Podle pracovníků Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Olomouci denně řeší telefonáty, ve kterých si lidé stěžují na průběh sčítání. Jde však především o menší nedostatky.

Naopak policie v souvislosti s touto akcí žádné potíže nezaznamenala.

V regionu pracuje v terénu na 558 sčítacích komisařů. Na celé Moravě se zatím podařilo roznést 27 procent z celkového počtu sčítacích formulářů.

„Většinou si stěžují na to, že jim komisař ještě nedoručil leták s informací, kdy jim předá sčítací formuláře," řekl ČTK garant sčítání v Olomouckém kraji Miroslav Pospíšil z olomouckého ČSÚ.

Od pondělí zaznamenal nejvíce těchto stížností na Olomoucku, tři stížnosti byly na Prostějovsku a jedna na Přerovsku. Podle něj si lidé také stěžují na to, že komisař určí termín návštěvy, který jim nevyhovuje.

„Není nutné první návštěvu nijak dramatizovat. Reklamovat by měli až druhou návštěvu a případně si domluvit vhodný termín," řekl Pospíšil. Časté, a podle Pospíšila oprávněné, jsou stížnosti na nedostupnost call centra, které je přetíženo. Podle něj se v případě problémů mají lidé obracet na Českou poštu, která za činnost sčítacích komisařů zodpovídá.

Podobně jako v jiných částech země se i zdejší obyvatelé setkali s tím, že do některých domácností na ohlášenou návštěvu sčítací komisaři nedorazili. Stalo se to například lidem v olomoucké místní části Bělidla.

„Sčítací komisař se byl u nás v neděli zeptat, zda budeme v úterý mezi 17:00 až 19:00 doma. Schválně jsme na něj čekali, zrušili jsme si i svůj program, ale nedorazil. Dodnes formuláře nemáme," řekla ČTK jedna z tamních obyvatelek.

Projektová manažerka České pošty Ivana Rybáková již dříve ČTK řekla, že problémy s tím, že nepřišli sčítací komisaři, i když byli ohlášeni, mohlo způsobit například to, že komisaři na poslední chvíli onemocněli.

„Z důvodů vysoké bezpečnosti nemůžeme vyslat náhradního komisaře hned ten samý den," řekla Rybáková. Pokud podle ní nepřišel sčítací komisař v ohlášeném termínu, dostanou domácnosti nový, náhradní termín. Po téměř týdnu se však obyvatelka Bělidel nového termínu nedočkala. „Neukázal se od té doby ani komisař, ani jsme nedostali leták," dodala.

Policisté žádné problémy ohledně sčítání v Olomouckém kraji řešit nemuseli. „Zatím se naštěstí nic nevyskytlo," řekla ČTK mluvčí policie Marta Vlachová.

Sčítací formuláře začali komisaři roznášet od 7. března, roznést je musejí do 25. března. Podle informací pošty je na celé Moravě potřeba roznést celkem 5,736.051 formulářů, dosud se jich podařilo roznést 27 procent. Pošta ve statistikách registruje pouze region severní a jižní Moravy.

V Olomouckém kraji pracuje celkem 558 sčítacích komisařů. Nejvíce jich je na Olomoucku (203), nejméně na Jesenicku (38). Sčítání se týká nejen všech obyvatel Olomouckého kraje, kterých je zhruba 642.000, ale i lidí, kteří na území kraje dlouhodoběji pobývají. To se týká například vysokoškolských studentů, zaměstnanců firem a podobně.

Sčítání lidu, domů a bytů se koná v České republice jednou za deset let. Naposledy se uskutečnilo v roce 2001. Desetiletá perioda sčítání se od roku 1869 na území současné České republiky stále dodržuje s jedinou výjimkou. Tou byl rok 1940, kdy se sčítání neuskutečnilo kvůli druhé světové válce. Letošní sčítání je podle ČSÚ, který jej pořádá, výjimečné tím, že se sčítají všechny země Evropské unie v jeden rok. EU tak prý získá nástroj pro přerozdělování peněz.

Letos je rozhodným okamžikem, ke kterému se sčítání uskuteční, půlnoc z 25. na 26. března.