Od konce roku 2012 měli hasiči v moderním centrálním pracovišti přijímat tísňová volání z celého kraje.

Dodnes ale fungují v provizoriu. Zpozdily se totiž dodávky informačních technologií.

Nová budova krajského operačního střediska se v areálu olomoucké centrální stanice stavěla od prosince 2010 do února 2012 a přišla na téměř 51 milionů korun.

Moderní pracoviště soustřeďující tísňová volání z celého kraje mělo v areálu fungovat už koncem roku 2012.

Zatím je však budova využívána jen částečně, protože hasiči stále nemají k dispozici potřebné vybavení.

„Instalace nových technologií má zpoždění. Důvodem je však řada objektivních příčin a také složitost programu. Část vybavení pořizuje také Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Nákupy tohoto vybavení a jejich instalace již kompletně proběhly," uvedl ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.

Nové operační středisko však stále není vybaveno technologiemi, které měly být zajištěny z takzvaných národních zdrojů. Jako dodavatele tehdy vláda ČR vybrala Českou poštu.

„Ta však musí vybírat všechny komponenty prostřednictvím veřejných zakázek, což dodávky zdržuje. Zpoždění je u všech tří středisek, která byla vybrána jako pilotní. Jedná se o pracoviště v Olomouci, Hradci Králové a Jihlavě. Zatím v novém systému nefunguje žádné," řekl ředitel odboru komunikačních technologií a informačních systémů Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR Luděk Prudil.

Zkušební provoz? Snad od dubna

Česká pošta zatím podle něj dodala jen část technologií na tři zmíněná pilotní pracoviště, další vybavení by mělo být k dispozici v prvním čtvrtletí letošního roku.

„Na přelomu března a dubna počítáme se zahájením zkušebního provozu. Podle harmonogramu by se mělo přejít na ostrý provoz letos v září," upřesnil Luděk Prudil s tím, že v budoucnu vzniknou podobná pracoviště v každém kraji.

"Zásadní zlepšení podmínek pro výkon služby"

Stavbu operačního střediska před lety financoval Olomoucký kraj, ten je také majitelem zánovní budovy.

„Jako vlastník objektu se samozřejmě zajímáme o jeho efektivní využití a jsme v úzkém kontaktu s krajským hasičským záchranným sborem. Zázemí pro personál operačního střediska, jako jsou šatny a sociální zařízení, je plně využíváno. Přesunem z nevyhovujících prostor došlo k zásadnímu zlepšení podmínek pro výkon služby," poznamenala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

V novostavbě hasiči využívají také garáže pro parkování speciální požární techniky a sklady pro vybavení a techniku určenou na velkokapacitní čerpání vody, práce pod vodou nebo zásahy související s nebezpečnými látkami.

„Stávající operační středisko je již technologicky zastaralé. S velkým úsilím se jej ale daří udržovat ve stoprocentní akceschopnosti, aby byl zajištěn veškerý servis pro občany celého kraje," ujistil ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.

Policisté už jedou v moderním

Moderní operační středisko za 45 milionů korun od května loňského roku využívá také policie v budově na třídě Kosmonautů v Olomouci. Denně tam policisté vyřídí přes dvě stovky telefonátů od občanů z celého kraje.

Díky moderním technologiím mají operační důstojníci neustále přehled o pohybu policejních vozidel v terénu.

Na monitoru poznají, zda hlídka v terénu ještě zasahuje, nebo je připravena vyjet.

Zkracují se tím dojezdové časy a zlepšuje se využití hlídek i přehled o aktuální bezpečnosti v celém kraji.

Až do května 2014 v kraji fungovalo pět policejních okresních operačních středisek, kvůli nutné nákladné rekonstrukci každého z nich však byla sloučena do jednoho centrálního pracoviště.