VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bobři se rozpínají, na Šumpersku zabírají stále větší teritoria

Šumperk – Ohryzané stromy na březích, skluzavky do vody, hráze i cestičky. To vše jsou stopy po přítomnosti bobrů, které mohou lidé stále častěji pozorovat na Šumpersku. Kolonie velkých hlodavců se rychle rozrůstají a stěhují se i do vzdálenějších míst na severu regionu.

12.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Árchiv

Ještě před sedmi lety se tito živočichové vyskytovali jen na Zábřežsku.

Chránění bobři ovšem způsobují nemalé škody vodohospodářům i zemědělcům.

Pracovníci státního podniku Povodí Moravy monitorují výskyt chráněného bobra zejména na vodních tocích řek Moravy, Branné, Krupé, Moravské Sázavy, Desné i jejich přítoků. Bobří rodinky se už také zabydlely například u obce Dolní Morava, u Starého Města pod Králickým Sněžníkem nebo u města Mohelnice.

„Bobr je teritoriální živočich a proto se mláďata od dospělých brzy oddělují a osídlují pro ně vhodná, ještě volná území. Protože tento živočich nemá v české republice přirozené nepřátele, jeho populace se tak rychle rozrůstá," vysvětlil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Nerušenému množení bobrů také nahrává legislativa, která regulaci chráněných hlodavců neumožňuje.

Problém ale je, že na některých místech bobři škodí.

„Jedná se o škody jak na břehových porostech, tak i na vlastním vodním toku a jeho okolí. Původní plachost se postupem času vytrácí a nyní žijí tito hlodavci i u poměrně hodně frekventovaných a lidskou činností zatížených míst," dodal Petr Chmelař.

Za zbouřenou hráz postaví novou, silnější

Některé bobří hráze musejí vodohospodáři odstraňovat, ucpaná koryta se totiž nacházejí v místech, kde by vylitý potok či řeka mohly způsobit ekologické havárie.

Před časem hrozilo v Šumperku například zaplavení průmyslových areálů firem SHM a Nuget.

Hráz na Desné zase vážně ohrožovala šumperskou čistírnu odpadních vod.

„Bobři jsou poměrně chytří živočichové, pokud jim někdo hráz zbourá, postaví si brzy novou a daleko důkladnější. Ale pomáhá například zabudování drenáže, takže voda hrází protéká a kolonie hlodavců se pak sama přestěhuje na místo, které jim více vyhovuje," vysvětlil Marcel Minář z šumperské pobočky Českého svazu ochránců přírody.

Na náhonu v Chromči loni kvůli stavbě pilných živočichů zaplavila voda z koryta pozemky, na kterých se nacházejí zdroje pitné vody pro tisíce obyvatel.

Odbor životního prostředí Olomouckého kraje již před časem udělil výjimku, na jejímž základě mohou vodohospodáři problematické hráze rozebrat, aniž by museli čekat na zdlouhavé úřední vyřizování.

Zahlédnout bobra je výjimečné 

Zatímco stopy po bobrech jsou v přírodě nepřehlédnutelné, spatřit velké hlodavce na vlastní oči se podaří málokomu.

Zvířata jsou před zvědavci velmi plachá, i když se mnohdy zabydlela přímo ve městech.

„K pozorování borů je potřeba velká trpělivost a opatrnost. Jeden ze skupiny bobrů vždy hlídá, pokud zbystří nebezpečí, plácne ocasem do vody. Dá tak varovný signál ostatním a všichni se ihned schovají pod vodu," řekl Marcel Minář.

Bobr evropský
– Bobr evropský váží až 30 kilogramů a je druhým největším hlodavcem na planetě.
– Tělo má pokryté velmi hustou černohnědou srstí. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám.
– Pod vodou je schopen setrvat až 20 minut.
– Dovede uchopovat předměty, čehož využívá při stavbě svého obydlí z kmenů a větví, v březích si pak buduje spletitou síť chodeb, které slouží jako spižírna.
– Bobr evropský je chráněn jak českou tak evropskou legislativou.
– U nás byli bobří vyhubeni začátkem 18. století, v 90. letech byli uměle vysazeni v Litovelském Pomoraví. Odtud připutovali do Šumperského regionu.

Autor: Hana Kubová

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Zábřeh urval proti Přerovu první výhru sezóny
21

Sulko začalo proti Přerovu parádně, potom se bálo o výsledek

Mohelnice dala tři góly, přesto s Líšní doma neuspěla

Přestože v sobotním domácím utkání proti Líšni dali tři góly, tak neuspěli. Nově složený celek Mohelnice se na úvod letošní MSFL stále hledá, po třech duelech má na kontě jediný bod.

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

Ani na třetí pokus se nováček krajského přeboru z Dubicka nedočkal bodového zisku, když prohrál na hřišti Velkých Losin. Lázeňský tým naopak uspěl potřetí v řadě.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení