„V řadě případů se jedná o dlužníky, kterým na jejich původní adrese hrozí exekuce majetku, poměrně často se setkáváme také s tím. Obavy z návštěvy exekutora také někdy vedou rodiče, aby ze společného bytu odhlásili své zadlužené děti. Dalším častým důvodem jsou také rodinné vztahy, například rozvod manželství,“ vysvětlila vedoucí správního odboru šumperské radnice Olga Breitzetelová.

Trvalá adresa na radnici ovšem neznamená, že si na ní lidé mohou vyzvednout poštu. „Listovní zásilky vracíme poště, neskladujeme je,“ dodala Breitzetelová.

Nezodpovědné chování potomka přimělo z bytu odhlásit dceru i paní Evu ze Šumperka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

„Moje třiadvacetiletá dcera se bohužel nesmyslně zadlužila. Pak přišla o práci a přestala splácet, její dluhy nemůžu platit ani já. Dcera sice s námi nebydlí, ale trvalý pobyt si v občance nechala. Proto jsem jí z bytu odhlásila, představa, že přijde exekutor a zabaví nám nábytek, televizi a počítač, byla děsivá,“ řekla paní Eva.

I když se legislativa upravující postup exekutorů přece jen poněkud změnila a do exekuce mohou být zařazeny jen věci, které prokazatelně patří dlužníkovi, donedávna byly exekutorské praktiky poměrně drsné, vykonavatelé mohli prakticky zabavit vše, co se v bytě dlužníka nacházelo bez ohledu na to, že mu některé věci nepatří.

Obdobná situace jako v Šumperku je v Jeseníku, kde se počet přihlášených lidí na radnici v Jeseníku rovněž pohybuje v řádu stovek. „Počty se zvyšují, nyní je na městském úřadě v Jeseníku přihlášeno 354 osob. Důvody jsou velmi různé, ale hodně lidí do evidence přibylo v souvislosti s ekonomickou krizí, jedná se například o propuštěné zaměstnance z podniků v jiných městech, kteří se po ztrátě práce vracejí do Jeseníku,“ sdělila Veronika Klementová ze správního odboru Městského úřadu Jeseník.