Tři týdny trvající koaliční jednání mezi dvěma vítěznými nezávislými kandidátkami, lidovci, Nestraníky a sociálními demokraty skončila 7. listopadu naprostým krachem.

Volby všichni prezentovali jako nepřímé referendum o tom, jak postupovat vůči projektu firmy Wanemi. S jasnou převahou je vyhrála dvojkandidátka Slovo občana Zábřeha (SOZ) a Zdravý Zábřeh, tedy hlavní bojovníci proti Wanemi, ale situace se dá popsat slovy: Utrpěli vítězství. Hned po volbách se totiž sedmička zvolených rozpadla na dvě frakce, které spolu přestaly komunikovat.

„Něco takového jako při koaličních jednáních jsem zažil naposledy před rokem 1989. Katastrofa. A bohužel o Wanemi a její papírnu jde až v poslední řadě,“ říkal lidovec Václav Keprt, když přicházel na jednání.

Kvůli čemu se vlastně nezávislí vedení dvěma lékaři, Janem Rýznarem a Jiřím Černým, rozhádali? „Šlo o personální otázky. Ale naše skupina s tím nezačala. Koaliční jednání neprobíhala v rovině programové, ale osobní,“ řekl Ondřej Jašek (Zdravý Zábřeh).

Hned v úvodu zasedání, které řídil nejstarší zastupitel Milan Šebesta (KSČM) se lidí dozvěděli, že Josef König z kandidátky Zdravý Zábřeh, se už vzdal mandátu a vystřídal ho první náhradník Jaroslav Benk.

Velké překvapení pak přišlo během skládání slibu zastupitelů. Když došlo na Petra Wolfa (Slovo občana Zábřeha), vstal a oznámil, že slib nemůže složit a vzdává se mandátu.

„Průběh povolebních jednání se neslučoval s mým přesvědčením a v tomto složení zastupitelstva si netroufám působit tak, abych obstál se ctí. Děkuji za pochopení, pokud se mi ho dostane,“ řekl Wolf a odešel z jednání.

Vzápětí si diváci i část zastupitelů z malých stran, kteří se koaličních vyjednávání neúčastnili, vyslechli vyjádření lídrů k patové situaci. Vítěz voleb Jan Rýznar potvrdil, že se nezávislá sestava rozpadla na dvě frakce a že on jako lídr Slova občana Zábřeha se připojil k trojici zastupitelů Zdravého Zábřeha. Rýznar také řekl, že jednu chvíli vypadal návrh na obsazení radnice takto: starostou lidovec Pavel Doubrava, uvolněným místostarostou Pavel Trhal (SOZ) a neuvolněným Karel Crhonek (ČSSD).

„Ztratili jsme deset dnů a v této chvíli nemáme žádný tým, který by se ujal vedení města. Zkoušeli jsme vyjednat podporu i dalších stran, ale nedařilo se to,“ řekl Pavel Doubrava.

„Vynaložili jsme velké úsilí, aby se lidé dohodli, ale černobílé vidění převládá. Je to i důsledek uplynulých čtyř let hádek. Jsme si vědomi patové situace a jsme dál ochotni konstruktivně jednat s ostatními o koalici. Věřím, že řešení nakonec najdeme,“ prohlásil Crhonek.

Petr Šebesta z Volby pro Zábřeh vyzval zastupitele k tomu, aby všichni složili mandát a umožnili nástup náhradníků, kteří možná takové bariéry mezi sebou mít nebudou. Sklidil velký potlesk sálu.

„Rezignace není řešení. Když jsme si to takhle zavařili, tak si to musíme sníst. Nakonec se musíme dohodnout,“ řekl Martin Strouhal (Nestraníci).

Tajemnice úřadu Jana Krasulová ujistila zastupitele i diváky, že nezvolení nového vedení neznamená žádný kolaps města. Dosavadní starosta, místostarosta i rada totiž zůstávají ve funkci, dokud je nové vedení nevystřídá.

Hodinu a půl po začátku jednání zastupitelé odhlasovali, že starostu volit nebudou. Vzápětí se většina přítomných diváků zvedla a začala odcházet.

„Já bych je někam zavřel a nepustil ven, dokud se nedohodnou. Jako když se volí papež. Chovají se jako děti v páté třídě, které se taky hádají, s kým budou kamarádit, a s kým ne. Když se neshodnou ani na starostovi, jak teprve budou asi řešit problémy města,“ kroutil hlavou muž v předposlední řadě.

Další zasedání bude svoláno na 2. prosince a do té doby musí rozhádaní zastupitelé najít nějaké řešení. Jaké bude, to si nikdo při odchodu ze sálu netroufal odhadnout.

Komunální volby 2010 Šumpersko a Jesenicko