Plánovali, že stavba začne v červenci a hřiště bude hotové v létě roku 2012.

Příprava ambiciózního projektu ale nabírá zpoždění. Nejnověji uvázla na vynětí plochy hřiště ze zemědělského půdního fondu, což je jedna z podmínek pro vydání územního rozhodnutí.

„Ministerstvo životního prostředí stanovilo poplatek desetkrát vyšší, než je obvyklé, deset a půl milionu korun. Proti rozhodnutí jsme se tedy na konci května odvolali k ministrovi a stále čekáme na odpověď. Územní řízení je pozastaveno,“ vysvětluje důvod zdržení člen představenstva společnosti Golf Jeseníky Bohumil Fučík.

Hlavní příčinou vysoké sazby, s níž projekt hřiště nepočítal, je novela zákona o zemědělském půdním fondu. Platí od ledna a poplatky se v ní razantně zvýšily. Kdo nestihl vynětí do konce loňského roku, má smůlu. Vláda poplatky zvýšila kvůli tomu, aby regulovala masivní nárůst slunečních elektráren, které začaly zabírat velké zemědělské plochy.

„Vysoké odvody v případě hřiště ve Velkých Losinách jsou dány nejen zmíněnou novelou, ale také tím, že zpoplatněné části hřiště jsou v ochranném pásmu minerálních vod a v některých místech se dotýkají významného krajinného prvku. Do platby je tedy započítána takzvaná ekologická váha vlivu,“ sdělila na dotaz Deníku tisková mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Pracovník tiskového oddělení Petr Kučera doplnil, že odvoláním společnosti GOLF Jeseníky se bude zabývat rozkladová komise ministra životního prostředí.

„Jejími členy jsou z velké části externí odborníci zpravidla z akademického prostředí. S ohledem na čerpání dovolených se komise sejde až ve druhé polovině září. V tuto chvíli jsou už shromážděna všechna odborná stanoviska v této věci,“ řekl Petr Kučera. Dodal, že ministerstvo je připraveno rozhodnout neprodleně po zasedání komise.

Problém je v tom, že společnosti GOLF Jeseníky utíká čas, v němž má předložit všechny dokumenty pro územní rozhodnutí. Termín má do konce září. Stejná lhůta platí i pro přidělení slíbené evropské dotace; ta má pokrýt 60 procent nákladů.

„Jestli dotaci kvůli zdržení nedostaneme, padne celý projekt. Pořád ale doufáme, že termín stihneme a hřiště postavíme,“ řekl Bohumil Fučík.

Osmnáctijamkové plně zavlažované hřiště par 72 o rozloze 77,6 hektarů má obsadit plochu dnešních ovocných sadů pod hotelem Diana. Část stromů uvnitř areálu zůstane. Stavět se tu má i budova golfového klubu s restaurací, klubovna a obchod, cvičný trenažér, recepce a parkoviště. Práci tu najde asi dvacet lidí.

Golfový klub, který bude na zdejších jamkách doma, už začal na adrese calabek@ghcregio.cz přijímat předběžné přihlášky členství. Několik desítek zájemců se už přihlásilo, v některých případech jsou to celé rodiny. Je mezi nimi i rodina lékaře z Nového Malína Zbyňka Habrnala. S golfem začal před čtyřmi lety jeho syn na vysoké škole a kouzlu hry brzy podlehl i zbytek rodiny.

„V sezoně si jezdíme zahrát jednou za čtrnáct dní - nejčastěji do Vésky u Olomouce, což je bohužel jediné golfové hřiště v Olomouckém kraji, nebo na hřiště Kořenec u Boskovic nebo na Myštěves u Hradce Králové. Vize, že do roka budeme mít hřiště na dosah ruky, byla pro nás velkým impulzem. Byla by velká škoda, kdyby projekt padl, určitě by hodně přispěl ke zviditelnění regionu. Doufejme, že ministr rozhodne v jeho prospěch,“ řekl Zbyněk Habrnal.