„Žádné zákazy vstupu do lesa, jak je tomu v Krkonoších, nechystáme. Vrcholové partie budou hlídat naši pracovníci i dobrovolní strážci, kteří plní i jiné úkoly, jako je úklid kolem stezek nebo čištění dřevěných svodnic na turistických chodnících,“ uvedl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Jan Halfar.

V Jeseníkách jsou čtyři národní přírodní rezervace, kde platí úplný zákaz trhání rostlin a plodů a kde se smí turisté pohybovat jen po vyznačených turistických trasách. Rezervace tvoří jen pět procent rozlohy CHKO. Největší je Praděd s rozlohou kolem dvou tisíc hektarů, menší jsou rezervace Šerák - Keprník, Rejvíz a rašeliniště Skřítek.

Všechny leží ve vrcholových partiích hor, kde borůvky zrají až v srpnu. Stejné ochranné podmínky platí i na blízkém Králickém Sněžníku, jehož nejvyšší partie patří také mezi národní přírodní rezervace.

„Borůvkáři stejně jako další neukáznění návštěvníci v nich ruší klid a přirozený vývoj, nechávají v přírodě odpadky, vyšlapávají nové stezky a poškozují vzácné druhy rostlin, z nichž mnohé patří ke kriticky ohroženým a rostou právě jen v rezervacích,“ uvedl vedoucí terénní služby CHKO Jeseníky Michal Ulrych.

Během pracovního týdne procházejí ohrožená území placení strážci, o víkendech pak čtyřicet dobrovolníků. Vybaveni jsou odznaky a průkazkami strážců přírody a mohou uložit i pokutu. Spolupracují také s Inspekcí životního prostředí a s policií.

Ochranáři mají špatné zkušenosti zejména s profesionálními sběrači, protože trhají borůvky nešetrně a zůstává po nich spoušť. Do Jeseníků míří často také Poláci a Ukrajinci.

„Loňský srpen jsme vykázali například skupinu šesti Poláků, kteří přijeli dodávkou až na Ovčárnu. Dostali pokutu, později se nám je už od sběru podařilo odradit. Když nás na Ovčárně viděli, zase nasedli do auta a odjeli. Auto jsme sledovali, abychom měli jistotu, že se obratem nevrátí,“ uvedl Ulrych.

Na místě mohou strážci přírody uložit pokutu tisíc korun, ve správním řízení pak do deseti tisíc korun. Sběrači si ale vydělají až několik tisíc korun denně, takže pokuta je často neodradí.

Na území CHKO, mimo národní přírodní rezervace, se borůvky sbírat mohou. Zákon o ochraně přírody tím lidé neporušují, ale mohli by se dostat do rozporu s lesním zákonem. Ten říká: je zakázáno sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les.