„Mladík letos v lednu vyhrál na aukci na internetovém portálu mobilní telefon iPhone, za který nabídl více než 9 tisíc korun. Z internetového portálu získal spojení na prodávajícího i s číslem účtu, na který zaslal peníze. Zboží ale nedostal, na dotazy se pak prodávající vymlouval,“ informoval mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Policisté aktéry podvodu vypátrali a zjistili, že telefon sice k prodeji nabízeli, ale přitom žádný nevlastnili. Potřebovali se pouze snadno dostat k penězům.

„Podobných podvodů přibývá, proto by lidé při nákupech na internetu měli být obezřetní,“ upozornil mluvčí policie. Ani zaplacení zboží z i internetové aukce teprve po obdržení dobírky nemusí být zárukou, že podvodníci své štěstí nezkusí i při takové transakci.

Před časem například muž ze Zábřehu obdržel balíček, ve kterém měl být mobilní telefon. Když zásilku za přítomnosti doručovatele zásilku rozbalil, zjistil, že obsahuje pouze zmuchlané papíry. Peníze pošta odesílateli nepředala, podvedený kupec ovšem musí čekat na ukončení policejního vyšetřování, než se mu finanční obnos vrátí.

Nepříjemností se mohou dočkat také lidé, kteří na internetu vůbec neobchodují. Nepříjemnou zkušenost má pan Jiří ze Šumperka, jehož osobní údaje zneužil příbuzný, který se zaregistroval na internetové aukci. Obchodoval pak tím způsobem, že zboží buď slíbil dodat a po vyinkasování peněz přerušil se zájemcem veškeré kontakty nebo si naopak nechal zboží poslat a nezaplatil.

„Byl jsem v šoku, když mě kontaktovala policie, protože podvedení lidé podali trestní oznámení. Registrace byla na moje jméno, vůbec jsem o tom nevěděl. Pak jsem sám musel podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Bylo to velmi nepříjemné,“ konstatoval pan Jiří.