VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Brníčku po staletí ukrýval vzácné fresky

Brníčko – Unikátní gotické fresky v kostele Narození Panny Marie v Brníčku mají nyní v péči restaurátoři. Několik staletí zůstávaly ukryty očím věřících. Odkrýt se je podařilo před dvěma lety při průzkumu, který předcházel plánované výmalbě interiéru.

20.7.2016
SDÍLEJ:

Restaurování středověké fresky.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Fresky pocházejí z období středověku, ze druhé poloviny čtrnáctého století. Pod nimi je ještě románská vrstva, která souvisí zřejmě s výstavbou kostela, tedy z konce třináctého století. Už tehdy byl kostel zdobený," řekl restaurátor Dušan Rohlík, který nyní pracuje na konzervaci unikátních maleb.

V našem regionu jde o ojedinělou památku. „Jsou to určitě nejstarší figurální fresky v okolí. Ze stejné doby pocházejí ještě fresky v kostele ve Vyšehorkách, ale tam jde o ornamentální výzdobu. Figurální fresky jsou vzácnější," vysvětlila památkářka Jitka Štáblová.

Malby pokrývají celý presbytář i vítězný oblouk. Na levé horní straně zdi pod klenbou je vidět osm postav – šest velkých a dvě menší, které klečí u pat velkých figur. Na protější straně je dalších šest figur. „Jedná se o dvanáct apoštolů. U menších figur předpokládáme, že by se mohlo jednat o donátory," popsala Jitka Štáblová.

Nahoře pod stropem kostel zdobili andílci a nad tím vším je postava Krista. „V tehdejší době byly největší hodnotou knihy, které byly velmi vzácné a drahé. Pro běžné lidi, kteří se ke knihám nemohli dostat a neuměli ani číst, fungovala takováto výzdoba kostela jako otevřená kniha, která jim přibližovala křesťanskou nauku," objasnil Dušan Rohlík.

Restaurátorské práce mají vzácné malby především očistit, zpevnit a zakonzervovat. Retušuje se jen minimálně. „U takto vzácných gotických maleb se respektují dané fragmenty a původní malba," přiblížil restaurátor.

Fresky pocházejí z doby vlády pánů z Otaslavic a Dubicka. Kvůli neklidu poté, co vymřel vládnoucí rod Přemyslovců, a dědickým dělením panství rod po roce 1330 vystavěl v Brníčku hrad a přenesl sem své sídlo. K jeho nejznámějším majitelům patřili Tunklové, kteří náleželi k nejvlivnějším pánům regionu v pohusitské době. Za jejich vlády se Brníčko dočkalo největšího rozkvětu a posléze i pádu, když došlo ke spojení se zábřežským panstvím. Hrad byl poté jako nepotřebný opuštěn a posléze samotnými majiteli rozebrán. Roku 1513 se uvádí již jako pustý. Právě za Tunklů mohlo podle odhadu restaurátora Dušana Rohlíka dojít k zakrytí fresek. Tunklové totiž patřili k utrakvistům, pro něž podobná výzdoba svatostánků nebyla významná.

Autor: Michal Krestýn

20.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srpnové vedro. Ilustrační foto
24

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Nehoda u Bělé pod Pradědem 20.8.2017
4

Fabia letěla z kopce na střechu, dvě spolucestující zraněny

Šumperk rozezní pecky od Rammstein, Zábřeh hity od Kabátů

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 34. týden

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? 

Tunelem pod Sedlem měly už deset let jezdit auta. Zbyl z něj pouhý sen

Ze Šumperku do Jeseníku za půlhodinku, bez popojíždění za pomalými kamiony, v zimě bez sněhu a závějí. Tak mělo už deset let vypadat cestování mezi jižní a severní částí Jeseníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení