VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé ze Severovýchodu navrhli, jak proměnit jejich sídliště

Zábřeh – Nedostatek parkovacích míst, špatný stav dětského hřiště, neudržovaná zeleň, nepořádek nebo bezdomovci. To jsou hlavní problémy, které trápí obyvatele největšího zábřežského sídliště Severovýchod. Vyplynulo to z veřejného setkání s občany, které uspořádalo město.

14.5.2016
SDÍLEJ:

Obyvatelé sídliště Severovýchod mohli sami přijít s nápady, jak vylepšit prostředí, v němž žijí. Možnosti využilo několik desítek lidí. Město jejich podněty využije při plánované revitalizaci sídliště.Foto: DENÍK/Michal Krestýn

Radnice má v plánu sídliště, kde žije téměř dva a půl tisíce lidí, zrevitalizovat. Zeptala se proto jeho obyvatel, v čem vidí největší nedostatky, co by zlepšili a co se jim naopak líbí.

„Na dětském hřišti by to chtělo přidat lavičky. Jsou tam jen dvě, a když se sejde víc maminek, nemají si kam sednout. Přivítala bych i víc dětských atrakcí. Taky mi vadí přerostlé břízy. Padá z nich pyl a jehnědy a je z nich nepořádek," zmínila se například mladá maminka Petra Dvořáková.

Právě stav zeleně lidé zmiňovali velmi často. Břízy, které zde vysázeli v sedmdesátých letech, když se sídliště stavělo, jsou už přerostlé. Při větším větru z nich padají větve, na balkony a okna sedá pyl, který je navíc silným alergenem. Část stromů už nechalo město pokácet, celková obnova zeleně je ale na začátku.

Petra Dvořáková ale na sídlišti vidí i pozitivní věci.

„Bydlí se tady docela dobře. Výhodou je, že máme vše při ruce – obchod, školku a školu i lékaře," dodala.

„Mezi dalšími návrhy, které lidé zmiňovali, bylo například vybudování náměstíčka před základní školou, rekonstrukce školního hřiště a jeho otevření pro veřejnost nebo vytvoření relaxační zóny u mateřské školy Severáček," zmínil Dalibor Bartoň, který má na radnici na starosti přípravu projektů.

Vyjít veřejnosti vstříc

Velké starosti dělá obyvatelům Severovýchodu parkování. Když přijedou z práce k večeru, musejí často kroužit kolem domů, než najdou volné místo.

„Je to asi problém všech sídlišť. V době, kdy se stavěla, nikdo nepočítal s tím, že každá domácnost bude mít auto nebo i dvě," podotkl starosta Zábřehu František John.

Odpoledne nápadů, na němž měli lidé možnost přispět k vylepšení okolí svých domů, bylo prvním krokem v přípravě modernizace sídliště.

„Naší snahou je, aby se lidé sami snažili tvořit prostor, v němž žijí. Následovat bude dotazník, který dostanou všichni obyvatelé sídliště do svých poštovních schránek," vysvětlil Dalibor Bartoň.

Projektanti pak nápady vyhodnotí a zpracují. „Budeme se snažit vyjít veřejnosti maximálně vstříc," slíbil starosta John.

„Například přerostlé stromy by měly nahradit hodnotnější stromy s nižším vzrůstem," dodal.

Náklady? Desítky milionů

Než se ale začne s proměnou sídliště, bude to ještě trvat. Následovat bude stavební řízení, které u tak velké akce potrvá minimálně dva roky. Náklady půjdou určitě do desítek milionů korun.

Město chce využít možnosti získat dotace, které pro revitalizaci sídlišť poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Největší zábřežské sídliště se stavělo od poloviny sedmdesátých let. Zajímavostí je, že už v plánech stavařů neslo nynější název Severovýchod.

Po dokončení ale dostalo jméno po komunistickém politikovi a nástupci Klementa Gottwalda v prezidentské funkci Antonínu Zápotockém. Ke svému původnímu názvu se vrátilo až po sametové revoluci.

Autor: Michal Krestýn

14.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

Podvodník vzal zálohu, ale stroj nedodal

O padesát tisíc korun připravil podvodník důvěřivého muže, který mu skočil na špek – odpověděl na fiktivní inzerát.

Řídil opilý, autem najel do zdi

Téměř tři promile alkoholu v krvi měl řidič, jehož cesta osobním vozem skončila u betonové zdi jesenického supermarketu.

Na Borůvkové hoře se znovu sejdou disidenti

Byla to utajovaná a výjimečná akce. Na Borůvkové hoře se v srpnu 1987 setkali čeští a polští disidenti. Po třiceti letech se někteří z nich na pohraniční kopec nad Javorníkem dostaví znovu. V sobotu 19. srpna se zde koná vzpomínková akce. Účast přislíbili Petr Uhl, Anna Šabatová nebo Ján Čarnogurský.

Startuje podzimní TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Populární tipovací soutěž čtenářů Deníku s názvem Tipliga znovu startuje! V tištěném vydání svého Deníku najdete už ve středu soutěžní kupon pro první kolo oblíbené hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud piva z plzeňského pivovaru. Pojďme si připomenout, co TIP liga je a jak se hraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení