VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co se děje za humny, aneb krátké zprávy ze Šumperska a Jesenicka

Šumpersko, Jesenicko – Krátké zprávy ze Šumperska a Jesenicka.

9.4.2015
SDÍLEJ:

Šumperská radniceFoto: DENÍK/Stanislava Rybičková

Město předložilo účet
Šumperk – Město Šumperk zveřejnilo na své úřední desce závěrečný účet za rok 2014. Dokument obsahuje přesně rozklíčované položky s financemi, se kterými město hospodařilo na straně příjmů i výdajů. Město nakládalo s prostředky ve výši kolem půl miliardy korun, na investiční akce vynaložilo téměř 109 milionů korun, letos to bude částka ještě vyšší. Závěrečný účet obsahuje i zprávu auditora, který konstatuje, že hospodaření města bylo loni v pořádku.

Začal úklid parkovišť
Šumperk – Na poklízení šumperských ulic, jehož harmonogram mírně narušil návrat zimy, navazuje úklid parkovacích ploch. Motoristy bude na datum úklidu upozorňovat značka. S majiteli aut, kteří auta nechají stát v určený den v zákazu, bude přestupky řešit městská policie.

Otevřou se brány památek
Šumperk - Brány památek dokořán je název akce, kterou již třetím rokem pořádá město Šumperk ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Vlastivědným muzeem Šumperk a místní knihovnou. Lidé si tak mohou připomenout Mezinárodní den památek a sídel, který připadá na 18. dubna.

Letošní „Brány památek" pootevře již ve čtvrtek 16. dubna Monika Paulová z oddělení Státní památkové péče radnice. V prostorách Městské knihovny v ulici 17. listopadu bude od 17 hodin přednášet na téma „Historie, vývoj a regenerace městské památkové zóny Šumperk." Na ni pak naváže další přednáška studentky dějin výtvarného umění Báry Kaněv o architektu Ernstu Wiesnerovi a funkcionalistické budově šumperské pošty.

„Přednášky v knihovně jsou neodlučitelnou součástí akce a těší se velké oblibě," konstatoval Bohuslav Vondruška z šumperského městského úřadu. Dodal, že chybět nebude ani bohatý obrazový materiál a různé zajímavosti. Právě Na sobotu 18. dubna budou rovněž otevřená expozice Čarodějnické procesy, i kostel Zvěstování Panny Marie. Zájemci se mohou také vydat na prohlídkové okruhy s průvodci v historických kostýmech.

Město v divadle rozdá ceny
Šumperk – Slavnostní večer, na kterém šumperská radnice udělí Ceny města za rok 2014, se bude konat v sobotu 11. dubna v šumperském divadle. Ocenění obdrží osobnosti například v deseti kategoriích, jedná se například o kulturu, sport či mimořádný počin v humanitární oblasti. „V letošním roce se zastupitelstvo rozhodlo také udělit dvě zvláštní ceny zastupitelstva města Šumperka, které získala organizace Pomněnka a mladý běžec Vojtěch Král," uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková. Slavnostní večer doplněný kulturním programem začíná v 19 hodin.

Situace na trhu práce se lepší, nezaměstnaných ubývá
Šumpersko, Jesenicko – O šest stovek lidí méně než v předchozím měsíci hledalo v březnu v regionu práci. Vyplývá to ze statistik úřadu práce. V meziročním srovnání bylo v březnu nezaměstnaných na Šumpersku a Jesenicku o dva a půl tisíce méně. Na Šumperku činil meziroční pokles pětinu z celkového počtu nezaměstnaných. To ukazuje, že trh práce ožívá. Celkově evidoval úřad práce letos v březnu v obou okresech přes deset tisíc nezaměstnaných.

Mezi firmami je největší zájem o dělnické profese ve strojírenství. Vysoká je poptávka i po řidičích nákladních automobilů, prodavače kuchaře či číšníky. Uplatnění najdou i lidé se základním vzděláním v pomocných či nekvalifikovaných profesích.

Voleb ve Vikanticích se účastní jen jedna kandidátka
Vikantice - Obyvatelé Vikantic půjdou v sobotu 13. června znovu k volbám. Volit si budou nové zastupitele. V obci se totiž zastupitelstvo vzešlé z hlasování loni na podzim rozpadlo. O přízeň voličů bude ve Vikanticích usilovat pouze jediná kandidátka Starostů a nezávislých.

K opakovaným volbám šli v půli března obyvatelé Kopřivné. I v této vesnici se zastupitelstvo rozpadlo. Do obecního parlamentu tentokrát nepronikli představitelé opozičního uskupení. Stejně jako loni na podzim řeší volby v Kopřivné soud. Výsledek zatím není známý.

Staré Město musí vracet část dotace
Staré Město – Radnice ve Starém Městě musí vracet část dotace, kterou obdržela na rekonstrukci místní komunikace v Hynčicích pod Sušinou. Výše korekce činí deset procent způsobilých výdajů z projektu.

Dotační úřad své rozhodnutí odůvodnil pochybením, kterého se město dopustilo ve výběrovém řízení. Nedostatky našel Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Městu za ně vyměřil stotisícovou pokutu.

Vedení radnice se setká s obyvateli sídliště
Jeseník – Setkání s obyvateli sídliště 9. května chystá vedení města Jeseník. Schůzka se uskuteční v pondělí 13. dubna na základní škole v ulici Boženy Němcové. Začátek je naplánován na 16.30 hodin. Vedení města se již setkalo s obyvateli sídliště Pod Chlumem, které se samospráva chystá revitalizovat. Obnovit město zamýšlí též sídliště 9. května.

Na Jesenicku podpořili mladé techniky
Jeseník – Mladé zájemce o techniku podpořila ve středu 1. dubna Okresní hospodářská komora Jeseník. Předseda jejího představenstva Bořivoj Minář předal ředitelce Střediska volného času Duha Jeseník šek v hodnotě deset tisíc korun, který umožní vznik nového kroužku mladých techniků. Peníze budou sloužit k nákupu stavebnic Merkur Toys. Nový kroužek budou moci navštěvovat žáci všech základních škol na Jesenicku i mladší děti.

„Nápad na podporu technického kroužku je vyústěním snahy podnikatelů, aby děti jevily zájem o technické obory. Nezájem žáků devátých tříd o technické obory je dlouhodobý problém. Touto snahou bychom chtěli navázat na tradici, která tady vždy byla," řekl Bořivoj Minář. Činnost technického kroužku hodlá podpořit také město Jeseník a některé firmy z regionu.

Jeseničtí řezníci uspěli na přehlídce
Jeseník – Družstvo ze Střední školy gastronomie a farmářství v Jeseníku zvítězilo na přehlídce řeznických dovedností, která se konala na konci března ve Valašském Meziříčí.

Soutěže se účastnila dvoučlenná družstva učňů oboru řezník-uzenář z desíti škol v Česku a na Slovensku. Družstva měla za úkol vyrobit čtyři masné výrobky: jitrnice, tlačenku, zabíjačkový guláš a regionální výrobek. Druhá část soutěže se konala v místním masokombinátu, kde mladí řezníci soupeřili v bourání masa.

Obyvatelé Vápenné mohou hlásit závady v obci přes internet
Vápenná – Obyvatelé Vápenné už nemusejí marně láteřit nad nedostatky v obci. Závady nebo nepořádek mohou nahlásit obecnímu úřadu pomocí systému Dej info.

V aplikaci na obecním webu stačí vyplnit typ závady, pomocí mapy uvést její umístění a problém popsat. Pro lepší názornost lze připojit fotografii. Pokud oznamovatel uvede i svůj e-mail, bude informován o řešení problému.

Systém hlášení závad a problémů má přispět k jednodušší komunikaci s obecním úřadem a především ke zlepšení kvality života lidí ve Vápenné. Podobný systém již funguje v Malé Moravě na Hanušovicku.

Autor: Hana Kubová, Petr Krňávek

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Furikův hattrick zajistil Jeseníku výhru nad Bohumínem

Povedenou divizní premiéru před svým publikem v rámci této sezóny mají za sebou jeseničtí fotbalisté. Díky skvěle zvládnuté druhé půli jasně porazili celek Bohumína, hattrickem se blýskl Martin Furik.

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení