Zatímco v posledních letech v tuto dobu skokani již vyráží k vodě, letos jsou stále v zimních úkrytech.

„Žáby jsou na svých zimovištích zalezlé stále hluboko v dírách. K vodě, kde se rozmnožují, nespěchají. Proto usuzuji, že k trvalejšímu oteplení dojde až ve druhé polovině března,“ uvedl Ivan Zwach, znalec života obojživelníků z Prostějova.

Obojživelníci musí, aby přežili, táhnout ze svých zimovišť v lesích k rybníkům a potokům za mírnějšího počasí. Kdyby totiž vyrazili a začalo náhle silně mrznout, tak by celá populace uhynula.

Takové chování v přírodě ale podle jeho slov k vidění není. Žáby vedené „šestým smyslem“ totiž vybavila příroda základní schopností a tou je schopnost přežít.

Ivan Zwach také prozradil, v čem je z pohledu herpetologa letošní zima zcela odlišná od těch předchozích.

„V posledních letech táhli k vodě skokani hnědí a štíhlí vždy už v únoru. Schovali se pod led a vyčkávali, až se oteplí natolik, aby se mohli začít rozmnožovat. I zmije bývaly v této době venku a vyhřívaly se třeba na osluněných kamenech. Letos jsou ale všichni schovaní hluboko v zemi,“ srovnal.

Připomněl, že se Země sice podle odborníku otepluje, ale v krátkodobých cyklech přicházejí „doby ledové.“ Nevyloučil, že podobných zim, jako je ta letošní, může být na Moravě i několik za sebou.