VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DLUHY: Nemocnice v Jeseníku dluží podle soudu 150 milionů

Jeseník - Po devíti letech sporu o vlastnictví nemocnice v Jeseníku, který vedl Fond národního majetku (FNM) se společností Jesenická nemocnice s.r.o., vynesl Krajský soud Ostrava rozsudek. Soudce potvrdil, že majitelé Jesenické nemocnice dluží i s úroky ministerstvu financí, které je nástupcem FNM, kolem sto padesáti milionů korun. Nemocnice se proti rozsudku odvolala.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Vstup do areálu nemocnice v JeseníkuFoto: DENÍK/Danuše Krčová

„Jesenická nemocnice je povinna zaplatit žalobci přes 41 milionů korun spolu s úroky z prodlení a další milion korun na soudních poplatcích, a to ve lhůtě tří dnů od pravomocného rozsudku,“ tlumočila rozsudek mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová.

Ředitel a spolumajitel nemocnice Jan Jedlička se od počátku brání tím, že pohledávka státu zanikla jednostranným zápočtem dluhu v přibližné výši devětatřiceti milionů korun, který vznikl při privatizaci Knižního velkoobchodu J. R. Vilímek. Za něj údajně ručil Fond národního majetku.

Tento dluh měla jesenická společnost koupit od kyperské společnosti Rockdale Consultans Limited. Před soudem ale tento argument neobstál.

„Nebylo prokázáno, že byla uzavřena platná smlouva o postoupení pohledávky, vůči níž mělo k započtení dojít. I bez ohledu na existenci platné smlouvy o postoupení pohledávky nebylo v řízení prokázáno, že k započtení vůči Fondu národního majetku došlo,“ dodala mluvčí Plchotová.

Společnost Jesenická nemocnice se proti rozhodnutí soudu odvolala. „Probíhají další jednání. Paralelně jednáme se státem o mimosoudní dohodě, ale o podrobnostech nechci mluvit,“ řekl ředitel Jedlička. O tom, že by jeho společnost měla zaplatit sto padesát milionů korun, nechce nic slyšet.

Podle ředitele jsou obavy z toho, že by se nemocnice kvůli zadlužení zavřela, zcela zbytečné. „Mým prvořadým úkolem je, aby tady nemocnice fungovala,“ dodal Jedlička.

Spor mezi majiteli nemocnice a státem se táhne už řadu let. Jen za minulý rok nařídil soud minimálně pět jednání, ale nekonalo se ani jedno. Do problému se v posledních letech zapojil i poslanec Jiří Krátký (ČSSD) , který několikrát ministerstvo spravedlnosti upozorňoval na průtahy.

„ Je mi jedno, čí nemocnice bude, důležité je, aby měla čitelného vlastníka. Spor by se už měl konečně vyřešit, protože nemocnice potřebuje investice a dokud jsou nejasné majetkové věci, nesáhne si na dotace a trpí tím pacienti,“ prohlásil Krátký.

Bez péče nezůstanete, vzkazuje kraj Jesenicku

Co bude dál s Jesenickou nemocnicí a pacienty? Tuto otázku si po rozsudku Krajského soudu Ostrava, podle kterého má nemocnice zaplatit státu 150 milionů korun, kladou snad všichni obyvatelé Jesenicka. Celou klauzu bedlivě sleduje i vedení jesenické radnice a Olomoucký kraj.

Vedení jesenické nemocnice nezastírá obavy z dalšího vývoje. „Dluh nemocnice se blíží ke 150 milionům korun, který je vymahatelný ze strany státu. Ministerstvo financí by mělo jednat. Vlastníci společnosti s ručením omezeným jsou neomezenými pány. Když je společnost předlužená, musí majitelé požádat o likvidaci nebo konkurz a když není na straně majitelů vůle, může se celý proces likvidace táhnout roky,“ uvedl místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez).

Obává se, že během tahanic by se mohla nemocnice zavřít. Město cítí odpovědnost za lidi, a proto chce jednat s krajem i zdravotními pojišťovnami o krizovém scénáři.

I na kraji jsou už v pohotovosti. „Odpovědnost za zajištění zdravotní péče má stát, kraj a zdravotní pojišťovny. My se ke své povinnosti hlásíme a budeme ji uplatňovat ve spolupráci s pojišťovnami,“ prohlásil první náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michael Fischer, odpovědný za zdravotnictví.

V tuto chvíli ale ještě nemůže říci, jak bude kraj přesně postupovat. Variant je podle něj několik. „To záleží na vývoji kauzy. Majitelé nemocnice mohou sehnat investora či jít do konkurzu. My jsme schopni reagovat, až bude jasno,“ řekl Fischer.

Náměstek hejtmana zdůraznil, že prozatím není důvod k panice. „Odpovědnost je daná a my se jí nezříkáme. Strach z toho, že by se nemocnice uzavřela, je zbytečný,“ dodal Fischer.

Všeobecná zdravotní pojišťovna prozatím o situaci v nemocnici nemá informace. „Naše pojišťovna zatím neví nic o tom, že by Jesenická nemocnice chtěla nějakým způsobem poskytování služeb omezit či ukončit. VZP však také není jediným subjektem, který je povinen zajistit zdravotní péči pro své klienty. V případě problémů by následovaly další kroky koordinované s Olomouckým krajem,“ sdělil Jiří Vévoda, specialista marketingu a komunikace VZP ČR.

Autor: Danuše Krčová

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Kabelkový veletrh 2016 ve foyer Moravského divadla v Olomouci
8

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení