VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvojrozhovor: Marii Fomiczewovou má v čele Jeseníku nahradit Adam Kalous

Jeseník – Radnici v Jeseníku povede příští čtyři roky středopravá koalice. V pátek 17. října podepsali koaliční dohodu vítězné hnutí ANO 2011, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Nezávislí-Jeseník.

19.10.2014 5
SDÍLEJ:

Končící starostka Jeseníku Marie Fomiczewová a Adam Kalous, který ji má na postu starosty nahradit.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Deník o nejnovějším vývoji hovořil s Adamem Kalousem z hnutí ANO 2011, který se má stát budoucím starostou, i s končící starostkou Marií Fomiczewovou. Ta spolu s ostatními sociálními demokraty usedne v opozici.

Adam Kalous: Byla tu i varianta, že koalice bude bez nás

Proč jste se rozhodli uzavřít koalici s ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Nezávislými - Jeseník?
Hlavní důvod byl, že si lidé přáli změnu. Čtyři roky byli u kormidla ČSSD a Pro Jeseník (toto uskupení dříve vystupovalo pod názvem Mladí pro Jeseník, pozn. red.). Dalším důvodem byly preferenční hlasy pro pana Brnku (lídr TOP 09, pozn. red.), který jich získal nejvíce ze všech kandidátů. A samozřejmě průnik programů, kde jsme našli shodu v mnoha oblastech.

Byla povolební vyjednávání složitá?
Jelikož byla dohoda dosažena v poměrně krátké době necelého týdne od voleb, může to vypadat, že to nebylo obtížné. Jednání však byla poměrně intenzivní a jednoduchá nebyla. Variant bylo na stole několik včetně té, že ostatní strany sestaví koalici bez vítěze voleb, to znamená bez nás.

Jaké budou priority nově vzniklé koalice?
Do devadesáti dnů od podpisu koaliční dohody bude podepsána také koaliční dohoda rady města, která bude obsazovat průřezy programů jednotlivých stran, respektive hlavní programové body stran, které jsou v koalici.

Co bude prosazovat konkrétně vaše strana?
Za hnutí ANO to bude určitě snížení daně z nemovitostí, zefektivnění fungování městského úřadu, otevřená radnice, zlepšení komunikace města navenek, s investory, maximální čerpání dotačních titulů a tak dále. Těch věcí je více.

Marie Fomiczewová: Že skončíme v opozici, jsme tušili

V pátek byla v Jeseníku podepsána koaliční dohoda. Z ní vyplývá, že sociální demokraté, jejichž jste lídrem, skončí v opozici. Očekávala jste takový výsledek?
Z vyjednávání to bylo cítit. Snažili jsme se ještě pořád sejít s ANO, ODS a podobně. Ta schůzka nebyla akceptována, až v pátek večer mi pan Kalous (lídr hnutí ANO, pozn. red.) napsal SMS, že se chce sejít příští týden. Vytušili jsme to.

Byly ve hře i varianty, kdy by byla sociální demokracie součástí vládnoucí koalice?
Byly, ale další strany se s námi o nich nechtěly bavit. Měli jsme připraveny dvě varianty, kde byla v koalici kromě sociálních demokratů i ODS, Pro Jeseník a další uskupení tak, aby vyšla většina. V jedné z nich bylo také hnutí ANO bez TOP 09. Pokud by ANO nechtělo jít bez Topky, druhá varianta byla bez ANO. Ta už ale neměla velkou naději.

V jakém stavu budete předávat radnici svým nástupcům?
Jsem přesvědčena, že ve velmi dobrém. Máme zkonsolidované finance, úvěry byly sníženy na třetinu počátečního stavu. Byly vyjednány dotace a připraveny projekty na několik velkých a potřebných investic, například na Centrum sociálních služeb, IPOS, rekonstrukci areálu bývalého kláštera voršilek, rekonstrukci ulic Školní a Komenského, opravu Katovny, vybudování parkoviště za Yesenkou a tak dále. Úmorná příprava je hotová, teď se bude stavět a stříhat pásky.

Tím už trochu odpovídáte na mou další otázku, co zbývá z uplynulého čtyřletého období dotáhnout.
Je třeba dotáhnout výstavbu chodníků, v okrajových částech v ulicích Lipovská nebo Rejvízská je příprava opravdu složitá. Poté rejvízský most. Je třeba se dohodnout na společném postupu s Olomouckým krajem, který nám vyhověl a začal připravovat projekt, nicméně participace města v této věci bude potřeba. Pokračovat je třeba i v přípravě stavby sportovní haly, kde jsme si s krajem slíbili zafinancovat tuto akci společnými silami.

V současnosti míříte do opozice. Jakou chcete být opozicí?
Pasivní určitě ne. Chceme být opozicí aktivní v tom smyslu, aby věci, které jsme ve městě udělali, nebyly promarněny.

Autor: Petr Krňávek

19.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Draci proti Hodonínu, ilustrační foto

Draci nepovolili Hodonínu na jeho ledě ani gól a slaví první výhru

Ilustrační foto

Policisté hledali dalšího zbloudilého houbaře

Přestavba autobusového nádraží v Mohelnici začne do zimy

Jeden z nejvýznamnějších projektů města Mohelnice s největší pravděpodobností odstartuje letos na podzim. Bude se jednat o zásadní rekonstrukci autobusového nádraží.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 37. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brníčko, Rapotína a Údolí Desné

Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Šumpersku a Jesenicku

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení