Podstoupil náročnou chemoterapii a jeho život se v jednu chvíli ocitl na vlásku. To když oslabený organismus vypověděl službu a přišla sepse. Nakonec nemoc i komplikace s pomocí lékařů a medikamentů zdolal a nyní tento houževnatý sportovec opět sedá na kolo a nabírá nemocí ztracenou kondici. Ponořil se do práce na univerzitě i v horní komoře parlamentu.

Rozhovor

Mohu se zeptat, jak jste zjistil, že vás postihla tak závažná nemoc? Pociťoval jste nějaké příznaky?

Ne. Až na cestě ve Spojených státech mě rozbolelo břicho. Protože jsem na sebe poměrně tvrdý, nevěnoval jsem tomu pozornost. Přičetl jsem to těžkosti po jídle. Po návratu do Česka se však potíže opakovaly. Myslel jsem, že snad kameny… Při vyšetření ale lékaři zjistili, že mám mezi aortou a páteří lymfom.

Jaká byla prognóza?

Podle statistik se sedmdesát procent pacientů s touto diagnózou může vyléčit. Lékaři mě ale upozornili taky na to, že mohu mít před sebou pouze rok a půl života. Bylo to tvrdé. Přinutilo mě to až chladnokrevně uvažovat o tom, co všechno musím zařídit, abych zajistil rodinu a v práci nezanechal resty.

Navíc přišly vážné komplikace spojené s léčbou.

Ty nastaly po chemoterapii. Dostal jsem šokovou sepsi. Musím přiznat, že jsem si sáhl na dno. A dnes se dívám na život jinak. Asi jako každý člověk, který projde takovou nemocí. Více přehodnocuji a malichernostmi se nezabývám. Života si skutečně více vážím.

Prožil jste bolest. Zvládá ji jinak člověk, který ví, co se v těle odehrává? Bolestí se zabýváte, dokonce jste držitelem amerického patentu na přístroj na měření bolestivých reakcí.

I když nejsem lékař, pracuji v oboru a některými metodami, které mi vysvětlovaly určité postupy v lidském organismu, jsem se zabýval. Pomohlo mi to. Dnešní medicína je ale na takové úrovni, že člověk bolest necítí. Musí však prožít ty chvíle, kdy jeho život visí na vlásku.

Jste velký sportovec. Myslíte, že vám v boji s nemocí pomohla vaše houževnatost?

Stoprocentně. Lékaři mohli uzpůsobit léčbu mé fyzické zdatnosti a zvolit ten nejtvrdší způsob, u něhož je největší šance na uzdravení. Všem doporučuji, ať něco pro svoji kondici dělají. Nejen proto, že je to zdravé, ale může přijít chvíle, kdy ji budou potřebovat. Samozřejmě je důležitá psychika a podpora rodiny a okolí.

Žádný úspěch není konečný a žádná prohra není fatální. Důležitá je odvaha pokračovat. Takto churchillovsky jste bojoval i o Senát, kam jste nakonec usedl po dvou neúspěšných volebních pokusech.

Člověk musí bojovat.

Máte vyhráno?

Po osmi měsících tvrdé chemoterapie lymfom zmizel. Měl bych být vyléčen. Nakolik ale může nastat recidiva, to v tuto chvíli nikdo spolehlivě neví. Samozřejmě jsem stále pod kontrolou a stále ještě v rekonvalescenci.

Přesto jste se hned vrhl do politiky a práce na lékařské fakultě. Jiný by asi hodně ubral plyn. Stojí vám politika za to?

Mě to baví. Jsem rád, když mohu přispět tím, co jsem za život pochopil, čím jsem se vyzbrojil. Ať už na lékařské fakultě nebo v Senátu. Ale nepřepínám se. Taky znovu začínám sportovat. Pozvolna. Věřím, že do roka se dostanu do kondice.

Určitě vás potěšilo, když vláda před týdnem podpořila senátní návrh zákona zužujícího imunitu zákonodárců, na kterém jste se podílel.

Rozsah imunity poslanců a senátorů mi vadil už v době, kdy jsem nebyl senátorem. Mám radost, že vláda návrh schválila. Doufám, že podporu najde i ve sněmovně.

Politici to slibovali už mnohokrát.

Věřím, že rozum zvítězí a Poslanecká sněmovna návrh schválí. I na evropské poměry je rozsah imunity u nás nadstandardní.

Když jste před dvěma roky vyhrál senátní volby, přislíbil jste, že si za svou vezmete změnu vysokoškolské legislativy. Je to vaše parketa - jakožto člena výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva a někdejšího náměstka ministra školství.

Knovele vysokoškolského zákona jsem dával dvaatřicet pozměňovacích návrhů a všechny prošly. Nicméně stále to ještě není ono. Je zapotřebí napsat nový vysokoškolský zákon. Ale k tomu je třeba lepší politické konstelace. Věřím, že do dvou let se to podaří. Rád bych na tom spolupracoval.

Myslíte si, že školné na státních univerzitách někdy projde?

Je to o vysvětlování. I někteří sociální demokraté školné chápou, ale někdy bohužel vítězí stranická disciplína nad zdravým rozumem. Přece školné je i v zemích, kde vládnou socialisté. Každopádně je zapotřebí. Už proto, aby si studenti vzdělání více vážili. Vidím to u nás fakultě, kde anglicky hovořící studenti, kteří si výuku platí, chtějí za peníze informace. Ti, když jim odpadne výuka, hned řeší náhradu, zatímco jejich čeští kolegové jsou rádi, že mají volno. Samozřejmě ale nelze školné zavést bez toho, aniž by byla legislativa řešící půjčky pro studenty.

Myslíte si, že Senát prokázal svoji potřebnost? K doplňovacím volbám teď přišlo opravdu velmi málo lidí.

Ti, kteří říkají, že Senát není potřeba, mluví z neznalosti. Senát za svou existenci prokázal, že dvě komory parlamentu jsou potřebné. Několikrát zafungoval jako důležitá pojistka. Volební účast v doplňovacích volbách je opravdu nedůstojná voleb do parlamentu. Mrzí mě to.

Je to předčasná otázka, ale uvažujete, že byste kandidoval počtvrté?

Je to skutečně předčasné. Ještě mám před sebou tři a půl roku práce. Pokud mi to můj zdravotní stav umožní a budu - li mít potřebnou podporu, rád bych byl přínosem a v práci pokračoval.