VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny aneb Krátce ze Šumperska a Jesenicka

Region - Hasiči v Hanušovicích mají novou pilu, Tančírna v Javorníku je jedním z čerstvých divů kraje, Zlaté Hory pořídily nové auto na svoz bioodpadu a další zajímavosti z vašeho okolí. Podívejte se.

6.2.2016
SDÍLEJ:

Zlaté Hory pořídily nové auto na svoz bioodpadu.Foto: archiv města

Hanušovičtí hasiči mají nové vybavení

Hanušovice – Dva nové zádové hasicí vaky a motorová pila přibyla do vybavení sboru dobrovolných hasičů v Hanušovicích. Hasiči si je mohli zakoupit díky dvacetitisícovému daru, který poskytl spolek Svatý Florián – dobrovolní hasiči roku.

Motorovou pilu zdejší jednotka potřebuje. Často totiž zasahuje u případů, kdy padlý strom zatarasí silnice nebo železnice. Naposledy se tak stalo 5. února, kdy ve Vysokých Žibřidovicích hanušovičtí hasiči odstraňovali dva stromy padlé přes místní komunikaci. Loni v listopadu zase zasahovali u železničního tunelu u Vlaského, kde nákladní vlak najel do padlých stromů.

Tančírna bodovala v krajské anketě

Javorník – Zrekonstruovaná tančírna v Račím údolí u Javorníku bodovala v anketě 7 divů Olomouckého kraje. Ve třetím ročníku hlasování skončila na druhém místě. Oblíbené výletní místo se secesní restaurací obdrželo 290 hlasů. První příčku obsadil mariánský sloup na centrálním náměstí v Uničově, na třetí pozici se umístil poutní kostel v Dubu nad Moravou.

Javorník připravuje proměnu náměstí

Javorník – Proměnu náměstí Svobody připravuje radnice v Javorníku. Na spodní část prostranství již má stavební povolení a získala dotaci 6,7 milionu korun. Rekonstrukci se však z důvodu krátkých termínů pro realizaci provést nepodařilo.

Město chce sjednotit podobu celého náměstí, proto vypracovává projekt i na obnovu horní části prostoru. Zmizet by z něj měla budova veřejných toalet, které by se měly přesunout do budovy bývalého soudu. Na uvolněném místě má vzniknout prostranství imitující původní kašnu. Sloužilo by jako odpočívadlo a pódium pro společenské akce. Asfaltový povrch mezi budovou soudu a parkovištěm za restaurací Bukurešť mají nahradit žulové kostky.

Náměstí by měla dominovat nová kašna podle vzoru starých fotografií, projekt řeší i nové žulové chodníky, zeleň, veřejné osvětlení, lavičky a odpadkové koše.

Na revitalizaci chce město získat peníze ze společného dotačního projektu s městem Paczków. V jeho rámci chce Javorník zrekonstruovat i budovu bývalého soudu. Jeho interiér by se měl přestavět, aby mohl sloužit turistům.

V Písečné se zaměří na komunikace a osvětelení

Písečná – Dát peníze do komunikací, veřejného osvětlení a dobrovolných hasičů hodlá v letošním roce obec Písečná. Zdejší zastupitelé schválili na svém zasedání 1. února několik investičních akcí.

Samospráva chce opravit místní komunikaci vedoucí k jeskyním Na Špičáku. Polovinu nákladů plánuje pokrýt z dotace z krajského Programu obnovy venkova. Na druhou etapu rekonstrukce veřejného osvětlení chce Písečná získat až sedmdesátiprocentní dotaci z programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů. Náklady na tuto akci by mohly dosáhnout milionu korun.

Písečná chce též u hasičské zbrojnice vybudovat chodník a přechod. V tomto případě chce požádat o podporu Olomoucký kraj, který by mohl zaplatit až polovinu nákladů. Ty mohou přesáhnout devět set tisíc korun.

Poslední plánovanou položkou je nákup dopravního auta pro místní jednotku dobrovolných hasičů. Na ten obec požádá o dotaci ministerstvo vnitra. Příspěvek od něj by mohl pokrýt až padesát procent nákladů.

Bioodpad ve Zlatých Horách sváží nové auto

Zlaté Hory – Radnice ve Zlatých Horách pořídila svým technickým službám nové auto. Vůz Bonetti s ramenovým nakladačem je určený ke svozu bioodpadu. Slouží pro to deset kontejnerů, z nichž do každého se vejde 1,7 metru krychlového materiálu. Náklady na pořízení auta a kontejnerů dosáhly bez DPH dvou milionů korun. Devět desetin sumy město pokrylo z dotace ministerstva životního prostředí.

Vápenná opravila hasičům zbrojnici

Vápenná – Rekonstruovanou zbrojnici využívají hasiči ve Vápenné. Stavbaři se zaměřili na podlahy, omítky, uvnitř budovy probourali nové otvory. Objekt má novou zateplenou fasádu, výsuvná vrata a střešní krytinu. Opravit nechala obec též dřevěné obložené věže. Vápenští dobrovolní hasiči mohou nově ve svém sídle využívat internet. Celkové náklady rekonstrukce se vyšplhaly k osmi stům tisícům korunám, šest set tisíc pokryla dotace.

Vápenná vybuduje hřiště a opraví zastávku

Vápenná – Nové hřiště pro děti má vzniknout ve Vápenné. Obec jej chce postavit v nedávno obnoveném parku mezi obecním úřadem a Latzelovou vilou.

„Hřiště chceme nazvat Malý korzár. Dominantní by měla být replika rozlomeného vraku lodi, kolem něj by se měl nacházet altán, pískoviště a podobně," popsal záměr starosta Vápenné Leoš Hannig.

Herní prostranství bude už druhé, které ve Vápenné v poslední době vznikne. Na konci loňského roku obec dobudovala hřiště v přírodním stylu za 1,5 milionu korun u mateřské školy.

Letos chce samospráva také postavit autobusovou zastávku u restaurace U Kameníka. „Ve směru na Žulovou zde zastávka není vůbec, lidé po ní dlouho volali," poznamenal starosta Hannig. Na akci již obec nechala vypracovat projektovou dokumentaci, má i stavební povolení.

K opravené kapli vede křížová cesta

Bílá Voda – Neobvyklá křížová cesta vznikla v Bílé Vodě na Jesenicku. Nejedná se o klasické zpracování náboženské předlohy, mystická série čtrnácti obrazů je motivovaná tématem soužití v Sudetech. Křížová cesta je udělána z kachlí, které vytvořila výtvarnice Zdeňka Morávková. Začíná u areálu psychiatrické léčebny a vede k lesní kapli nedaleko zaniklé osady Jedlovec.

Kaple nese jméno Hauerova podle obyvatele osady Jedlovec, který ji nechal postavit zároveň jako útulnu před deštěm. Pozemek pod kaplí patří Lesům České republiky, které v roce 2015 nechaly polozřícenou stavbu opravit. Budova sloužila v době komunistického režimu jako chata. Nyní má novou fasádu, střechu, i strop.

Křížová cesta vznikla na popud sdružení Společný prostor, které spolupracovalo i na obnově kaple.

Mikulovice plánují obnovit čistírnu

Mikulovice – Náročnou rekonstrukci čistírny odpadních vod připravují Mikulovice. Kvůli polským sousedům musí zlepšit kvalitu vypouštěných odpadních vod. Obec to vyjde na sedmnáct milionů korun.

„Jsme příhraniční obcí a město Glucholazy používá pro zásobování svých obyvatel vodu z řeky Bělé," objasnil nutnost chystané investice starosta Mikulovic Roman Šťastný.

Některé technologie čistírny jsou zastaralé a nelze je vyměnit bez odstávky. Obec proto plánuje vybudovat druhou linku biologického čištění, aby mohla tu původní bez problémů modernizovat.

Investici chce obec rozložit do dvou let. Letos plánuje proinvestovat dvanáct milionů korun, v příštím roce zbývajících pět. Protože byla původní technologie podpořena z evropských peněz, na dotaci z Evropské unie již obec nedosáhne. O příspěvek tak bude žádat alespoň Olomoucký kraj.

Autor: Petr Krňávek

6.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HRDINA POVODNÍ 1997. Jiří Šarman má na léto roku 1997 mnoho silných vzpomínek. Jako profesionální hasič pomáhal lidem zasaženým záplavami na Jesenicku.

Voda byla strašně rychlá, vzpomíná hrdina povodní

POLICIE - ilustrační foto.

Kvůli nezaplaceným alimentům rozbila muži nos

Vítr strhl střechu z budovy

Sobotní podvečerní bouřky zaměstnaly hasiče na Šumpersku. Celkem museli vyjíždět k osmnácti zásahům, většinou k popadaným stromům či větvím, v Šumperku a v Petrově nad Desnou ale museli vyčerpat tak vodu z celkem čtyř sklepů.

V poháru rozhodla zkušenost, postupuje Prostějov, Mohelnice končí

V sobotním utkání 1. kola MOL Cupu mezi Mohelnicí a Prostějovem rozhodla zkušenost. Z postupu do další fáze poháru se nakonec radují fotbalisté z Hané.

Povodně změnily vnímání armády, míní generál Voznica

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Boj s velkou vodou a jejími ničivými následky vepsaly do dějin nové hrdiny. Jedním z nich je „povodňový generál“ Petr Voznica.

Jeseník dal Písečné devět gólů, s Rapotínem se nehrálo

Jednoznačnou záležitostí bylo přípravné klání divizních fotbalistů Jeseníku proti nedaleké Písečné, která hraje I. B třídu. Celek z lázeňského města zasypal v pátek svého soupeře devíti góly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení