„Nedá se tvrdit, že by na Jesenicku bylo více lidí drogově závislých než v jiných místech republiky, ale statistická čísla spíš svědčí o zkušenosti policistů. Orientační testy na drogy policisté začali používat v roce 2008, vzhledem k tomu, že použití jednoho testu představuje náklady kolem 700 korun, dopravní policisté je nepoužívají plošně jako testery na alkohol. Dopravní policisté jsou proškoleni, takže umějí rozeznat příznaky typické pro užití drogy, v případě že mají podezření, použijí drogový test,“ vysvětlila mluvčí jesenické policie Tereza Neubaerová.

Dodala, že dalším faktorem je také malá rozloha i počet obyvatel jesenického okresu.

„Řada policistů má dobrý přehled o místních poměrech, například některé uživatele drog již zná,“ dodala mluvčí jesenické policie.

Jen za minulý víkend policisté při náhodných kontrolách na Jesenicku zadrželi pět řidičů, kterým test na drogy vyšel pozitivně.

Podle policejní statistiky vyplývá, že situace na Šumpersku je příznivější, loni policie zadržela „jen“ 36 řidičů, kteří za volant usedli pod vlivem drogy.

„Dvanáct těchto motoristů bylo obviněno z trestného činu, u ostatních se jednalo přestupek. Hranici mezi trestným činem a přestupkem určuje odborná expertíza krve a moči, která stanoví, jak byl drogou řidič v době jízdy ovlivněn,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík.

Pokud řidič lékařské vyšetření a odběr krve odmítne, podle zákona na něj soud pohlíží, jako by pod vlivem drogy při řízení vozu byl.

Jak potvrdil Miloslav Kubíček z šumperského občanského sdružení RES-SEF, které pomáhá drogově závislým, zvláště pervitin za volantem je extrémně nebezpečný.

„Člověk pod vlivem pervitinu má nevypočitatelné reakce, pro řidiče je pak typická neovladatelná agresivita. Pokud se jedná o drogově závislého, stejně nebezpečné za volantem jsou i stavy při abstinenčních příznacích,“ řekl Miloslav Kubíček.