VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Američan pomáhá zmapovat osudy Židů na Mohelnicku

Loštice – Už deset let se rok co rok vrací do Loštic Stanton Canter ze Spojených států, aby se zúčastnil příprav a realizace programů občanského sdružení Respekt a tolerance. To se zabývá dokumentací židovské historie v Lošticích, Mohelnici a Úsově. Hlavním účelem letošní návštěvy bylo zhodnocení dosavadních deseti let spolupráce a naplánování aktivit na příští období.

30.8.2013
SDÍLEJ:

Američan Stanton Canter.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

„Shodli jsme se, že činnost sdružení je úspěšná a hodně předčila původní očekávání. Teď nás čeká hodně práce se zpracováním materiálů, informací a sbírkových předmětů, které jsme za ta léta nashromáždili. Musíme je vytřídit, zpracovat a připravit k publikování. Chceme také přichystat další dokumentární filmy, aby se získané informace podařilo co nejlépe využít pro vzdělávací programy," řekl Stanton Canter.

Sdružení Respekt a tolerance už připravilo přibližně půlhodinový filmový dokument Deník Otty Wolfa a jeho rodiny. Slouží především jako vzdělávací program na školách, možnost zhlédnout ho už ale měla několikrát i široká veřejnost. Právě v těchto dnech soutěží anglická verze na přehlídce amatérských dokumentů v Rakousku.

Film přibližuje osudy mohelnického rodáka Otty Wolfa a jeho blízkých. Wolfovi byli židovského vyznání a snažili se vyhnout transportu do koncentračního tábora. V letech 1942 až 1945 se skrývali před nacisty v lesních bunkrech, boudách a půdách v okolí Tršic na Olomoucku.

Celý čas dramatického života v úkrytech zaznamenal Otto Wolf ve svém deníku, který si začal psát v době, kdy mu bylo patnáct let. Na rozdíl od jeho autora se deník, jež je českou obdobou Deníku Anny Frankové, dočkal konce války.

„Tyto vzdělávací programy chceme používat nejen ve školách pro děti, ale i pro učitele, aby mohly získané informace používat ve výuce," poznamenal Stanton Canter, který se aktivně podílí na práci sdružení. Věnoval mu nebo zapůjčil již několik stovek knih a četné artefakty, které se využívají pro výstavy či vzdělávací programy.

„Rád bych poznamenal, že sice cítím jisté zásluhy, ale to vše by se nemohlo uskutečnit bez podpory starosty Loštic Ctirada Lolka a učitelky Zdeňky Míčové, která vzdělávací programy sestavila. Jsem také hrdý na to, že se podařilo sestavit knihovny v synagogách v Lošticích a Úsově," dodal Stanton Canter

Právě on s rodinou poslal na Moravu většinu svazků. V nejobjemnější zásilce, která dorazila, bylo tehdy více než tisíc knih. Jeho jméno nese i další knihovna na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Díky Stantonu Canterovi se Respektu a toleranci také podařilo získat kontakty na Ellieho Wiesela, židovského prozaika, dramatika, filozofa a humanistu, nositele Nobelovy ceny míru. Ellie Wiesel svolil, aby sdružení udělovalo cenu nesoucí jeho jméno jako ocenění práce lidí, kteří se zasloužili o činnost Respektu a tolerance.

Stanton Canter je židovského původu, ke zdejšímu regionu ale neměl žádný osobní vztah. Je potomkem Židů z východní Evropy. Na Moravu jej přivedl Luděk Štipl z Radnice u Loštic, který se s ním seznámil před deseti lety v USA. Vyprávěl mu o místních židovských památkách a Canter projevil zájem si je prohlédnout.

„Navštívili jsme tehdy nejznámější židovské památky v Praze, ale teprve na židovském hřbitově v Lošticích prý cítil jistou zvláštní energii. Oslovilo ho to a chtěl něco udělat pro jeho zvelebení. Začali jsme hřbitov čistit a zároveň pořizovat fotodokumentaci," vzpomíná na začátky činnosti sdružení Luděk Štipl.

Pak následovala dlouhá práce se záchranou a rekonstrukcí synagogy v Lošticích a přípravou expozic jak v Lošticích, tak v další synagoze v Úsově. I díky Stantonu Canterovi se sdružení podařilo získat cenné artefakty, které nyní oba svatostánky zdobí.

Autor: Michal Krestýn

30.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Karel Trnečka

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Velké Losiny doma porazily Dubicko
20

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení