VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 13. týden

Region - Co byste si neměli nechat ujít? Podívejte se

29.3.2016
SDÍLEJ:

Herec Lukáš Pavlásek.Foto: Marie Bartošová

29. března

Spisovatel odhalí krásy Jeseníků

Šumperk – Na setkání se spisovatelem a milovníkem přírody Leo Burešem jsou zváni všichni v úterý 29. března do šumperského G klubu. Publicista bude vyprávět nejen o krásách Jeseníků, ale i o tom, které jesenické rostliny jsou chráněné, které ohrožené a které už vyhynuly, které jsou nejvzácnější a které nejkrásnější. Beseda začíná v pět hodin odpoledne. (zak)

31. března

Bloggerka bude číst ze své knihy Kafe a cigárko

Jeseník – Pražská herečka Marie Doležalová, která je známá i díky účasti v sedmé řadě televizní taneční soutěže StarDance, přijede za svými fanoušky ve čtvrtek 31. března do Hotelu Slovan v Jeseníku. Umělkyně je také populární díky svému blogu, který začala na internetu psát jen tak pro radost a pro své kolegy z divadla, aby je pobavila. Ale záhy Kafe a cigárko začalo bavit lidi mnohem víc, než by se Marie nadála. Své blogy vydala knižně. Za tento počin získala cenu Magnesia Litera. Ty nejlepší glosy s podtitulem Historky z hereckého podsvětí bloggerka představí veřejnosti v projektu LiStOVáNí. Čtení z knihy Kafe a cigárko začíná v osm hodin večer. Zájemci si budou moci knihu podepsanou Marií Doležalovou na místě zakoupit. (zak)

V Zábřehu se představí komik Lukáš Pavlásek

Zábřeh – Komici z pořadu Na stojáka Lukáš Pavlásek, Josef Polášek, Daniel Čech a Arnošt Frauenberg ve čtvrtek 31. března polechtají bránice návštěvníků zábřežského kulturního domu.

„Oblíbenou stand-up comedy známou z televizních obrazovek bude možné zažít v Zábřehu naživo již podruhé. Mužné kvarteto pobaví diváky gejzírem vtipů, zpěvem či improvizovanými scénkami. Tahákem bude tentokrát nejen finalista soutěže Star Dance Lukáš Pavlásek, ale i známý divadelní a filmový herec Josef Polášek," přiblížil akci Vratislav Jarmar ze Zábřežské kulturní.

Pořádná porce humoru je pro zájemce připravena od 19 hodin, vstupné činí 210 a 250 korun. (zak)

Skupina NASLISE zaplní Galerii mladých

Šumperk – Výstavu výtvarné skupiny NASLISE bude hostit Galerie mladých Vlastivědného muzea v Šumperku. Seskupení vzniklo v roce 2014 v Galerii Kafe v Rovensku.

„Její členové, ač každý trošku jiný, mají společnou touhu výtvarného vyjadřování a také lásku k regionu, ve kterém působí," představili vystavující výtvarníky pořadatelé výstavy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout malby Františka Krňávka z Rovenska, Josefa Baslara z Bludova, Petra Kučery ze Šumperka a Ivy Zamykalové z Bohdíkova a, expozici doplní voskové batiky Jaromíry Posmýkové ze Zábřehu a fotografie Antonína Štefuráka ze Zábřehu. Vernisáž je na programu ve čtvrtek 31. března od 17 hodin, výstava potrvá do 1. května. (zak)

1. dubna

V Mohelnici zahraje saxofonové kvarteto

Mohelnice – Saxofonové kvarteto Altissimo potěší milovníky klasiky v Mohelnici. Kruh přítel hudby zde pořádá v pátek 1. dubna od 19 koncert. Zazní díla Astora Piazzolly, George Gershwina a dalších skladatelů. Kvarteto ve složení Daniel Troszok (sopran saxofon), Lukáš Kolek (alt saxofon), Jiří Pohanka (tenor saxofon) a Matúš Tomala (baryton saxofon) se představí v sále mohelnické ZUŠky. Vstupné je 70 korun. (zak)

Fotograf zachytil ženské tělo

Zábřeh – Výstavu fotografií zachycujících ženu, ženské tělo či motivy vztahu muže a ženy s názvem Tak to holt vidím představí v galerii zábřežského kina Retro hudebník, kameraman a profesionální fotograf Jarek Plesar. „Jeho černobílé i kolorované klasické fotografie mluví samy za sebe. Jsou především přímočaré a přirozené, tajemné i erotické a nechybí jím příběh," popisuje vedoucí kina Věra Smrčková.

Vernisáž výstavy královéhradeckého umělce, který vystavuje po celé republice i v zahraničí, se uskuteční v Retru v pátek 1. dubna od 17 hodin. Jejich uvedení doprovodí autorské čtení básní Jiřího Smolíka a hra na kytaru v podání Jarka Plesara. Jeho zábřežská výstava potrvá do 2. května. (zak)

Metalový nářez v Mohelnici: Arakain a Dymytry

Mohelnice – Arakain a Dymytry – spojení, které přiláká řadu vyznavačů rockové a metalové muziky. Ti se mohou těšit na dvojkoncert těchto kapel, které v pátek 1. dubna zavítají do mohelnického kulturáku. Čeká je nevídaná show plná světelných efektů. Koncert je součástí Arakain Dymytry Tour 2016. Kapely zahrají společně i samostatně, slibují největší hity a songy z nových desek, které vyjdou před začátkem turné. Koncert začíná ve velkém sále kulturního domu v osm hodin večer. Vstupenky stojí v předprodeji 349, na místě 390korun. (zak)

2. dubna

Dvě desítky sborů si zazpívají na Zlaté lyře

Šumperk – Dvě desítky dětských pěveckých sborů se představí na celodenní přehlídce, která se uskuteční v sobotu 2. dubna v klášterním kostele v Šumperku. Festival Zlatá lyra odstartuje v 9 hodin ráno, další koncerty se konají vždy po dvou hodinách (v 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 a v 17.00 hodin). Na pěti koncertech se představí vedle všech oddělení pořádajícího Šumperského dětského sboru také mladí zpěváčci ze Zlína, Mohelnice, Zábřehu, Loštic, Loučné i z Rudy. Vstupné je dobrovolné. (zak)

Botanička zve na exkurzy za lišejníky

Šumperk – Za lišejníky a mechorosty v podhůří Jeseníků se mohou vydat zájemci 2. dubna společně s botaničkou Magdou Zmrhalovou ze šumperského muzea a jejím kolegou Josefem Haldou z muzea Orlických hor.

Trasa vycházky povede do Malínské rokle a bude 5 až 8 kilometrů dlouhá. Sraz účastníků je v 9.30 hodin na začátku Malínské rokle, což je asi dva kilometry po zelené turistické značce ze železniční stanice v Novém Malíně (směr Malínská rokle, Kamenný vrch). Místo srazu je dostupné buď vlastním autem, nebo vlakem (odjezd ze Šumperka v 8.50 hodin). Zájemci o exkurzi musí zaslat přihlášku (s uvedením mailové adresy a telefonního čísla) na adresu: magda.zmrhalova@muzeum-sumperk.cz, případně se hlásili telefonicky na čísla 494 534 450, 583363070, 583363077. (zak)

Zámek bude o víkendu plný pohádek

Úsov – První dubnovou sobotu zavítají na zámek v Úsově pohádkové bytosti, které budou po celý den provázet návštěvníky po expozicích lovecko-lesnického muzea. Děti se mohou těšit na pohádkový program a hudební doprovod písniček z nejznámějších pohádek. Na nádvoří zámku budou připraveny i oblíbené atrakce pro děti, například historický kolotoč či střelba z kuší. Akce se uskuteční v sobotu 2. dubna od 9 do 15 hodin. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout zámeckou expozici, které se o víkendu otevírá po zimní přestávce. (zak)

Poslední premiérou bude Léto v Laponsku

Šumperk – Je léto. Lucie a Leoš stopují do Laponska. Před sebou mají polární kruh a za sebou hromadu problémů, o kterých si myslí, že zůstaly zapomenuté doma. Ale během čekání na silnici začíná minulost znovu ožívat. To je ve zkratce děj poslední premiéry letošní sezony v Divadle Šumperk. Inscenace Léto v Laponsku, kterou napsal Jaroslav Rudiš a Petr Pýcha, začíná v sobotu 2. dubna v sedm hodin večer.

„Česká komedie s hořkou příchutí pro pět herců vás zavede do rodinných příběhů, které dobře znáte. Během jediného večera se dostanete do obývacího pokoje jedné typické české rodiny, na meditační kurs Vesmírné energie u Máchova jezera, na finské silnice směrem na sever a do nonstop baru," nastínil děj inscenace ředitel divadle Matěj Kašík.

Připomněl, že Jaroslav Rudiš patří v současné době mezi nejznámější české spisovatele své generace. Je podepsán například pod scénářem pro fol Alois Nebel. Publikuje česky i německy. Byl oceněn mnoha prestižními literárními cenami u nás i v zahraniční, jeho literární texty byly několikrát zfilmovány. Žije v Praze. Hru napsal se svým spolužákem ze základní školy Petrem Pýchou. Ten je autorem mnoha dramatických textů, které uvádějí česká divadla a rozhlas. Učí na gymnáziu češtinu a žije v Podkrkonoší. Za Léto v Laponsku získali autoři Cenu Českého rozhlasu a cenu v Dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka za rok 2005.

Komedii nastudoval s herci Divadla Šumperku Petr Mančal, režisér Českého rozhlasu a občasný filmový a divadelní herec.

V inscenaci účinkují: Jan Kroneisl (Leoš), Lucie Šmejkalová (Lucie), Olga Kaštická (Helena, matka), Josef Vrána (Karel, otec) a Vít Pištěcký (Orion). (zak)

Soubor Tyl přiveze do Štítů komedii

Štíty – Komedie v podání divadelního souboru Tyt Králíky míří za diváky do Štítů. Inscenaci Řeči ostříleného autora Neila Simona rozehrají aktéři v sobotu 2. dubna od šesti hodin v podvečer v kulturním domě. Vstupné je dobrovolné. (zak)

Sobotu začíná zlatokopecká sezona

Zlaté Hory – Jesenický Klondik je stále více populární. Nevěříte? Udělejte si čas a zavítejte 2. dubna do Zlatých Hor. Start účastníků 14. ročníku soutěže Otvírání jesenického Klondiku se koná přímo na náměstí ve Zlatých Horách v 10 hodin. Akci pořádá ve spolupráci s městským úřadem sdružení Pinka, Klub přátel Zlatých Hor a další příznivci zlatokopecké vášně, která má v tomto kraji dlouholetou tradici. (še)

Děti si vyrobí lucerničku pro broučka

Jeseník – Svítíme s broučky – tak se jmenuje tvořivá dílna, na kterou zve v sobotu 2. dubna od 10 hodin malé návštěvníky Vlastivědné muzeum Jesenicka. „Přijďte si do muzea vyrobit lucerničku v duchu Broučků známého spisovatele Jana Karafiáta a navíc se dozvíte i mnoho dalších informací o nočních živočiších," zvou pořadatelé. Dílna je určena pro děti od 3 do 10 let. Maximální počet účastníků je 10 osob. Vstupné je 20 korun. (zak)

3. dubna

Motýli naservírují publiku jarní koncert

Rapotín – Nový repertoár i osvědčené hity předloží svému publiku v Rapotíně dětské pěvecký sbor Motýli Šumperk. Koncert se koná v neděli 3. dubna od šesti hodin vpodvečer v kulturním centru. Vstupné je 50 korun. Obec Rapotín zajišťuje na jarní koncert Motýlů autobusovou dopravu. Autobus bude přistaven 17:15 hodin u skláren a bude zastavovat na všech autobusových zastávkách, dále u VÚCHS Rapotín a na zastávce Pod Holubím vrchem. Po koncertu je odvoz také zajištěn. (zak)

Autor: Redakce

29.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Staveniště nové sportovní haly v Jeseníku v polovině července 2017
15

V Jeseníku už staví novou sportovní halu

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Voda byla strašně rychlá, vzpomíná hrdina povodní

V červenci 1997 bylo lezecké družstvo profesionálních hasičů v Jeseníku v plenkách. Povodeň však prověřila schopnosti a odvahu jeho členů dokonale. Pro Jiřího Šarmana to byla v roli záchranáře první povodeň.

Kvůli nezaplaceným alimentům rozbila muži nos

Nezaplacené alimenty pořádně rozzuřily šestadvacetiletou ženu ze Šumperka. Když v sobotu 22. července potkala v podchodu restaurace v ulici Generála Svobody otce svého dítěte, začala se s ním hádat.

Vítr strhl střechu z budovy

Sobotní podvečerní bouřky zaměstnaly hasiče na Šumpersku. Celkem museli vyjíždět k osmnácti zásahům, většinou k popadaným stromům či větvím, v Šumperku a v Petrově nad Desnou ale museli vyčerpat tak vodu z celkem čtyř sklepů.

V poháru rozhodla zkušenost, postupuje Prostějov, Mohelnice končí

V sobotním utkání 1. kola MOL Cupu mezi Mohelnicí a Prostějovem rozhodla zkušenost. Z postupu do další fáze poháru se nakonec radují fotbalisté z Hané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení