VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Knihovna je prakticky v každé vesnici

Šumpersko - V okrese Šumperk si čtenáři mohou literaturu půjčovat na 99 místech.

7.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka Městské knihovny v Šumperku Zdeňka Daňková.Foto: DENÍK/Hana Kubová

Veřejná knihovna je téměř v každé obci. V řadě větších vesnic se půjčování knih rozšířilo i do místních částí. Jak to mají knihovny s počtem čtenářů, jaký je zájem o jejich služby, odpověděla ředitelka šumperské městské knihovny Zdeňka Daňková: „O knihovny je stále zájem.“

Paní ředitelko, mají všechny knihovny připojení na internet?
Téměř všechny knihovny mají připojení k internetu, ale jsou i výjimky. V několika menších obcích mají čtenáři a další zájemci internet k dispozici pouze na obecním úřadě. To může komplikovat knihovníkům i uživatelům získávání informací například o knihovních fondech z elektronických katalogů, které na internetu přibývají velmi rychle i v našem regionu. Ale jde spíš o výjimky. Řada obcí má internet v knihovně i v pobočkách v místních částech.

Jak čtenáři tuto službu využívají?
Hodně záleží na knihovníkovi, ale také na přístupnosti pracoviště. Malé knihovny mají otevřeno často jen jednou týdně, což využití ztěžuje. Někde se zájemci dostanou díky dohodě s obecním úřadem k internetu častěji. Obecně se internet ve větší části knihoven hodně využívá, ale v jsou i knihovny, kde je to naopak. Důvodů může být více, jedním z nich je informovanost.

Čtenářů v našem regionu přibývá, nebo naopak s rozvojem internetu knihovny zaznamenaly pokles?
V loňském roce se celkový počet čtenářů mírně snížil, zapsáno bylo celkem 13 433 čtenářů, což je o 279 méně než předchozí rok. Situace ale není stejná, řada knihoven zaznamenala nárůst. Možná je to paradox, ale internet do některých knihoven dovedl nové uživatele.

Jaký je trend u čtenářů mladších patnácti let? Mají ještě o četbu zájem?
Mají, ale určitě nepřevažují nad těmi, kteří o četbu zájem neprojevují.

Proč je podle vás četba důležitá a co by mohli udělat rodiče, aby pro jejich dítě byla atraktivnější kniha než počítač?
To je téma na delší povídání. Nikdo asi nepochybuje, jaký význam má četba pro rozvoj v citové oblasti, při estetickém vnímání. Děti si i četbou vytvářejí hodnotový systém, tvoří slovní zásobu, nacházejí vzory. Méně se už ví, že se četbou bráníme druhotné negramotnosti, kdy sice umíme číst, ale nerozumíme čtenému textu nebo jej nevnímáme.

A co by pro to měli udělat rodiče?
Určitě nepomůže mentorování, ale osobní vzor, chvíle společně strávené nad knihou, hlasité čtení těm nejmenším. Podaří-li se poskytnout prostor pro opravdový čtenářský zážitek, jak jej kdysi popsal film Nekonečný příběh, máme vyhráno. Pro většinu mladých čtenářů asi kniha nebude atraktivnější než počítač, možná by stačilo, když pro ně bude také velmi důležitá.

Knihovny mizí, připojení na internet přibývá.

Autor: Hana Kubová

7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Kabelkový veletrh 2016 ve foyer Moravského divadla v Olomouci
8

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Úředníci se opět stěhují, upozorňuje radnice občany

Rozsáhlá rekonstrukce historické budovy šumperské radnice na náměstí Míru pokračuje další etapou. Úředníky některých odborů čeká další stěhování do náhradních prostor.

I další příprava s nulou, Draci nedali Třebíči ani gól

Podruhé v řadě vyšli šumperští hokejisté v přípravě střelecky naprázdno. V úterním utkání nestačili Draci na účastníka WSM ligy Horáckou Slavii Třebíč, která jim nasázela pět gólů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení