VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půvabné místo a teď i památka: hájenka chytré lišky a lesní kaple

Pavlov /FOTOGALERIE/ – Hájenka v lesích na západ od Loštic, která byla předlohou pro příběhy o chytré lišce Bystroušce, se může pyšnit statutem kulturní památky. 

17.6.2014 1
SDÍLEJ:

Zastavení střítežské křížové cestyFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Spolu s výjimečnou usedlostí byl za kulturní památku prohlášen také místní soubor křížové cesty a kaple Panny Marie.

Budova nedaleko Pavlova na Mohelnicku je podle památkářů velmi ojedinělá.

„Hájenka má neopakovatelný genius loci. Je jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek. V roce 1891 byla změněna na myslivnu, ale interiéry i exteriéry zůstaly, a usedlost se tak zachovala v původní podobě," popsala památkářka Jitka Štáblová.

Svůj vliv při zařazování na seznam kulturních památek měla také hodnota statku a okolních lesů, jež se staly předlohou místního malíře Stanislava Lolky.

Jeho obrazy s tématem chytré lišky pak inspirovaly spisovatele Rudolfa Těsnohlídka k pohádce Liška Bystrouška.

„Je to krásný objekt s bohatou historií a my se ho snažíme udržovat v alespoň vyhovujícím stavu. Možná, když se teď hájenka stala kulturní památkou, se podaří sehnat peníze na její úpravy," řekl David Wezdenko z Lesů Města Mohelnice, které se o hájenku starají.

Střítežská hájenkaHájenka ve Svinově u Pavlova na Mohelnicku - kulturní památkaHájenka, usedlost tzv. hřebečského typu, je posledním intaktně dochovaným stavením a zároveň jediným viditelným odkazem na zaniklou ves Střítež, jež byla zpustošena během uherských válek (60. – 70. léta 15. století). V roce 1891 byla změněna na myslivnu, ale interiéry ani exteriéry nebyly změněny a usedlost se tak zachovala v původní podobě (pouze se zásahy potřebnými pro její udržení).

K jižnímu průčelí přiléhá původní zahrada, kdy byla v 60. letech 19. století vykopána středověká křtitelnice, dnes uložená v mohelnickém muzeu.

Ministerstvo také přihlédlo ke kulturní hodnotě statku a okolních lesů, jež se staly předlohou místního malíře Stanislava Lolka. Inspiroval se vyprávěním střítežského lesního správce a namaloval obrazy s tématem chytré lišky. Rudolfa Těsnohlídka inspirovaly k jeho povídkám, na jejichž základě vzniklo libreto skladatele Leoše Janáčka Liška Bystrouška, které je folklorním fenoménem české kultury.

Křížová cestaStřítežská lesní kaple Panny MarieSoubor křížové cesty a kaple Panny Marie sestává z 12 kamenných sloupů – zastavení kalvárie a dále kaple Panny Marie včetně dřevěného misijního kříže je posledním odkazem na stále živý kult Panny Marie Střítežské. 

Jednotlivá zastavení křížové cesty pocházejí z roku 1840 a podle datace na posledním sloupu byla restaurována v roce 1907. 

Jsou zhotoveny z maletínského pískovce (ze kterého je vytesán i sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci) a výjevy na nich zobrazují poslední okamžiky života Ježíše Krista. 

Původní obrazy z plechu byly ze sloupů odcizeny a na začátku 21. století nahrazeny novými obrazy s pašijovou tematikou od místního umělce Petra Herziga Dubnického. I přes tyto nedostatky si zastavení udržují svou celistvost a autentičnost. 

Čelní fasáda samostatně stojící zděné emírové kaple Panny Marie má podobu edikuly, kdy dva mohutné přízemní sloupy portálu s dórskými hlavicemi nesou hmotnou římsu.

V interiéru se nachází jednoduchý zděný oltář, původně doplněný soškami sv. Huberta a sv. Josefa. Po pravé straně kaple je umístěn dřevěný misijní kříž.
Zdroj: Národní památkový ústav

Autor: Kristýna Kovaříková

Místo události:
17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velké Losiny doma porazily Dubicko
20

Losiny opět vítězně, Dubicko je stále na nule

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Tři auta se "poťukala" v Libivé. Škoda je 200 tisíc korun

Nehodu tří aut vyšetřují nyní policistí v Libivé, místní části Mohelnice. Havárie se stala ve čtvrtek 17. srpna krátce po čtvrté hodině odpolední.

Velká světlometová krádež: zaměstnanci ukradli zboží za statisíce

Velkou krádež vyšetřují policisté ve firmě na výrobu světlometů v Mohelnici. Skupina devíti lidí zde kradla výrobky. Celkově způsobili škodu za devět set tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení