VYBERTE SI REGION

Co se děje za humny aneb Krátce ze Šumperska a Jesenicka

Region - Podívejte se na pár zajímavých zpráviček z regionu.

30.12.2015
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod ve Velkých LosináchAutor: Archiv SmVaK

Firma z Jeseníku je druhou nejlepší v republice

Jeseník – Druhá nejlepší firma v České republice pochází z Jeseníku. Stříbrnou příčku v soutěži Firma roku 2015 získala jesenická společnost Fenix Trading. Současné ocenění je tak dalším v řadě, které výrobce elektrických sálavých otopných systémů obdržel.

Společnost Fenix Trading patří mezi největší ve svém oboru na světě. Se svými výrobky obchoduje v 62 zemích světa. „Jsme největším evropským výrobcem elektrických sálavých topných systémů. Do budoucna chystáme zcela novou vizi v oblasti energeticky efektivních budov," uvedl jednatel firmy Cyril Svozil.

Současné ocenění není pro společnost Fenix zdaleka prvním. Například v roce 2013 získal její majitel ocenění Podnikatel roku v Olomouckém kraji, v roce 2010 získala firma v krajském kole titul Štika českého byznysu.

V Losinách u zámku zastaví vlaky

Velké Losiny – Obyvatelům a návštěvníkům Velkých Losin začne od 1. ledna sloužit nová vlaková zastávka Velké Losiny zámek. Nachází se za firmou Bencopo u železničního přejezdu naproti Areálu zdraví. Zastávka s devadesátime­trovým nástupištěm je bezbariérová a vlaky na ní budou stavět na znamení.

Zastávka bude sloužit nejen obyvatelům jižní části obce a místní části Ludvíkov, ale také návštěvníkům velkolosinského zámku, papírny a Areálu zdraví. Na devatenáctiki­lometrové trati bude již třináctou zastávkou či stanicí. Stavbaři ji vybudovali letos jako součást elektrizace Železnice Desná. Elektřinou poháněné vlaky budou do Koutů zajíždět od června příštího roku.

Roboti z Jeseníku dominovali v Praze

Jeseník – Podesáté zvítězili v republikovém kole soutěže First Lego League (FLL) v Praze gymnazisté z Jeseníku. Soutěže se na konci listopadu účastnily tři jesenické týmy. Nejvíce se dařilo týmu CO3, který již potřetí za sebou obhájil pozici republikového šampiona. Získal poháry v disciplínách nejlepší Design robota a Výzkumný úkol, v disciplíně Robotgame skončil druhý. Družstvo CO3 si svým vítězstvím zajistil postup do mezinárodního semifinále FLL zemí Visegrádské čtyřky, které se uskuteční v únoru 2016 v Košicích.

Obyvatelé Jeseníku budou debatovat o spolupráci s Poláky

Jeseník – Téma česko-polské spolupráce otevřou v pondělí 4. ledna účastníci Ranního klubu v Jeseníku. Diskusní setkání se koná ve Zdravé kavárně od 9 hodin. V Javorníku se v kafe Kavka bude v týž čas debatovat o webu Rychleby.

Kanalizaci ve Velkých Losinách bude provozovat ostravská firma

Velké Losiny – Provozovatelem kanalizace ve Velkých Losinách bude od 1. ledna 2016 po dobu dalších deseti let společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). Firma zvítězila v koncesním řízení a nahradí dosavadního provozovatele Šumperskou provozní vodohospodářskou společnost. Ta i nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích místních částech.

Firma SmVaK bude provozovat velkolosinskou čistírnu odpadních vod, stejně jako kanalizaci v obci a místních částech Maršíkov a Bukovice. Čistírna odpadních vod prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní běží ve zkušebním provozu a zkolaudována má být v květnu 2016. Délka velkolosinké kanalizační sítě činí 24 kilometrů.

„Úspěchu v koncesním řízení si vážíme a chceme zákazníkům poskytovat kvalitní služby za rozumnou cenu, která je dokonce nižší, než tomu bylo u původního dodavatele," sdělil generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

Vikýřovice opraví cesty a vybudují novou školku

Vikýřovice – Celkem šestnáct milionů korun chtějí v roce 2016 proinvestovat Vikýřovice. Nejvíce peněz, bezmála šest milionů korun, je vyčleněno na rekonstrukci ulic K Lávce a Za Tratí. Nového chodníku za více než dva miliony korun se dočkají obyvatelé ulice Petrovská. Přes tři miliony korun spolkne stavba nové mateřské školy nedaleko Muzea silnic. Obec má v plánu též za více než milion korun zrekonstruovat veřejné osvětlení, a to v úseku od obecního úřadu po bývalou hasičskou zbrojnici.

Obyvatelům Písečné slouží nová kanalizace

Písečná – Obyvatelé Písečné si už nemusejí vyvážet jímky u svých domů. Po dvou letech prací slouží v obci nová kanalizace. „Splašková kanalizace byla postavena a zkolaudována včas. V polovině prosince jsme obdrželi dva kolaudační souhlasy," sdělila ředitelka Vodovodů a kanalizací Jesenicka Lenka Bělíčková.

Kanalizaci v Písečné stavbaři budovali od října 2013 do listopadu 2015. Během této doby položili do země osm kilometrů potrubí plus další dva, kterými se splašky tlačí do čistírny v České Vsi. K tomu slouží dvě čerpací stanice. K hlavním stokám je zatím vybudováno přes 230 domovních přípojek. „Stále se napojují další objekty a napojovat se budou i v příštím roce," doplnila Lenka Bělíčková. Stavba kanalizace vyšla na 77 milionů korun, tři čtvrtiny z této částky pokryla dotace.

Autor: Petr Krňávek

30.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Splnil se jí sen, projela si s nejlepšími cyklisty jednu etapu Tour de France

Šumperk – Který milovník cyklistiky by nezatoužil jet do Francie, zažít Tour de na vlastní kůži, projet se v pelotonu, bydlet v luxusních hotelech a to vše navíc zadarmo? Miladě Motýlové ze Šumperku se to podařilo. Přihlásila se do soutěže českého výrobce automobilů a vyšlo jí to. „Nečekala jsem, že vyhraji, byl to opravdu zážitek," říká týden po příjezdu domů paní Milada.

Skryté prémie pro Kapsch

Rakouská firma Kapsch dostává od českého státu stamilionové odměny za to, že systém efektivně funguje. Na konci letošního roku by celková odměna za deset let měla přesáhnout 1,6 miliardy korun.

Čtvrté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na konci října, na základě hlasování čtenářů, vyhlásíme Svatební pár Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.