední místo zaujal tymián. Proč zrovna tato čtveřice?

Bazalka je skvělá do celé řady italských pokrmů a navíc dokáže účinně odpudit létající hmyz. Jednoletá rostlina je typická svou aromatickou, peprně nasládlou vůní.

Čerstvé listy bazalky vyniknou v zeleninových salátech, rybích a sýrových pokrmech, těstovinách a v omáčkách. Nejchutnější je samozřejmě čerstvá bylinka, nikdy ji nepoužívejte před vařením. Přidává se vždy až do hotových jídel.

Pažitku neboli šnytlík, známou bylinku, pěstovaly v hojném množství už naše babičky. Vyznačuje se vysokým obsahem vitaminů C, B, a karoten dále obsahuje vápník, draslík, fosfor a železo.

Pažitku konzumujeme výhradně čerstvou a krájíme ji těsně před použitím. Chutná jako jemná cibulka, nepálí a díky své sytě zelené barvě oživí i obyčejný chléb s máslem.

Používáme ji do tvarohových pomazánek, k dochucení másla či jako ozdobu na čerstvě uvařené brambory. Pažitku nikdy nevaříme, teplé pokrmy jí posypáváme až na talíři.

Petržel je u nás rozšířena již velmi dlouho a její velkou výhodou je, že ji lze využít celou od kořene po nať. Petržel lze přidávat téměř do všech pokrmů, skvěle jí ochutíme polévky, smetanové či houbové omáčky, sekané, nádivky, saláty a osvědčí se jako lákavá ozdoba chlebíčků, brambor či knedlíků.

Zelenou bylinku, která obsahuje účinné silice, draslík, mangan, železo a chlór, lze pěstovat v bytě po celý rok. Petržel uvolňuje křeče, povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí a pročišťuje pleť.

Tymián působí proti průjmům, nadýmání a zánětech zažívacího ústrojí. Kromě toho se jedná o jednu z nejsilněji působících antiseptických drog, které jsou účinné v boji s bakteriemi, plísněmi a podobně.

Snítky tymiánu jsou typické svou peprnou vůní a pokrmům dodají kořenitou chuť, které je podobná kombinaci hřebíčku a máty. Tymián je bylinka s univerzálním použitím, hodí se do polévek, omáček, salátů a je nepostradatelná při přípravě ryb, zvěřiny či drůbeže. Vyzkoušejte i tymiánové máslo.(red)

Více tipů a receptů naleznete na webu www.vseovareni.cz.