Při červnových povodních se do přibližně pěti set studní v regionu dostala znečištěná voda z polí, řek a cest, v níž plaval i odpad ze septiků nebo pohonné hmoty a oleje z garáží a dílen.

„Dodnes nejsou studny z větší části v pořádku, protože došlo k vyplavení bakterií do vody. Přestože lidé studny čerpají a čistí desinfekčními prostředky, není stále ještě asi osmdesát procent studen v pořádku,“ zhodnotil situaci v regionu po jednání s odborníky místostarosta Jeseníku Vladimír Cupal (nez.).

Po posledních rozborech neprošlo náročnými testy devadesát procent studní. Současnou situaci hygienici zmapovanou nemají. Starost o čistotu vody je teď už na samotných majitelích studní, kteří také musejí hradit rozbory vody.

Jeden test stojí kolem tří tisíc korun, což pro velkou část lidí, jimž povodňová vlna zaplavila studny, důvodem, proč tyto problémy neřeší.

„Lidé si rozbory moc nenechávají dělat. Vyčištění vody je ale nutné, náročné a je to běh na dlouhou trať. Práci by měly dělat odborné firmy,“ řekla Eva Čehovská z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

„Kde bych na to vzal? Vodu převařujeme a zatím se nám nic nestalo. My jsme na naši vodu zvyklí, ale kdo ví, co by to udělalo s někým, kdo by k nám přijel na návštěvu,“ pokrčil rameny jeden muž z Bernartic.

Právě v této obci a v sousední osadě Buková napáchala povodeň největší škody. Tady také mají lidé největší problémy s pitnou vodou.

„V naší studni bylo vše, i dřevo,“ zavzpomínal Ladislav Váš, který je vděčný za pomoc dobrovolníků z humanitární organizace Adra, která jejich studnu nechala třikrát vyčistit a zaplatila i první rozbory.

„Voda stále není pitná, ale po převaření ji můžeme používat. Zatím jsme neměli žádné zdravotní problémy, ale na pití si vodu stále kupujeme,“ řekl Váš. Hazardovat se zdravím rozhodně nechce. „Teď na jaře budeme studnu znovu čistit a necháme si udělat rozbory, abychom měli jistotu, i když to není levná záležitost,“ doplnil Váš.

To Jarmila Skořecová se už do dalších rozborů nehodlá pouštět.

„Výsledky nebyly dobré, ale teď se studna pročistila a dál už nic dělat nebudeme,“ řekla Skořecová, která vodu ze studny používá jen na vaření. „Na pití se ale používat nedá. Na dně hrnce jsou vidět kamínky,“ dodala Skořecová.