VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny aneb Krátce ze Šumperska a Jesenicka

Region - Podívejte se na pár zajímavých zpráviček z regionu.

30.12.2015
SDÍLEJ:

Čistírna odpadních vod ve Velkých LosináchFoto: Archiv SmVaK

Firma z Jeseníku je druhou nejlepší v republice

Jeseník – Druhá nejlepší firma v České republice pochází z Jeseníku. Stříbrnou příčku v soutěži Firma roku 2015 získala jesenická společnost Fenix Trading. Současné ocenění je tak dalším v řadě, které výrobce elektrických sálavých otopných systémů obdržel.

Společnost Fenix Trading patří mezi největší ve svém oboru na světě. Se svými výrobky obchoduje v 62 zemích světa. „Jsme největším evropským výrobcem elektrických sálavých topných systémů. Do budoucna chystáme zcela novou vizi v oblasti energeticky efektivních budov," uvedl jednatel firmy Cyril Svozil.

Současné ocenění není pro společnost Fenix zdaleka prvním. Například v roce 2013 získal její majitel ocenění Podnikatel roku v Olomouckém kraji, v roce 2010 získala firma v krajském kole titul Štika českého byznysu.

V Losinách u zámku zastaví vlaky

Velké Losiny – Obyvatelům a návštěvníkům Velkých Losin začne od 1. ledna sloužit nová vlaková zastávka Velké Losiny zámek. Nachází se za firmou Bencopo u železničního přejezdu naproti Areálu zdraví. Zastávka s devadesátime­trovým nástupištěm je bezbariérová a vlaky na ní budou stavět na znamení.

Zastávka bude sloužit nejen obyvatelům jižní části obce a místní části Ludvíkov, ale také návštěvníkům velkolosinského zámku, papírny a Areálu zdraví. Na devatenáctiki­lometrové trati bude již třináctou zastávkou či stanicí. Stavbaři ji vybudovali letos jako součást elektrizace Železnice Desná. Elektřinou poháněné vlaky budou do Koutů zajíždět od června příštího roku.

Roboti z Jeseníku dominovali v Praze

Jeseník – Podesáté zvítězili v republikovém kole soutěže First Lego League (FLL) v Praze gymnazisté z Jeseníku. Soutěže se na konci listopadu účastnily tři jesenické týmy. Nejvíce se dařilo týmu CO3, který již potřetí za sebou obhájil pozici republikového šampiona. Získal poháry v disciplínách nejlepší Design robota a Výzkumný úkol, v disciplíně Robotgame skončil druhý. Družstvo CO3 si svým vítězstvím zajistil postup do mezinárodního semifinále FLL zemí Visegrádské čtyřky, které se uskuteční v únoru 2016 v Košicích.

Obyvatelé Jeseníku budou debatovat o spolupráci s Poláky

Jeseník – Téma česko-polské spolupráce otevřou v pondělí 4. ledna účastníci Ranního klubu v Jeseníku. Diskusní setkání se koná ve Zdravé kavárně od 9 hodin. V Javorníku se v kafe Kavka bude v týž čas debatovat o webu Rychleby.

Kanalizaci ve Velkých Losinách bude provozovat ostravská firma

Velké Losiny – Provozovatelem kanalizace ve Velkých Losinách bude od 1. ledna 2016 po dobu dalších deseti let společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK). Firma zvítězila v koncesním řízení a nahradí dosavadního provozovatele Šumperskou provozní vodohospodářskou společnost. Ta i nadále zůstává dodavatelem pitné vody v obci a jejích místních částech.

Firma SmVaK bude provozovat velkolosinskou čistírnu odpadních vod, stejně jako kanalizaci v obci a místních částech Maršíkov a Bukovice. Čistírna odpadních vod prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí. Nyní běží ve zkušebním provozu a zkolaudována má být v květnu 2016. Délka velkolosinké kanalizační sítě činí 24 kilometrů.

„Úspěchu v koncesním řízení si vážíme a chceme zákazníkům poskytovat kvalitní služby za rozumnou cenu, která je dokonce nižší, než tomu bylo u původního dodavatele," sdělil generální ředitel SmVaK Anatol Pšenička.

Vikýřovice opraví cesty a vybudují novou školku

Vikýřovice – Celkem šestnáct milionů korun chtějí v roce 2016 proinvestovat Vikýřovice. Nejvíce peněz, bezmála šest milionů korun, je vyčleněno na rekonstrukci ulic K Lávce a Za Tratí. Nového chodníku za více než dva miliony korun se dočkají obyvatelé ulice Petrovská. Přes tři miliony korun spolkne stavba nové mateřské školy nedaleko Muzea silnic. Obec má v plánu též za více než milion korun zrekonstruovat veřejné osvětlení, a to v úseku od obecního úřadu po bývalou hasičskou zbrojnici.

Obyvatelům Písečné slouží nová kanalizace

Písečná – Obyvatelé Písečné si už nemusejí vyvážet jímky u svých domů. Po dvou letech prací slouží v obci nová kanalizace. „Splašková kanalizace byla postavena a zkolaudována včas. V polovině prosince jsme obdrželi dva kolaudační souhlasy," sdělila ředitelka Vodovodů a kanalizací Jesenicka Lenka Bělíčková.

Kanalizaci v Písečné stavbaři budovali od října 2013 do listopadu 2015. Během této doby položili do země osm kilometrů potrubí plus další dva, kterými se splašky tlačí do čistírny v České Vsi. K tomu slouží dvě čerpací stanice. K hlavním stokám je zatím vybudováno přes 230 domovních přípojek. „Stále se napojují další objekty a napojovat se budou i v příštím roce," doplnila Lenka Bělíčková. Stavba kanalizace vyšla na 77 milionů korun, tři čtvrtiny z této částky pokryla dotace.

Autor: Petr Krňávek

30.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Blíží se volby do vedení FAČR. Jaké jsou cíle kandidátů z kraje?

Nové sanitky značky Mercedes pro záchranou službu Olomouckého kraje.
11

Záchranáři mají v Zábřehu místo pro novou základnu

Splutí Desné: sudkovští hasiči zvou odvážné posádky plavidel

Sudkovští hasiči se již připravují na tradiční velkou akci Splutí Desné. Konat se bude v sobotu 17. června.

Vytoužený chodník do lázní bude. Ale nejdřív příští rok, stát bude miliony

Denně tudy projdou stovky lidí, přesto zde pěší musí chodit po okraji vozovky a vyhýbat se autům.

AKTUALIZOVÁNO

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

/VIDEO, FOTOGALERIE/- Doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek se dočkal. Dnes o půl dvanácté byla odeslána podepsaná milost prezidentem Milošem Zemanem na Ministerstvo spravedlnosti k dalšímu vyřízení. Krátce po půl druhé pak vyšel branou na svobodu. "Vítej na svobodě," křičeli přítomní na evidentně dojatého muže. 

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies