VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranice do Polska padne už 21. prosince

JESENICKO - Prostupnost česko-polských hranic na Jesenicku se po vstupu do Schengenského prostoru na konci prosince zdvojnásobí.

12.11.2007
SDÍLEJ:

K tomuto přechodu cesta zatím nevede.Foto: DENÍK/ Danuše Kršová

Nově bude možné projet hranici na čtyřech místech a další čtyři vzniknou do roka. Informaci potvrdil krajský radní Petr Polášek (ODS). Hejtmanství chce opravit silnice i v dalších obcích, aby navazovaly na spojení s polskou stranou. Zatímco nyní existují na Jesenicku čtyři funkční přechody, do roka bude možné překročit hranici bez jakékoliv kontroly na dvanácti místech. V jednání je navíc možnost protnout hranici poblíž městyse Bílá Voda. Nejdřív zaznamenají změnu obyvatelé z okolí přechodů pro malý pohraniční styk. Zde většinou stačí odstranit jen železné sloupky či upravit povrch komunikace. Toto se týká přechodů ve Velkých Kuněticích, Bernarticích, Vidnavě a Travné. V Bílé Vodě kraj vstoupí do jednání s Dolnoslezským vojvodstvím.

„Na současných přechodech v Bernarticích, Travné, Vidnavě a Velkých Kuněticích budou po jednadvacátém prosinci odstraněny všechny zábrany a mechanické překážky. Jen tam zasadíme patřičné dopravní značky a cedule s nápisem Česká republika, což přijde na 158 tisíc korun,“ řekl Polášek.
Kraj chce otevřít dopravě i zcela nová místa. Právě v Bílé Vodě by chtěli obnovit přes šedesát let zaniklou komunikaci do sousední Kamenice, která vede hned vedle kostela. „Z polské strany je zájem o osobní dopravu do hmotnosti tři a půl tuny, ale most, který potřebuje opravu, patří obci. Dále je zde potřeba zasypat příkop a vybudovat komunikaci. Jsme připraveni obci pomoci hledat prostředky na otevření přechodu,“ uvedl za kraj vedoucí oddělení dopravy Ladislav Růžička.

Nákladnější bude vybudování přístupu k česko-polské hranici v Ondřejovicích, Staré Červené Vodě, Horních Heřmanicích a Horních Hošticích. Řádově půjde o miliony korun, průjezdné mají být do roka. „Počítáme s opravami cest, ale především mostů,“ vysvětlil Polášek. Vše pak podle něj bude vypadat jako jízda po běžné silnici přes nehlídanou hranici dvou států. Velkým problémem Jesenicka je, že žádný z přechodů neumožňuje průjezd pro kamiony. Přestože přechody v Bílém Potoce i ve Zlatých Horách byly pro tuto dopravu postavené, silnice a hlavně mosty těžké dopravě nevyhovují.

Ředitelství silnic a dálnic letos zahájilo opravy komunikací i devíti mostů na trase k hraničním přechodům. „Potřebujeme ještě padesát milionů korun na opravy cest a tří mostů tak, aby unesly těžší tonáž. Předpokládáme, že práci dokončíme do poloviny příštího roku,“ přislíbil ředitel Petr Baroš z Ředitelství silnic a dálnic Olomouc. Budovy na současných hraničních přechodech se přestanou využívat. „Celní správa už delší dobu působí ve vnitrozemí, nikoliv na hranicích, kde probíhá jen pasová kontrola,“ objasnila mluvčí Celní správy Olomouc Marie Bortlová.

Objekty na přechodech dnes patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Co s nimi bude dál, zatím není jasné. „Přednostně je nabídneme podle zákona k využití organizačním složkám státu,“ uvedl ředitel ostravské pobočky ÚZSVM Karol Siwek. Nevyloučil ani možnost, že by je za zvýhodněných podmínek mohly dostat obce. „Ovšem pokud předloží smysluplný projekt. Kdyby šlo o komerční využití, byly by obce na úrovni jakéhokoliv jiného zájemce,“ dodal Siwek. Naznačil, že úřad upřednostňuje definitivní řešení před případným pronájmem.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

12.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velké Losiny doma porazily Dubicko
20

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

Dopravní nehoda s požárem na D1.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení