VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeseník láká investory pobídkami

Jeseník – Lidé na Jesenicku by mohli snadněji získat práci. Jeseničtí zastupitelé schválili pobídky pro podnikatele, kteří by ve zdejší průmyslové zóně vytvořili nová pracovní místa.

23.2.2014 3
SDÍLEJ:

Radnice v Jeseníku.Foto: DENÍK/Petr Krňávek

Reagují tak na existenci investora, který se o město zajímá v souvislosti s výstavbou nového závodu na výrobu velkoobjemových vaků.

Co nabízí Jeseník investorům* Firmám, které by daly práci méně než padesáti lidem, samospráva nabízí pozemky v průmyslové zóně za pobídkovou cenu padesát korun za metr čtverečný
* Pokud by podnikatel vytvořil od padesáti do pěti set pracovních míst, nabídla by mu pozemky v ceně třicet korun za plošný metr, vybudování chodníku a veřejného osvětlení
* Největší výhody je radnice ochotna poskytnout firmám, které zaměstnají přes pět set lidí. Kromě co nejnižší ceny pozemku, vybudování chodníku a veřejného osvětlení se jedná také o vybudování komunikací a kanalizace, přivedení internetového optického kabelu, zbudování autobusové zastávky a podporu při jednání s krajem o zavedení linek veřejné dopravy do průmyslové zóny
* Podpora investora by město
v tomto případě vyšla maximálně na deset milionů korun. O konkrétním rozsahu a podobě podpory by však zastupitelé rozhodovali s ohledem na požadavky investora

Okres Jeseník dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, která vždy v zimních měsících strmě stoupá. Aktuálně překračuje čtyři tisíce osob.

Navíc i počet volných pozic je v regionu mizivý. „Jesenicko na tom v lednu bylo v tomto ukazateli nejhůře z celé České republiky," poznamenal analytik krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Nepříznivý trend by obrátil příchod velké firmy. Již rok se o jesenickou průmyslovou zónu se zajímá společnost FTC Group, která by do regionu mohla přinést až k patnácti stovkám pracovních míst.

S firmou za město vyjednává zastupitel Radek Brnka. Svým kolegům předložil návrh pobídek města pro investory. Zareagovat na ně může kdokoli.

„Struktura pobídek je vytvořena s ohledem na tvorbu nových pracovních míst. To je asi nejbolestivější problém, který město Jeseník má," představil dokument jeho předkladatel, zastupitel Radek Brnka.

Pobídky jsou odstupňované podle počtu vytvořených pracovních pozic. Největší výhody je radnice ochotna poskytnout firmám, které zaměstnají přes pět set lidí.

Kromě co nejnižší ceny pozemku, vybudování chodníku a veřejného osvětlení se jedná také například o zbudování autobusové zastávky či podporu při jednání s krajem o zavedení linek veřejné dopravy do průmyslové zóny.

Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová poukázala na fakt, že se největší investoři při poskytnutí pobídek stejně jako menší zaměstnavatelé zavazují svůj podnik provozovat minimálně tři roky. Největším podnikatelům přitom město nabídne výhody, které jej přijdou na výrazně více peněz.

„Chci navrhnout, zda by nestálo za zvážení oproti předchozí kategorii zvýšit u největších investorů udržitelnost minimálně na pět let," uvedla starostka Jeseníku.

Radek Brnka vysvětlil, že na doporučení právníků chtěl všem zájemcům stanovit jednotné podmínky. Návrh pobídek následně městský parlament bez problémů schválil.

„Jsem nadšený. Vcelku mě překvapilo, jak jednoduše to prošlo. Čekal jsem, že zastupitelé budou rozporovat dobu udržitelnosti, ceny pozemků, že se do toho budou pokoušet významně zasáhnout," okomentoval průběh projednávání Radek Brnka.

Zda se firma FTC Group rozhodne vybudovat svůj závod v Jeseníku, závisí nejen na postoji města, ale i na dalších okolnostech. Jasno by mělo být na přelomu dubna a května.

Autor: Petr Krňávek

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Únor 2016. Fronta před budovou RCO v Olomouci první den přijímání žádostí o kotlíkové dotace
21

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Nepropásněte ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Údolí Desné a ZŠ Brníčko

  Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje.

V Zábřehu zapěje Štefan Margita, Šumperk zavzpomíná na Kryla a Matušku

Tipy na zajímavé kulturní akce na Šumpersku a Jesenikcu v týdenu od 19. do 26. září.

Za vydírání mladíka v Šumperku padly vysoké tresty

Za trestný čin vydírání, kterého se dopustila trojice mladých mužů ze Šumperku, padl v pondělí 18. září rozsudek u olomouckého krajského soudu. Ten se kauzou zabýval dva roky, skutek se stal v roce 2014.

Bunkr u Dolní Moravy ožije vojenskou historií

Zajímavou akci mohou navštívil milovníci vojenské historie v sobotu 23. září v Dolní Moravě, přesněji v muzeu českoslovenkého opevnění K-S5 U Potoka v Dolní Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení