Kocián totiž svolal zasedání s předstihem, nečekal na vypršení lhůty, v níž mohl někdo podat protest proti volbám. Jeho postup byl legální, riskoval jen to, že kdyby někdo v Bílé Vodě protest podal, musel by zasedání zase odvolat.

Situace v obci nebyla tentokrát tak jednoznačná jako před čtyřmi lety, kdy byl Kocián jasným vítězem. Třiačtyřicetiletého starostu, který dostal 59 hlasů, překonal o tři hlasy čtyřicetiletý Petr Jahoda, který měl ambice postavit se do čela obce. Zastupitelé se ale v naprosté většině připojili na stranu Miroslava Kociána.

Žádné závratné změny staronový starosta neplánuje. „Jiný způsob práce a vedení, než jaký jsem prováděl šestnáct let, nevymyslím,“ usmál se Kocián.

Důvodů, proč Bílá Voda pospíchala s ustavujícím zastupitelstvem, bylo podle starosty několik. „Je potřeba pracovat. Jezdit na důležitá jednání se starým mandátem je pro obec omezující. Dobíhají nám rozjeté projekty a nové se objevují, a proto je potřeba mít zvoleného starostu,“ řekl Kocián.

V letošním roce se mu podařilo pro obec získat na různé projekty deset milionů korun. Nejdražším a nejočekávanějším bylo hasičské auto za šest a půl milionu korun, na které radnice získala z evropského fondu 85 procent potřebných financí. Další miliony korun přitekly na stavbu hřiště, opravu hřbitova, či obnovu zeleně.

Starosta nezapírá, že nejsevernější obec kraje čekají těžké časy. „Vzhledem k ekonomické situaci budou následující čtyři roky bolestné, takže určitě budeme muset jet v úsporném režimu. Očekávám, že směrem od státu budou silné ekonomické tlaky na zánik malých obcí. Obávám se, že to bude boj o přežití, protože stát má pocit, že zrušením malých obcí ušetří. Opak je ale pravdou. Reálně tak hrozí, že obce jako Bílá Voda zaniknou,“ uvedl Kocián.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko