VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úctu k mrtvým nejsou ani letos peníze

Bruntál - V Bruntále stále chybí pietní připomínka místa starého vojenského hřbitova z první světové války „My to považujeme za velkou ostudu města, ze které se lehce může stát ostuda mezinárodní,“ řekl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

14.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Vybudovat na Polní ulici důstojný pomník vojákům 1. světové války, kteří zemřeli ve vojenských špitálech v Bruntále, si předsevzal Klub Za starý Bruntál. Stránky klubu ZDE

Několikaleté úsilívšak přichází nazmar. Památník se s největší pravděpodobností nepodaří zřídit ani v letošním roce, kdy na podzim uplyne devadesát let od konce 1. světové války.

Vojenský hřbitov byl zřízen ve městě v roce 1915 poblíž dnes už bývalého židovského hřbitova a bylo na něm pohřbeno nejméně 275 osob. Po druhé světové válce o hřbitov nikdo nedbal a v polovině šedesátých let došlo k jeho likvidaci. „Při hloubení výkopů pro inženýrské sítě se na povrch dostávaly lidské ostatky. Byla to stejná ostuda města jako regulace Černého potoku ze zlikvidovaných hřbitovních náhrobků. To se už naštěstí podařilo odstranit,“ vzpomínal předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

Na místě vojenského hřbitova se nyní rozkládá průmyslová zóna a na jeho části dokonce stojí průmyslová hala. V době 1. světové války byl Bruntál odvodním místem pro danou oblast a pro Halič, což je dnes část východního Polska a západní Ukrajiny. Na hřbitově byli pohřbeni vojáci, kteří přišli z bojiště na léčení do odvodního místa. Většina veřejných budov v Bruntále se tenkrát přeměnila v lazarety.

„Podařilo se nám dát dohromady 245 osobních identifikačních karet vojáků. Na hřbitově jsou pochovány ostatky osob ze sedmi současných států, naprostá většina pak z tehdejší Haliče,“ řekl předseda bruntálského klubu Pavel Rapušák V evidenci bruntálské radnice ale žádný válečný hřbitov na Polní ulici nefiguruje. „Nejedná se o válečný hrob ve smyslu zákona o válečných hrobech a pietních místech. Tato evidence zahrnuje seznamy osob, které zahynuly při aktivní účasti ve vojenské operaci. Na tomto válečném hřbitově se pochovávaly ostatky vojáků, kteří zemřeli ve vojenském lazaretu většinou na tuberkulózu, úplavici a podobně,“ uvádí ve svém zdůvodnění vedoucí odboru vnitřních věcí bruntálské radnice Eva Mazouchová.

Ministerstvo obrany ČR ale zastává na základě platných zákonů odlišný názor. „Pokud byl voják ve válce raněn a v průběhu doléčení zranění zemřel, pak se jedná o zahynutí v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci. Hroby takových vojáků jsou válečnými hroby,“ oponoval radnici Imrich Vetrák z ministerstva obrany.

Určitý zájem o vojenský hřbitov ale město přece jenom projevilo. „Existuje takzvaný koncepční návrh obnovy vojenského hřbitova vojáků padlých v 1. světové válce. Jde spíše o návrh zbudování pietního místa. Návrh spočívá v úpravě areálu vedle současného židovského hřbitova v Polní ulici, a to vybudováním kamenné cestičky ukončené stěnou s dřevěným křížem a jmény padlých,“ sdělil mluvčí radnice Jiří Ondrášek. Největším problémem tedy zřejmě bude, že rozpočet města na letošní rok na obnovu hřbitova nepamatuje ani jedinou korunou. Radnice předpokládala, že se jí podaří získat peníze z ministerstva obrany, ale neposlalo včas žádost.

„Ministerstvo obrany rozděluje několik milionů korun ročně formou grantů na účel péče o válečné hroby či památníky. Bohužel ne všechny žadatele je možné uspokojit,“ zhatil naděje města na získání peněz z Ministerstva obrany jeho mluvčí Andrej Čírtek. „Myto považujeme za velkou ostudu města, ze které se lehce může stát i ostuda mezinárodní. Stav by se samozřejmě mohl změnit k lepšímu, to by se ale nejdřív musel změnit přístup úředníků. Kdo chce, hledá důvody, kdo nechce, hledá výmluvy,“ posteskl si předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák.

Autor: Ladislav Olejníček

14.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Kabelkový veletrh 2016 ve foyer Moravského divadla v Olomouci
8

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení