Podle předběžných výsledků hlasovala v okresech Šumperk a Jeseník jen asi čtvrtina oprávněných voličů.

Přímo ve městě Jeseníku dosahovala volební účast v sobotu v poledne 25 procent, v Zábřehu 25 až 26 procent, v Mohelnici 24 procent.

„Ale měli jsme okrsek s rekordní účastní. V osadě Řepová volilo 42 procent voličů,“ řekla Jiřina Kubaláková z mohelnické radnice.

V Šumperku si úředníci zodpovědní za průběh voleb plošný průzkum účasti nedělali. V některých okrscích byla účast 20, v jiných až 40 procent voličů.

„V pátek chodili nejvíc důchodci, v sobotu spíš mladší generace. A sobota byla u nás silnější,“ uvedl předseda šumperské okrskové komise č. 13 Jaromír Myslín.

Vysokou volební účast 41,3 procenta zaznamenala sousední komise č. 14, kam spadá čtvrt rodinných domků kolem Vyhlídky.

V obou místnostech bylo rušno ještě hodinu před uzavřením. Mezi posledními voliči byli také manželé Unzeitigovi.

„Úrovní politiky jsme natolik zklamaní, že jsme se poprvé odhodlali volit neparlamentní stranu. Nebezpečí, že hlas propadne, tady je, ale v evropských volbách zase o tolik nejde, takže jsme si tuhle volbu vyzkoušeli a podle toho, jak to dopadne, se rozhodneme při českých volbách, na podzim,“ řekl Petr Unzeitig.

O rozladění ze současné politické situace mluvila i třiadvacetiletá Petra Kleštincová ze Šumperka: „Vadí mi, že se ti nahoře nedokážou na ničem domluvit, že jdou proti sobě za každou cenu, i kdyby šlo o dobrou věc. Přesto volím pořád stejnou stranu. Doufám, že až se vymění její vedení, situace se zlepší.“

„Nedal jsem hlas těm, kdo se podíleli na pádu české vlády v době našeho předsednictví Evropské unii. To mě hodně naštvalo,“ řekl Vladimír Indra ze Šumperka a dodal: „Celou naši rodinu to tím spíš utvrdilo dát hlas straně, kterou jsme volili i v minulých letech.“